Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Заставнівський район

Новини

29.01.2018 15:58

Дорогі земляки! 29 січня в Україні відзначають День пам'яті героїв Крут - саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність  |  Пам'ятаємо

 

Січень 1918 року. На столицю України насувалися озброєні до зубів  більшовицькі орди під командуванням колишнього царського генерала Муравйова. Київські студенти та гімназисти, прагнучи захистити молоду Українську державу, організували Курінь січових стрільців, що складався із студентів Українського народного університету, Університету Святого Володимира та учнів старших класів Української Кирило-Мефодіївської гімназії. Захисники, пройшовши лише семиденну військову підготовку, без сумнівів і вагань вирушили в похід проти російської армії на станцію Крути, поблизу селища Крути та села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва та 18 км на схід від Ніжина.

П'ять годин безперестанку студентський курінь стримував наступ червоних, втрачаючи молоді життя, під градом куль і гранат. Московські солдати без жалю багнетами проколювали юначі груди, прикладами рушниць розбивали голови, добивали поранених – розповідали очевидці тих трагічних подій.

28 студентів потрапили в полон. Муравйовці цілу ніч по-звірячому мордували їх, а на світанку повели на розстріл. У зимове холодне небо злетіли звуки гімну "Ще не вмерлаУкраїна", що його першим заспівав гімназист Григорій Пипський. Пролунала недовга кулеметна черга…

Оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське  військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова прийшлося не залізничним шляхом, як задумувалося, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

В загальному бій під Крутами тривав 3 дні. 29 січня було вбито останнього з  крутівських героїв.

Київ було захоплено у лютому, а вже у березні столицю УНР було звільнено.

Тільки тоді почали розшукувати тіла молодих людей, які загинули під Крутами. Вдалося знайти лише 30 скалічених тіл юнаків, що були урочисто поховані в братській могилі на Аскольдовому кладовищі.

Нині ми вшановуємо пам'ять юних патріотівУкраїни, що загинули 100 років тому за незалежність нашої держави, адже сааме ця битва, яка тривала майже п’ять годин, увійшла в історію як приклад неймовірної сили духу українців, зокрема, нашої молоді. Менш ніж чотириста вояків, більшість із яких були юними хлопцями, витримали натиск чотиритисячної більшовицької армії. Погано озброєні і без особливих військових навичок вони довели, що свою державність українці готові захищати будь-якою ціною.

На жаль, і сьогодні нам доводиться ціною життів кращих синів України відстоювати право на незалежність. Схиляю голову перед тими, хто захищав державні цінності сто років тому, і так само вклоняюся тим, хто сьогодні стоїть на варті свободи та спокою громадян України.

Слава Україні!

З повагою, голова Заставнівської районної ради, С.Капіцький

 

  • Джерело: інформаційно-аналітичний відділ

Tеми