Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Заставнівський район

Новини

08.11.2017 12:36

Пенсійна реформа в дії: перші підсумки |  Повідомлення Пенсійного фонду

2017-й став роком реформування багатьох галузей суспільного життя українців, однак пенсійна реформа була чи не найбільш очікуваною громадськістю. Про  результати запровадження змін у пенсійному законодавстві, яким чином вони відобразилися на перерахунку пенсій, чи відчули пенсіонери суттєве підвищення виплат, як було обіцяно урядом, ми запитали у очільника пенсійної служби краю Михайла Романіва.

– Прийняття пенсійної реформи – подія особливої ваги у житті українців. Михайле Васильовичу, розкажіть, будь ласка, як люди сприйняли його запровадження?

Запровадження пенсійної реформи мало на меті відновлення соціальної справедливості та підвищення рівня матеріального забезпечення краян. Тому пенсіонери, які становлять велику демографічну та соціальну групу населення,  перебували в очікуванні прийняття цього Закону. І, думаю, чимало з них залишилися задоволеними результатами проведеного перерахунку пенсійних виплат.

– Скільком пенсіонерам області зроблено перерахунок пенсій у зв’язку з прийняттям пенсійної реформи?

– З 1 жовтня перераховано понад 200 тис. пенсійних виплат, що становить 93,6% пенсій. Середній розмір підвищення пенсій в області становить більше 350 грн.

– Однак не всі буковинці отримали підвищення пенсії в такому розмірі. Від чого залежить рівень зростання пенсійних виплат?

– Перерахунок пенсії кожної конкретної людини базується на індивідуальних показниках стажу та заробітку. Має значення і час виходу на пенсію, і наявність у пенсіонера особливого статусу, що дає підстави для встановлення додаткових підвищень та надбавок. Для прикладу скажу, що для 56% буковинських пенсіонерів пенсії зросли на суму від 100 до 1000 гривень,  10% отримали більше 1000. Підвищення розміру пенсій відбулося в основному за рахунок осучаснення пенсійних виплат та застосування нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

– Поясніть, будь ласка, кількома словами, в чому полягає суть згаданого Вами осучаснення?

– Це приведення всіх раніше призначених пенсій до єдиних правил розрахунку з використанням середньої заробітної плати за останні 3 роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн.  Наприклад, для тих, хто став пенсіонером ще до 2008 року, для розрахунку пенсій використовувався втричі менший показник середньої зарплати за 2007 рік (1197,91 грн.).

– Який наразі мінімальний розмір пенсійних виплат?

– Передбачено, що з 1 жовтня при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" на 1 грудня 2017 року (1373 грн.), збільшений на 79 гривень. А це означає, що  мінімальні розміри пенсій осіб з інвалідністю, пенсій у зв’язку з втратою годувальника, пенсій за віком при повному страховому стажі (35 років для чоловіків, 30 років - для жінок (або відповідно 25 та 20 років для призначених до 01.10.2011), а також інші мінімальні пенсійні виплати, залежні від показника прожиткового мінімуму, з 1 жовтня обчислюються з урахуванням розміру 1452 грн. Водночас є певні особливості для працюючих пенсіонерів.

Раніше було чимало нарікань з приводу того, що пенсії окремої категорії пенсіонерів (а це в основному пенсії при неповному стажі) не досягають рівня прожиткового мінімуму. Відтепер кожному українському пенсіонеру забезпечено гарантований державою мінімум.

– Чи відбулися зміни в порядку   розрахунку пенсій працюючим пенсіонерам?

– В оновленому законі збережено норму, за якою працюючим пенсіонерам перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму проводиться тільки після звільнення. З 1 жовтня такі пенсії підлягали осучасненню, однак новий розмір прожиткового мінімуму для них не застосовувався. Зате скасовано обмеження виплати пенсій 85% показником, працюючі пенсіонери відтепер отримуватимуть їх у повному обсязі.

– А спеціальні пенсії скасовано?

– Призначені пенсії виплачуватимуться і надалі. Разом з тим, науковцям, посадовим особам органів місцевого самоврядування, журналістам, народним депутатам пенсійне забезпечення надаватиметься на загальних підставах. Таким чином зроблено вирішальний крок до уніфікації системи пенсійного забезпечення та призначення пенсій за єдиним законом. Водночас на перехідний період зберігається право на спеціальну пенсію для окремих осіб, які набули необхідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців станом на 01.05.2016.

Крім того, призначені спеціальні пенсії, розмір яких з урахуванням перерахунку у зв’язку з осучасненням пенсій за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та застосуванням нового прожиткового мінімуму буде більшим за розмір спеціальних пенсій, автоматично переводяться на умови, передбачені цим Законом, без необхідності звернення, за матеріалами пенсійних справ.

– Який наразі необхідний страховий стаж для набуття права на пенсію?

– До кінця цього року реалізувати своє право на пенсію зможуть особи, які досягли загальновстановленого пенсійного віку та мають 15 років страхового стажу. Але у 2018 році необхідний стаж для призначення пенсій за віком становитиме вже 25 років і зростатиме щороку на рік, поки у 2028 році не досягне 35 років. При цьому зберігається вік виходу на пенсію для жінок, започаткований реформою 2011 року, при досягненні якого жінки 1961 року народження і старші можуть реалізувати право на пенсію за наявності необхідного страхового стажу до досягнення 60 років. За відсутності необхідного страхового стажу, залежно від часу виходу на пенсію, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 63-річного віку за наявності певного страхового стажу (від 15 до 35 років). У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, зазначеного вище страхового стажу, громадяни матимуть право на призначення пенсії за віком після досягнення  65-річного віку за наявності страхового стажу не менше 15 років. Крім того, починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності у особи 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначатиметься незалежно від віку.

– Освітян та медиків цікавлять питання, чи змінилися умови призначення пенсій за вислугу років та чи надалі здійснюватимуться  їм виплати грошової допомоги при виході на пенсію за віком?

– Так, умови призначення пенсій цим категоріям працівників, крім артистів, змінено. Водночас збережене право на пенсію за вислугу років для осіб, які станом на 11.10.2017 мають вислугу та стаж, необхідний для призначення такої пенсії відповідно до законодавства, що діяло до пенсійної реформи. Завдяки цьому певна категорія працівників бюджетної сфери ще зможе реалізувати своє право на призначення такого виду пенсії.

Умови призначення грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій із запровадженням пенсійної реформи в 2017 році не змінилися. Як і раніше, для набуття права на цю виплату потрібно: працювати на відповідних посадах на день досягнення пенсійного віку в установах державної або комунальної форми власності і мати страхового стажу на цих посадах не менше 35 років для чоловіків і 30 років для жінок..

– Чи буде в подальшому при визначенні розміру пенсійного забезпечення громадян враховуватися рівень інфляції?

– В майбутньому щороку здійснюватиметься перерахунок пенсій за єдиною формулою, що враховує два основні економічні параметри - підвищення інфляції і зростання середньої зарплати. Отож пенсії зростатимуть щорічно.

– Чи змогли буковинці отримати «оновлені» пенсії вже у жовтні?

– Одразу після підписання Закону пенсійна служба області забезпечила здійснення нарахувань та виплату пенсій з урахуванням підвищення. Всі перерахунки проведені в автоматизованому режимі за матеріалами пенсійних справ. «Оновлені» пенсії буковинці отримали до 25 жовтня, в тому числі ті пенсіонери, яким пенсія виплачена в першій декаді місяця, тобто до здійснення перерахунку. Ті ж, хто не одержав належної йому доплати пенсії у жовтні, а це ті, у кого доплата менша 140 грн., отримають її в листопаді цього року.

Дякую за детальні роз’яснення. Сподіваюсь, більшість читачів знайшли у них відповіді на свої запитання.

Розмову вела Алла МАЄВСЬКА

  • Джерело: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

Tеми