Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Заставнівський район

Новини

07.07.2012 10:59

ВІДДАЛИ ШАНУ СЛАВЕТНОМУ МИТЦЮ |  Культура


Для поціновувачів образотворчого мистецтва ім’я Йосипа Ференця (нині покійний) звучить гордо, солідно і асоціюється з чимось дуже важливим і трепетним. Люди, які компетентні у мистецтві, без вагань бачать безмежну глибинність його душі, добре і щире серце, що простежується у багатьох роботах, які можна побачити у «Мистецькій світлиці» райбібліотеки. У цьому закладі відбулася презентація найцікавіших робіт відомого краянина. Ведуча — бібліограф райбібліотеки О.Мартинюк.

Народився у с.Звенячин. Змалку споглядав чудову природу, манливі навколишні краєвиди, які лягли в основу дитячих малюнків. Талановитий юнак продовжив навчання в Косівському училищі декоративного і прикладного мистецтва. Полюбляв різьбу на дереві, мозаїку, чеканку. Там знайшов свою долю (разом навчалися)— чарівну і миловидну Варвару Іванівну.

 Після навчаннядоля молоду родину митців закинула у м.Нафтоюганськ (Тюменська область), де працює художником-оформлювачем. Понині фасади багатьох будівель прикрашають його пречудові роботи. Чудовим консультантом, порадником виступала дружина — Варвара Іванівна, яка була музою, «підкидала» цікаві ідеї, підтримувала задуми чоловіка, надавала слушні поради, пропозиції.

У 1981 році із родиною повертається на малу батьківщину, у с.Звенячин. Художником працює у радгоспі «Хрещатик», а згодом — у Заставнівькому училищі №7. Й.Ференц має понад 150 картин, писаних маслом. Чимало його робіт є у приватних колекціях далеко за межами України. Унікальними є різьба на дереві, де закарбовані найрідніші мотиви — природа, навколишній світ. Його витвори досягають такої витонченості, що їх можна порівняти навіть з мереживом.

На зустрічі чимало трепетних, щирих слів про свого чоловіка розповіла Варвара Іванівна Ференц. Вона представила деякі роботи, розповівши про історію їх створення. Присутні побачили чеканку, яка символізує їхню родину.  Кожен із них народився у різну пору року — і  майстерно відобразив  митець.

У Варвари Іванівни цікавилися тим, чи передалися здібності батька його синам? Поки що надію подає лише онучка, яка навчається у профільному вузі.

Трепетно про Й.Ференця сказали голова райдержадміністрації В.Копчук, голова райради М.Леваніна, які запримітили одне, що його всевишній нагородив безмежним талантом. У роботах простежується безмежна любов до рідного краю, родини, отчого дому. Це все знайшло відображення на дереві, полотні. В.Ференц отримала грамоту райдержадміністрації, райради за популяризацію мистецтва.

Щиро про цю родину мовила головний спеціаліст відділу освіти М.Косар. 14 років Варвара Іванівна віддала Звенячинській школі, у якій оформила «Малу Третьяківку». Чудові виставки готувала й до семінарів, які проходили на базі цього навчального закладу. Вона робить усе належне, щоб молодь побільше знала про талант Йосипа Владиславовича Ференця.

Нашого земляка з ПаблоПікассо порівняла викладач художньої школи Н.Бачинська. В обох митців були великі світлі очі, які вказують на те, що ці люди були безмежно талановиті, обдаровані,віддані мистецтву, своїм шанувальникам...

На заході пам’ять визначної людини вшанували хвилиною мовчання. Присутні, серед яких були й учні Заставнівської гімназії, оглянули роботи Й.Ференця— цікаві, унікальні і самобутні.

  • Джерело: Голос краю

Tеми