Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Заставнівський район

Новини

28.05.2012 11:44

ЮВІЛЕЙ ІРИНИ ВІЛЬДЕ  |  Освіта

Нещодавно Веренчанська школа відзначила 105 річницю з дня народження українськоїписьменниці,громадського діяча, лауреата Державної премії імені Т.Шевченка Ірини Вільде.

Урочисто відбулися у світлиці Ірини Вільде. Свято відкрила заступник директора з виховної роботи Н.Фалібога.

Директор ВеренчанськоїЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Ірини Вільде О.Петрусяк, запаливши свічку, зазначила: «Ірина Вільде (дівоче прізвище Дарина Дмитрівна Макогон) — відома українська письменниця, громадський діяч, колишній депутат Верховної Ради, лауреат Державної премії України. Її життя і творчість нерозривно пов'язані з Буковиною. Тут вона народилася , тут пройшли дитячі роки та рання юність. Письменниця завжди з ніжністю і любов'ю згадувала про село Веренчанка, в якому проживала у 1920 -1923 роках.

Батько письменниці, Дмитро Якович Макогон,разом із своєю дружиною навчав веренчанських дітей. Початкову школу у нашому селі закінчила і мала Даринка — майбутня письменниця Ірина Вільде, яка написала багато творів. Серед них —повісті «Метелики на шпильках», «Б'є восьма», «На порозі», «Дорога життя», «Наші батьки розійшлися»,збірка новел «Химерне серце»,оповідання «Роман жениться», «Одного весняного вечора», «Як мене життя розуму навчило». Але вершиною творчого доробку письменниці стала повість «Повнолітні діти» та роман «Сестри Річинські», над яким вона працювала близько 20 років. У 1965році твір відзначили Державною премією імені Т.Шевченка.

На свято запросили жителів села. Серед них і очевидиця Ірини Вільде Марія Тодорівна Трач, яка пригадала цю чудову жінку, яка колись молодою дівчинкою проживала в селі разом зі своїми батьками на тому місці, де збудований побуткомбінат. Вона навчалася в місцевій школі разом з веренчанськими дітьми, закінчила початкову школу і переїхала разом з батьками до міста Станіслава (нині Івано-Франківськ). Уже сивою ластівкою, завітала до школи. М.Трач була у шостому класі. Всю школу зібрали на лінійку. Ірина Вільде розповідала, як вона вчилася в старенькій школі (біля церкви), як сумувала за селом, яке згадує у творах «Повнолітні діти» та « Сестри Річинські». А у новелі «Довіра» вона пише «Село Веренчанка... у моєму серці... виросло до символу Батьківщини».

Після виступів гостей свято продовжили учні.Пригадали біографію ІриниВільде.Неодноразово згадували ім'я колишнього вчителя історії Григорія ВасильовичаДем'яна, якийзібрав багатющий матеріал про Ірину Вільде. Цю справу продовжує вчитель історії О.Петрусяк.

Народилася письменниця 5 травня 1907 року в Чернівцях, у родині народного вчителя та письменника Д.Макогона. Невдовзі переїжджає в с Лукавиця Глибоцького району. У1920 р. —у село Веренчанка Заставнівського району. Батьки письменниці вчителюють у місцевій школі.Початкову школу закінчує й Даринка.

Влітку 1923 р. сім'я Макогонів переїжджає до міста Станіслав.Там Дарина вступає до гімназії, а згодом до Львівського університету. Працює вчителем.

Друкувалася з 1930 року. Одну зі своїх новел підписала «Ірина Вільде» і цей псевдонім став її літературним ім'ям. Творчий шлях І.Вільде охоплює п'ять десятиліть.

Письменниця мала двох синів —Максима та Ярему і онучку Дарину. Дружина Максима — Антоніна Полотнюк живе в Заліщиках.

Померла письменниця 30 жовтня 1982 року, у Львові. Там і похована.

  • Джерело: Голос краю

Tеми