Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Заставнівський район

Новини

13.02.2012 15:22

«ЯК ДОВГО ЦЯ ВІЙНА ТРИВАЛА» |  Патріотична робота

Про Афганську війну, молодих юнаків, які в боях демонстрували героїзм і мужність, написано чимало книг, газетних публікацій, відзняті художні, документальні фільми. Тисячі з них не повернулися до рідних домівок. У тій пекельній країні 7 хлопців втратила й Заставнівщина. Їхні прізвища знають, вшановують у навчальних закладах, на різних зібраннях районного, обласного значення. Щоб про них не забували прийдешні покоління, у школах, де навчалися, відкрили меморіальні дошки. 20 січня, на Івана Предтечі, такий захід відбувся і вХрещатицькому НВК, куди завітали голова районної організації УСВА В.Стецюк, заступник голови обласної організації УСВА В.Остафійчук, воїни-«афганці» Заставнівщини— В.Спіжавка, М.Стасюк, В.Ганич, М.Тофан, В.Лашта, В.Голик, заступник голови райдержадміністрації Р.Павчак, завідувач організаційним відділом райради Я.Буга. На стіні школи встановили меморіальну дошку Степану Морозу. Перед початком заходу (вранці) настоятель Свято-Дмитріївської церкви, отець Ярослав, відправив поминальну Панахиду і освятив меморіальну дошку. На шкільному подвір’ї гостей зустріла директор навчального закладу В.Пеліховська, яка цікаво розповіла про Степана Мороза. У відкритті брали участь племінники полеглого воїна-«афганця» — Аліна і Володимир.

Згодом усіх запросили до актової зали, де відбулося продовження заходу. Свічу пам’яті запалили мати Степана Мороза— Ганна Василівна і сестра Марія.Ведучі (учні місцевої школи) коротенько подають  біографію воїна-інтернаціоналіста. Народився 15 квітня 1969 року, в багатодітній родині, де виховувалося 5 дітей. Навчався в Хрешатицькій початковій школі, Репужинецькій СШ, Заставнівській автомобільній школі. У місцевому будинку культури працював кіномеханіком.  У 1987 році призвали до армії і згодом потрапив до Афганістану. У залі зачитують листи, які до рідних з армії писав С.Мороз. Він цікавився будівництвом нової школи, яка так була потрібна в селі. На жаль, хрещатинець так і не побачив новобудови, 4 серпня 1988 року загинув на території Афганістану, а 10 серпняйого до рідного Хрещатика доставили у цинковій труні. На похорон зійшлися мешканці усього села. У пам’яті сільчан залишився доброю, щирою, сумлінною людиною, який мріяв опанувати фах кіномеханіка, бути корисним і потрібним людям. Думку ведучих продовжив однополчанин В.Спіжавко, який, повернувшись додому, довідався про смерть товариша. Для характеристики бойового побратима підбирав найтепліші, найщиріші слова.

Про втрати, які заподіяла необдумана війна в Афганістані державі, пересічним громадянам у своїх виступах вказали заступник голови обласної організації спілки УСВА В.Остафійчук, заступник голови райдержадміністрації Р.Павчак, які низько схилили голови перед матір’ю — Ганною Василівною Мороз, яка перебувала на заході. Сільський голова М.Косоловська щиро подякувала воїнам-«афганцям» за подвиг, який вони демонстрували на території чужої країни. Матері та рідним С.Мороза побажала міцного здоров’я, щасливої долі та витримки. У виконанні учнів Хрещатицького НВК прозвучали пісні та вірші на «афганську» тематику.

  • Джерело: Голос краю

Tеми