Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Заставнівський район

Новини

10.02.2012 15:33

ПОНАД УСЕ ВОНИ ЛЮБИЛИ СВІЙ КОХАНИЙ КРАЙ |  Суспільство

Наша історія неодноразово славилася героїчними вчинками відомих українців. Скільки було визначних битв у славних козаків, скільки здійснено героїчних походів. Ми з гордістю вивчаємо ці події, але жоден справжній українець не викине зі свого серця пам’ять про юнаків, героїв, простих студентів,  гімназистів Українського народного університету, Університету Святого Володимира та учнів старших класів Української Кирило-Мефодіївської гімназії, які відчайдушно повстали проти загарбницької армії царського генерала  Муравйова. Так, це ті 300 молодих «спартанців», які свідомо йшли на смерть, знаючи, що Україна буде захищена. 

Вкраїно, сини твої вірні

На смерть проти ката пішли.

В серцях молодих билось: «Слава Україні»,

Твої герої під Крутами злягли.

29 січня 1918 року відбулася битва, яка на довгі роки стала одним із символів героїчної боротьби українського народу за свободу і незалежність. Їх було триста – студенти та гімназисти. Проти них – тисячі солдатів, фронтовиків та матросів більшовицької армії. Нерівний бій. Бій, який на кілька днів віддалив захоплення Києва генералом Муравйовим. І хоч втрати були великі, але наша молодь виконала бойовий наказ. Адже, прагнучи захистити молоду Українську державу, юні герої організували Курінь січових стрільців, вийшли на бій, боролись до останньої краплі крові. Пройшовши лише семиденну військову підготовку, вони не боялися ніякої армії, бо понад усе любили свій коханий край. Очевидці тих подій розповідали про жорстоку розправу над молодими героями, але з гордістю стверджували, що юнаки не втрачали надії  і йшли на ворога. За свідченнями історичних джерел, 28 крутянців потрапили в полон, де їх нещадно мордували, а на світанку повели на розстріл. У світанкове небо злетіли слова гімну «Ще не вмерла Україна», що першим озвучив гімназист Григорій Пипський а потім пролунала кулеметна черга… Скалічені тіла молодих студентів було заборонили хоронити, лише згодом місцеві жителі відали належну шану тридцяти юнакам, ще 250 не вдалося віднайти…

Під час поховання героїв Президент УНР М.Грушевський сказав: «Стримайте ж ваші сльози, які котяться… Ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни, і Вітчизна збереже про них вдячну пам'ять на віки вічні.»

29 січня 2012 року в с. Звенячин провели годину пам’яті, присвячену 94 річниці бою під Крутами під назвою —«Їх душі перейшли у квіти». Побувавши на цьому заході, впевнено можу сказати, що небайдужих до історії української нації стало більше. Адже учасниками були школярі Звенячинського НВК, які з болем у серці згадували всі подробиці того пекельного бою… Організатори години-пам’яті — С.М.Капустянська та Ф.Г.Сороцька, підготували цікаву подорож у минуле, цитуючи спогади відомих істориків та дослідників ХХ століття. Були почуті поезії українських та іноземних поетів, уривки з оповідань, які возвеличували цю героїчну й водночас трагічну подію, яка знаменувала початок нової епохи пробудження українців, усвідомлення права жити на власній українській землі. Ми вдячні, що пам'ять про героїв не забута, не відійшла у безвість. Бо тільки наше покоління повинно нести  величну історію української нації, героїзм тих, хто боровся й поборов, повстав і зміг вистояти каторгу. Слава Героям Крут! Слава Україні! 

Вони боролись, щоб ми жили,

Вони віддали усі сили.

Й ми пам’ятатимем про них

Про відданих Вкраїні, крутянців молодих.

  • Автор:Іванна КАПУСТЯНСЬКА, студентка ІІ курсу, філологічного факультету ЧНУ
  • Джерело: Голос краю

Tеми