Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Заставнівський район

Новини

10.02.2012 15:18

ПРО ЗЕМЕЛЬНІ ДОГОВІРНІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ |  Сільське господарство

З часів здобуття Україною незалежності питання земельних відносин не втрачає своєї актуальності. Земля, як і раніше залишається не тільки годувальницею і цінним природним ресурсом для українців, а й ходовим товаром. Тому жителям району буде корисно знати деякі нюанси, що стосуються земельного права.

Нині земельні відносини в Україні регулюються чотирма основними документами: Конституція, два кодекси - Цивільний і Земельний, а також Закон України "Про оренду землі". Відповідно до Закону, договір оренди землі - це договір, за умовами якого орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар —використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Одержавши право на земельний пай, члени колективних сільськогосподарських підприємств можуть вільно виходити з цих підприємств із земельним паєм і формувати підприємства приватної власності (ст. 1 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» від 03.12.99р. №1529/99, далі — Указ №1529). Своє право на земельний пай фізичні особи можуть реалізувати шляхом надання його в оренду. Статтею 1 Указу №1529 встановлено обов'язкове укладення договорів оренди земельних паїв між підприємствами, які використовують землю для сільськогосподарських потреб та власниками цих паїв з виплатою орендної плати. Орендна плата за землю може встановлюватись у грошовій, натуральній і відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. У договорі оренди сторони можуть обумовити поєднання різних форм орендної плати (ст.22 Закону №161).

Відповідно до статті 290 Господарського кодексу України договір оренди земельної ділянки укладається в письмовій формі, посвідчується нотаріально та підлягає реєстрації. Договір оренди є основним документом, який регулює взаємовідносини сторін під час оренди. За порушення земельного законодавства громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.

Загальна кількість власників земельних паїв нашого району становить 18139 чоловік, з яких— 767 ведуть особисте селянське господарство. Невитребуваних паїв — 22. На 01.01.2012 року державні акти на право власності на земельні ділянки виготовлено для 16498 громадян, що становить 91.1 відсотка від загальної кількості власників сертифікатів. Власникам земельних ділянок видано 16367 державних актів, що становить 91 відсоток від виготовлених.

14386 осіб уклали договори оренди земельних паїв із сільгосптоваровиробниками області на площі 22346 га. Відповідно до державних актів укладено 11003 договорів, решту — 2055 відповідно до земельних сертифікатів.

З метою посилення захисту права власності громадян на землю, соціального захисту громадян-власників майнових і земельних паїв, створення сприятливих умов для ефективного використання сільськогосподарських земель, своєчасного укладання та повноти виконання договірних зобов'язань з оренди земельних ділянок, майнових часток (паїв) у районі вживаються додаткові заходи.

Зокрема, доручено управлінню агропромислового розвитку районної державної адміністрації проаналізувати стан проведення розрахунків згідно з договорами оренди та виявити орендарів, які не розрахувалися за використання земельних майнових паїв.

Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 10.01.2012 року №16 р створено районну комісію з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків, погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій, соціальних виплат та орендної плати за земельні і майнові паї.

Звертаємо увагу громадян, які надають в оренду свої земельні ділянки — паї суб'єктам господарювання, що вони можуть звернутися до новостворених комісій або до інших структур виконавчої влади (управлінь агропромислового розвитку, праці та соціального захисту населення) увипадку порушень виконання договірних зобов'язань.

 

  • Автор:Л.ОНИЩЕНКО, начальник відділу праці управління праці та соцзахисту населення райдержадміністрації
  • Джерело: Голос краю

Tеми