Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Заставнівський район

Новини

02.11.2011 16:20

Відділ держкомзему у Заставнівському районі інформує: |  Сільське господарство


Під час всенародного обговорення проекту Закону України «Про ринок земель» надійшло декілька тисяч пропозицій до положень законопроекту від власників паїв, фермерів, сільгосптоваровиробників, професійних, незалежних, громадських організацій, експертів.

Здебільшого, пропозиції зводилися до того, щоб земля не продавалася іноземцям, щоб ринок з боку держави був регульований.

Громадяни пропонують зменшити граничну максимальну площу земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у приватній власності однієї особи —до 100-500 гектарів. Під час дебатів на нещодавньому засіданні профільного комітету народні обранці дійшли висновку, що пропозиція слушна і один власник та члени його родини зможуть мати у своєму володінні значно менше, ніж 2100 гектарів.

Привертають також увагу пропозиції щодо покупців сільськогосподарських земель. Зокрема, сільгоспвиробники Одеської, Миколаївської, Запорізької, Донецької, Дніпропетровської, Кіровоградської областей та Автономної Республіки Крим запропонували до набувачів сільськогосподарських земель  включити юридичних осіб.

Така пропозиція суперечить вимогам фермерів, власниківпаїв, які категорично виступають проти продажу земель сільгосппризначення іноземцям, олігархам, юридичним особам з метою недопущення їх на ринок земель.

Асоціація фермерів, приватних землевласників Херсонської області, фермери з Вінницької та Запорізької областей пропонують встановити черговість переважного права на купівлю земель сільськогосподарського призначення у разі відмови держави від такого права. А ось фермери Луганщини, Миколаївщини, Хмельниччини та науковці із Сум обгрунтовують свої пропозиції стосовно того, щоб надати таке переважне право, насамперед, орендарям або власникам сусідніх земельних ділянок. Землевласники з Дніпропетровщини наполягають на тому, щоб надати власнику землі право самому визначати покупця.

Заборонити змінювати цільове призначення не лише ділянок, що набуваються у власність із земель державної, комунальної власності, а й для наділів, які переходять у власність інших осіб, тобто приватної власності. На цьому наполягають, здебільшого, власники паїв Луганської, Київської, Запорізької областей.

Ще більш радикальніші пропозиції надійшли від селян з Прикарпаття, які вважають за потрібне запровадити  мораторій на здійснення зміни цільового призначення, особливо цінних земель.

Левова частка пропозицій зводиться до встановлення більш жорстких вимог до покупця землі. Зокрема, сподвижники земельної реформи з Прикарпаття та Луганської області пропонують надати право на купівлю цих земель громадянам, які мають громадянство України не менше 5 років, сільськогосподарську освіту, досвід роботи та проживають у селі. А фермери з Миколаївщини надали обгрунтовану пропозицію, в разі реалізації якої, землю сільгосппризначення зможуть викупити громадяни, які пропрацювали на землі 5 років і більше. Громади з Дніпропетровщини, Кіровоградщини, Чернігівщини наполягають на тому, щоб законодавець додав до цієї норми ще й вимогу стосовно того, що такі покупці землі мають право на її придбання, якщо вони на ній господарюють.

Значна кількість пропозицій щодо земельної реформи стосується змін до інших законодавчих актів. Зокрема, йдеться про встановлення обов’язкових внесків до бюджетів сільських (селищних) рад на розвиток соціальної сфери та інфраструктури села у розмірі один відсоток від орендної плати, або вартості проданої земельної ділянки, або її нормативної грошової оцінки.

Громадяни, які переймаються долею земельної реформи, пропонують розробникам закону детально виписати положення законодавчого акта, щодо створення Державного земельного (іпотечного) банку.

Фермери з Донеччини ведуть мову про надання економічної  підтримки сільськогосподарським товаровиробникам з боку держави, зокрема шляхом зменшення ставок за кредитними зобов’язаннями до максимальних вісім відсотків, передбачити можливість отримання довгострокових (до 20 років) кредитів з відсотковою ставкою до п’яти відсотків річних для придбання земельних ділянок сільгоспвиробниками. З цього приводу керівник земельного відомства Сергій Тимченко неодноразово наголошував, шо держава всіляко сприятиме створенню спеціалізованої фінансової установи для підтримки дрібного та середнього товаровиробника на селі. Вони отримають можливість брати кредити на пільгових умовах для придбання землі та розвитку господарства.

Змістовні та аргументовані пропозиції щодо надання підтримки фермерським господарствам надіслали Асоціації фермерів Богодухівського району Харківської області та фермери Херсонської області. Вони пропонують безкоштовно передати у власність фермерським господарствам землі, які перебувають у їхньому постійному коритстуванні. А ось представники Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Полтавської області висловлюють думку стосовно того, щоб надати можливість кожному члену сімейного фермерського господарства безкоштовно отримати 50 га—ріллі і 25 га—сільськогосподарських угідь із земель запасу,невитребуваних паїв і передбачити механізми фінансової підтримки придбання фермерами землі.

Представники органів місцевого самоврядування Одещини звернулися до розробників закону, законодавців з проханням —не менше 30 відсотків державного мита при укладанні цивільно-правових угод спрямувати до місцевих бюджетів.

Пропозиції, висловлені до проекту Закону України «Про ринок земель» під час проведення широкомасштабної інформаційно-роз’яснювальної кампанії, після узагальнення Держземагентством, були обговорені з народними депутатами України в комітетах Верховної Ради і будуть внесені до Верховної Ради України при підготовці законопроекту до другого читання.

  • Джерело: Голос краю

Tеми