Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Вижницький район

Новини

12.05.2016 22:39

Чого очікувати пенсіонеру після підвищення соціальних стандартів? |  Інтерв'ю

З 1 травня Державним бюджетом України на 2016 рік передбачене підвищення мінімальних соціальних стандартів. Збільшується прожитковий мінімум, мінімальна заробітна плата, мінімальна пенсія та зарплати працівників бюджетної сфери. Чого саме слід очікувати краянам від таких впроваджень, як це вплине на їхній соціальний рівень життя, хто по закону має право на підвищення пенсій? Аби відповісти на ці питання поспілкувалися з начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Михайлом РОМАНІВИМ.

Шановний МихайлеВасильовичу, як відобразиться на пенсійних виплатах буковинців підвищення з 1 травня соціальних стандартів?

З 1 травня відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» прожитковий мінімум, встановлений для осіб, які втратили працездатність, зріс на 5,2 % і  становить 1130 грн.

Виходячи із нового прожиткового мінімуму дещо зросли мінімальні розміри пенсій непрацюючим пенсіонерам, обчислені з урахуванням необхідного стажу за статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; доплати за понаднормативний стаж для непрацюючих осіб, чий основний розмір пенсії на сьогодні більше мінімального; пенсії за особливі заслуги перед Україною; мінімальні розміри пенсій по інвалідності та в разі втрати годувальника; підвищення учасникам війни та колишнім в'язням; розмір щомісячної державної адресної допомоги інвалідам війни та учасникам бойових дій; мінімальні розміри пенсії для інвалідів внаслідок аварії на ЧАЕС.

На які  складові пенсійних виплат вплине новий рівень прожиткового мінімуму?

Наприклад, надбавка Почесним донорам України або СРСР, яка встановлюється в розмірі 10% від прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, з 1 травня виплачуватиметься в розмірі 139,90 грн. Надбавка на утриманців (дітей до 18 років) відповідно до Закону України  "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка визначається в розмірі 50% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, з 1 травня складатиме 565 грн. Учасникам війни та колишнім в'язням підвищення до пенсії разом з доплатою в травні зросте до 169,50 грн., а нагородженим медалями за самовіддану працю в тилу з їх числа – до 226 грн. (відповідно це 15% і 20% від нового прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб).

Наведу ще кілька прикладів. Особа має достатній страховий стаж (35 років  для чоловіків та 30 років для жінок, якщо пенсію призначено після 01.10.2011, або відповідно 25 і 20 років, якщо пенсію призначено до 01.10.2011). Якщо основний розмір пенсії цієї особи, визначений із її індивідуальних показників стажу та заробітку, менше прожиткового мінімуму, то з 1 травня мінімальний розмір пенсії за віком за відповідну тривалість стажу становите вже не 1074 грн., а 1130 грн. За кожний повний рік понад цього стажу розмір пенсії такої особи буде збільшено на 1 % її основного розміру пенсії.

Якщо виходячи із індивідуальних показників стажу та заробітної плати, основний розмір пенсії непрацюючого пенсіонера перевищує прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, до його основного розміру встановлюється доплата за понаднормативний стаж в розмірі, що не перевищує 1 % мінімального розміру пенсії за віком, який з травня становитиме 11,30 грн. за кожний рік понад норми. До відома, для працюючих пенсіонерів ця складова перерахунку не підлягає.

А чи є ще підвищення або надбавки до пенсії, які залишилися незмінними, не зважаючи на зростання прожиткового мінімуму?

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" в чинній редакції визначено ряд підвищень та надбавок, які встановлюються у фіксованому розмірі і не прив'язані до рівня прожиткового мінімуму. Зокрема, це стосується підвищення дітям війни, яке виплачується у встановленому розмірі 66,43 грн., отже, не підлягатиме перерахунку з 1 травня. Це стосується доплат до підвищень членам сімей військовослужбовців та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які встановлюються до розміру перерахованого підвищення відповідно до Закону України  "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у сумі, що не перевищує 398,58 грн. Аналогічно не зміниться загальний розмір підвищення до пенсії з доплатою, що встановлюється дружинам (чоловікам) померлих учасників війни і бойових дій, визнаних за життя інвалідами – як і раніше він залишається на рівні 113,88 грн. Не зміняться з 1 травня і розміри щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначені постановою Кабінету Міністрів України  від 23.11.2011 №1210 в залежності від категорії.

Нагадаю також, що у 2016 році зафіксовано максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці), вище якого призначатися пенсія в Україні не буде. Цей максимум складає 10740 гривень і стосується пенсій, що призначаються після 1 січня 2016 року. Для таких пенсіонерів максимальний розмір пенсії у зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму протягом року не змінюватиметься.

Чи є ситуації, при яких пенсійна виплата може складати менше 1130 грн.?

Слід зазначити, що чинне пенсійне законодавство гарантує мінімальний розмір пенсії за віком в розмірі не менше встановленого прожиткового мінімуму 1130 грн. особам, які мають страховий стаж не менше 35 років для чоловіків та 30 років для жінок (або відповідно 25 і 20 років, якщо пенсію призначено до реформування пенсійної системи 01.10.2011). За наявності страхового стажу меншої тривалості, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком. Тому є випадки, коли пенсія виплачується в розмірі меншому, ніж 1130 грн., однак, розмір цієї виплати не може бути менше 949 грн., що передбачено постановою Кабінету Міністрів України  від 26.03.2008 №265 зі змінами.

Чи відбувалися останнім часом зміни в пенсійному законодавстві? Якщо так, то в чому вони полягають?

15 квітня 2016 року набрав чинності Закон України  "Про внесення зміни до статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії". В законодавче поле повернулася можливість врахування заробітної плати до 1 липня 2000 року, навіть якщо тривалість стажу з  цієї дати становить 60 місяців і більше. Таким чином, крім обов'язкового врахування для обчислення пенсії заробітку за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, як і раніше, за бажанням пенсіонера може бути врахована заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року, щоправда, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. До речі, положення цього Закону поширюються також на тих, кому пенсії призначені (перераховані) у період з 1 січня 2016 року до дня набрання чинності цим Законом. Тому особи, яким пенсії призначені (перераховані) в період з 01.01.2016 по 14.04.2016 за їх бажанням можуть звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання (реєстрації) з заявою про перерахунок пенсій з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року.

А чи змінилася ситуація з виплатою пенсій працюючим пенсіонерам?

Порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам залишився таким, яким він був і на початок року. І на даний час пенсія в період роботи або не виплачується, або виплачується із обмеженням, в залежності від того, на яких посадах (роботах) працює пенсіонер та за яким законом призначено пенсію.  Категорії пенсіонерів, на яких дане обмеження не поширюється, також не змінилися. Однак, якщо раніше виплата пенсії обмежувалась для тих, чий розмір пенсії перевищував 1611 грн., то в травні цього року, обмежуватимуться виплати для працюючих, чий розмір більше 1695 грн. або 150 % нового прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

А що Ви можете сказати з приводу змін доходної частини бюджету з 1 травня?

На фоні збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 1 травня до рівня 1450 грн., максимальна величина бази нарахування єдиного внеску, яка з початку року визначається виходячи із 25 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, зросте з 34450 грн. до 36250 грн. Це відповідно позитивно вплине на доходну частину бюджету.

Щодо справляння податку на доходи фізичних осіб та військового збору з пенсійних виплат слід відзначити, що базою оподаткування у 2016 році залишається сума пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 4134 грн. на місяць, тобто сума, що перевищує трикратний розмір мінімального заробітку, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року (1378 грн.).

Водночас слід відмітити, що і на далі не підлягають оподаткуванню пенсії, призначені учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

  • Автор:Управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі

Tеми