Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Великий Кучурів (Сторожинецький район)

Новини села

24.01.2013 15:41

У Великому Кучурові маланки з 5 кутів виборювали першість |  Громадське життя

- Цьогоріч сільський голова Микола Єричук виступив з ініціативою підтримати ентузіастів-організаторів дійства, запропонувавши нагородити кращих преміями. За перше місце було передбачено 2000 гривень, за друге - 1500, а за третє -1000, - розповідає заступник сільського голови М. І. Цуркан.
Був створений оргкомітет, який і очолив сам голова. До складу ввійшли депутати районної та сільської рад. На засідання запросили калфів (керівників гуртів маланок) з усіх кутів села, на якому домовилися про час загального збору на традиційному місці - в центрі села, на перехресті доріг, де вабить око пишна зелена красуня. Саме тут і зібралися усі ряжені в неділю, по обіді, щоб потім розійтися у різних напрямках.
А в день Святого Василія знову зійшлися біля ялинки. Рівно об одинадцятій розпочалося традиційне дійство, на яке прибули десятки гостей з-за меж села, а також і маланкарі з сусіднього Снячіва та Тисовця. Такого багатющого розмаїття фарб, масок та фантазії годі побачити на інших заходах. Тут були і сучасні, і традиційні персонажі. Серед незмінних - дід з бабою, циган і циганка, пані з паном, гендлярі, чортики і всіляка нечисть, поряд з якими дуже сучасно виглядали відомі політики, артисти, державні діячі. Снував поважно спеціальний транспорт - від міліцейської машини до карети швидкої допомоги. Усі масковані пропонували різні “послуги”: хто - поворожити, хто - купити якийсь “товар”.   Але   кожен   гурт   отримав   оцінку   за оригінальність віншування, костюмів, за загальне враження та постановку інтермедії. Вирішальним   же   став   традиційний бій ведмедів. У їхній ролі цьогоріч були найсильніші, наймайстерніші хлопці - дзюдоїсти та аматори. Кожен знав своє головне завдання: красиво і ефектно покласти на землю суперника.
Весело лунали троїсті музики під керівництвом директора місцевого будинку культури Василя Сушинського.
-  Скільки себе пам’ятаю - ще ніколи не пропустив цього видовища. Так само вдома завжди чекаю на віншування маланок. Звичайно, колись у юності і сам був в числі віншувальників. Весело! Добре, що ця традиція ще живе, що її підтримують, - захоплено коментує дійство житель села Іван Кердей.
-  Ми тут не вперше. І щоразу дивуємося, як все проходить злагоджено, чітко. І дуже весело! Ще приїдемо, поділилися гості з Чернівців, які прибули цілою родиною.
Переможцями цьогоріч стали ряжені з кута Турлук. Їхні ведмеді (Гіщук та Беженар) побороли усіх, поклавши на лопатки таких же підготовлених хлопців.
Тепер ті цілий рік готуватимуться, щоб наступного таки взяти реванш.
- Другу премію присудили гурту з кута Балки-Рутка (Гудюр, Багрій), а третю розділили хлопці з Селища та Горба (Ончуленко, Павлюк). Поза конкурсом продемонстрували свої таланти снячівська та тисовецька маланки, - підбила підсумок Марія Іванівна.
Великокучурівська маланка взяла участь і в обласному дійстві.
На виграні кошти калфи організують, за традицією, великі молодіжні гуляння - з танцями, живою музикою. Це - вже на Йордана...

 
 
 
 
 
 
 
 
 

  • Автор:Лариса ЛЄВІНА. Фото Івана ТИВЕЛІКА
  • Джерело: "Рідний край" від 18.01.2013р.