Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Новобросковецький старостинський округ

Новини

16.05.2011 11:53

ВІДКРИЛИ ПАМ’ЯТНИЙ ЗНАК, ВІДРЕСТАВРУВАЛИ ПАМ’ЯТНИК  |  Патріотична робота

Крило печалі воєнних лихоліть торкнулось, без перебільшення, всіх населених пунктів нашого краю. Не винятком є і Нові Бросківці, Заболоття.
Нині, на жаль, уже нема серед нас фронтовиків зі згаданих населених пунктів Підгір’я. Останній з цієї когорти звитяжців - М. П. Клевчук - відійшов у вічність незадовго до чергової річниці Перемоги. Та залишилось чимало фрагментів з того часу, які шанобливо зібрали місцеві краєзнавці та розмістили в приміщенні сільського музею. Серед них -фотознімки ветеранів, вицвіла гімнастерка з медалями, польовий телефонний апарат, який, як стверджують, побував зі своїм господарем у Берліні та багато інших реліквій.
А ще залишилась людська пам’ять, в якій зафіксовано чимало епізодів того часу. Наприклад, про те, що на Нові Бросківці впало кілька бомб з німецького літака: є, принаймні, дві версії бомбардування села, які зводяться до того, що це була або помилка пілота, або ж була мета зруйнувати дорогу, по якій, до речі, згодом пройшли три радянські танки з Глинниці і які, власне, взяли безпосередню участь у визволенні Сторожинця: місцевий гарнізон противника змушений був полишити місто. Як і залишилась у людській пам’яті люди села, котрих покликав час до ратної праці.
- З Нових Бросківців на фронт пішло кілька чоловік, -розповідає місцевий краєзнавець, один з авторів нарисів про село та завідувач музею О. Тарновецький. - Справа у тому, що за панування Румунії чимало жителів села з подачі влади прибрали румунські прізвища. Наприклад, у школу мене записали не як Тарновецького, а як Тарновяну. Така була політика тоді. А коли вдруге прийшла радянська влада, то жителів нашого краю румунської національності не брали на фронт зважаючи, що Румунія перебувала в гітлерівській коаліції а, отже, в радянської влади були побоювання, що колишні піддані сусідньої держави якось не так себе поведуть в бойовій обстановці. Тому частина жителів села, які були з діда-прадіда українцями, але в документах - румунами, не були мобілізовані у діючу армію. Це одна з так званих “білих” плям в історії не тільки нашого населеного пункту. За моїми підрахунками з Нових Бросківців на фронт пішло дев’ять чоловік.
І ось тільки тепер, напередодні вшанування 66 річниці Перемоги, у Нових Бросківцях, неподалік адмінбудівлі, відкрили пам’ятний знак, який нагадуватиме всім про минуле, про те, що перемогу над фашизмом кували й жителі з Нових Бросківців, частина з яких не повернулась до рідних домівок. Серед них - Скрипа, Апостолюк, Бабик, Пастушек, Гаврилюк.
З гарними словами до присутніх після освячення пам’ятного знаку звернувся настоятель місцевого храму о. Петро.
- Дай, Боже, щоб ми жили у мирі і злагоді, щоб наші діти, внуки і правнуки знали про війну тільки з книжок. І хай пам’ять про наших односельчан, які воювали, завжди буде з нами.
У своїх виступах голова села Іван Малованюк, голова ветеранської організації Олександр Тарновецький, заступник голови районної ради Іван Іліка наголошували на значимості Дня Перемоги, закликали свято берегти пам’ять про всіх, хто здобував перемогу.
Місцеві школярі подарували з нагоди свята невелику концертну програму, ветеранам війни та праці - хлібини, як символ щедрості землі і незнищенності роду. У той день відбулось освячення відреставрованого монументу і у Заболотті. Від місцевої та районної влади до підніжжя пам’ятника лягли квіти.

  • Автор:Ярослав ЛИЖНИК. Фото Дмитра ЯКОВІЦИ.
  • Джерело: "Рідний край" від 13.05.2011 року