Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Комарівський старостинський округ

Новини

16.02.2010 16:00

ТРИМАЙТЕ КОРОВУ І МОЛОКО, CМЕТАНА БУДУТЬ У ВАС ПОСТІЙНО |  Сільське господарство

Необхідно тут внести якість. Для того, щоб корова прожила і дала 8-10 літрів молока, їй необхідно, як мінімум, 15-18 кормових одиниць, які прирівнюються до 1 кг. комбікорму. На даний час 1 кг. комбікорму на ринку коштує 1.30 - 1.40 грн., тобто, на 1 літр молока селянин витрачає 2.40 - 2.50 грн. - корми, сіно, солома, кормовий буряк, лабуз, комбікорм, жом і т. п.
Думаю, немає необхідності роз'яснювати, що корову треба 2-3 рази на добу подоїти,погодувати, прибрати у сараї, потрібно відро, бідон, рушник, теплу воду, а літом вигнати на пасовище, а його удобрити, підкосити, заготовити на зиму корми. Отож, зрозуміло, який це труд і ніхто його не оплачує. По самим мінімальним підрахункам цю ціну молока, як мінімум, треба помножити вдвічі. Але не будемо цього робити і так все відомо.
Чомусь ніхто у магазині не говорить, чому літровий пакет молока з жирністю 2,4% коштує 5-7 грн., сметани 1 л. - 25-30 грн. з жирністю у 2 рази нижчою за натуральну. Молокопродукти у магазинах, які отримують цю продукцію з молокозаводів, у 2-3 рази вищі за закупівельні ціни селянина. Пригадується, як одна жінка з села, продаючи сметану на нашому ринку, по ціні значно нижчій, ніж у магазині, вислуховуючи нарікання якоїсь "пані" з міста, сказала "...пропоную вам тримати корову і будете все мати постійно -  молоко, сир, сметана, сир тощо. Не хочеться називати ті слова, які пролунали на адресу цієї селянки, в якої очі наповнились сльозами.
Здається, що тут щось не те. Як може переробне підприємство продавати в 2-3 рази вище від закупівельних цін і мати збитки.
На 1 грудня минулого року Надвірнянський молокозавод заборгував селянам за здане молоко більше 200 тис. грн., а це не мало-не багато, як 200 тонн молока і що головне, вони його закуповували ще за ціною у два рази нижчою.
Дочірнє підприємство “Екосир” (м. Новоселиця) заборгувало 173 тис. грн. за молоко, здане в цьому і минулому роках.
Чомусь товариство “Аполло” (м. Чернівці) справно розраховується з селянами по 2,30 грн. за літр молока і мають прибутки.
У районі розгорнута мережа заготівельних пунктів: СОК “Новобросківецьке”, СОК “Стар-Агромада” та інші, які справді стали партнерами селян, мають матеріально-технічну базу, але на заваді стоять безпідставні перепони, доходить до абсурдів.
Окремі заготівельники (маю на увазі переробні підприємства) ведуть себе не по-партнерськи і що головне, все приватизовано, розкуплено і ніхто немає змоги доказати їм, що вони мають колосальні прибутки.
За 11 місяців цього року в Україні вироблено молока 10934,5 тис. тонни, що у середньому на душу населення біля 240 кг, по області - 310 кг, а по району - 400 кг, що є основним доходом сільського населення, а це десь 15-20 млн. грн. грошових надходжень, якщо б справно працювали переробні підприємства.
Був у районі молокозавод, який славився своєю продукцією у всіх кутках України і за її межами, потім знайшовся “інвестор”, як ми звикли говорити, довів його до ручки, перепродав вже нашому краянину, який бив себе у груди, що відродить його славу, але слова не дотримав. Всі бачать, що там твориться.
Як славився магазинчик у підвалі у мікрорайоні, де кожний день продавали свіже молоко, сметану, сир. До цих пір його згадують жителі міста.
Можна ще багато згадувати, але хочеться сказати: не знущайтесь над селянином, він нас годує і це його основа життя. Не думаю, що комусь хочеться їсти закордонне масло, у якому менше половини продуктів тваринного походження, а у згущеному його лише 10-15%. Молоко, яке купуємо у пакетах, термін його зберігання до місяця, коли природньо це не можливо.
Інші газети теж з іронією друкують це повідомлення ( газета “Час ” за 24. 12. 2009 р.). Не даючи глибокого аналізу причин. По чернівецькому молокозаводу потрібно було б ретельно розбіратись, чому утворились борги, чия вина, а не коментувати сам факт і не нагнітати і так не просту ситуацію, “На новорічні свята залишимось без молока” і причиною цьому є селянин.
Аналізуючи ситуацію, можна зробити висновок: “Хто кого поставив на коліна?”.
Можливо, десь якісь є неточності або відхилення, але розрахунки показують, що не ціни винуваті.
Відвідавши Старі Бросківці, Нові Бросківці, Кам’яну під час зустрічі із заготівельниками молока люди криком кричать: захистіть нас, чому так, чому знущаються над нами? В окремих оселях є по 2 і 3 корови і пора вже задуматись над тим, як зараховувати у стаж роботи працю у приватному господарстві.
Ніхто чомусь не говорить про те, що пластикова 1,5 л пляшка води у магазині коштує 4-5 грн., в “харчевнях” 10-12 грн. Невдячна справа рахувати чужі гроші, але свої - обов’язково. Виходить, що за 1л води треба дати 2,5 - 5 л молока. Цікаво.
Чи не тому скорочується поголів’я корів? Задумаймось.
  • Автор:Михайло ДОВГАНЬ.
  • Джерело: "Рідний край" від 12.02.2010