Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Сторожинецький район

Публікації

...І міні-музей “Літературна дефіляда Василя Кожелянка”
Сторожинецька районна централізована бібліотечна система об'єднує дві районних бібліотеки (центральну та дитячу), 4 міських та 39 сільських бібліотек-філій, де працює 75 бібліотечних працівників, з яких 14 чоловік мають повну вищу освіту та 50 - базову вищу. Бібліотеки Підгір'я обслуговують 35 тисяч читачів. На високому рівні працюють бібліотеки-філії у селах Банилів-Підгірний (№1), Ропча, Панка, Кам'яна (центр), Михальча, Старі Бросківці (центр), Бобів ці, Буденець, Великий Кучу рів, смт Красноїльськ (центр). Відрадно, що відремонтовано та створено сучасний дизайн у бібліотеках-філіях у селах Банилів-Підгірний, Буденець, Чудей, їжівці, Верхні Петрівці, Нижні Петрівці, Панка, Стара Жадова, Старі Бросківці, Бобівці, Кам'яна, Дубове, Великий Кучурів, Годилів, Стара Красношора, Снячів, Заволока та смт Красноїльськ. Двадцять бібліотек району мають окремі читальні зали, п'ятнадцять - кімнати юного читача.

Комп’ютер і Інтернет-мережа стають надійним компасом у морі книг і містком для спілкування
Завдяки програмі «Бібліоміст» в центральній та дитячій районних бібліотеках, в бібліотеках-філіях сіл Кам’яна, Панка, Великий Кучурів та Красноїльськ діють Інтернет-центри. Реалізуючи згадану програму, ще більше задовольняємо потреби на інформацію, зокрема, й соціально-незахищеної групи користувачів.
Сільські філії також працюють з згаданою категорією населення. Так, бібліотекарі села Чудей обслуговують мешканців реабілітаційного центру села, а бібліотекар села Михальча відвідує пацієнтів стаціонарного відділення територіального центру соціального обслуговування. Тут обмінюють книги, проводять бесіди, організовують масові заходи, вітання до ювілеїв підопічних.
На базі центральної районної бібліотеки діє сектор інформаційних технологій та філія Інтернет-центру для користувачів з обмеженими фізичними можливостями, який створено за сприянням посольства США в Україні.
З використанням комп’ютерних технологій у дитячій районній бібліотеці покращилось відвідування дітей-користувачів. Тут створено клуб за інтересами «Ігроленд», в рамках якого діти беруть участь в безпечних он-лайн іграх, перебуваючи під постійним наглядом бібліотекаря.
Бібліотека-філія у с. Панка стала центром зближення горизонтів. Систематично до неї навідуються жителі села, родичі яких проживають за кордоном, і з якими спілкуються в програмі Скайп. Також бібліотека веде свій блог в мережі Інтернет під назвою «Блог Панківської бібліотеки».

У музеї і музейних кімнатах при бібліотеках витає дух минувшини
При районній дитячій бібліотеці діє літературна студія «Первоцвіт», головною метою якої є розкриття талантів юних поетів, прозаїків, драматургів, надання можливості їм виступати перед слухачем, сприяння у зустрічі з місцевими поетами.
В бібліотеці-філії смт Красноїльськ вже декілька років діє клуб за інтересами «Берегиня», який дбає про відродження національних традицій і звичаїв рідного краю.
У Нижніх Петрівцях вже 5 років діє клуб за інтересами «Ілінкуца», де популяризують літературу з народознавства, історію, традиції та звичаї села. Члени клубу мають багатий репертуар обрядових пісень, танців, гуморесок, з якими виступають перед жителями населеного пункту.
У Аршиці створено клуб за інтересами «Родина», а також бібліотекар згаданої філії Малицька М. Б. є керівником фольклорного ансамблю «В’янечек», створення якого збагатив духовне життя не тільки жителів села, але й нашого краю.
У бібліотеках сіл Костинці, Снячів, Бобівці, Старі Бросківці (Черешенька) створено музейні кімнати, у Старій Красношорі, у Верхніх Петрівцях, Тисовці, Давидівці №1, Дубово - музейні кутки.
У пошуках цікавих нетрадиційних форм роботи, бібліотекарі села Бобівці зупинились на створенні музейної кімнати «Краєзнавча світлиця», де понад сто музейних предметів старовинного вжитку.
У бібліотеці села Буденець створено міні-музей «Стежинами буковинського краю». Тут зібрано предмети народного побуту.
Також багато експонатів є у музейній кімнаті «Гомін сивої давнини» у бібліотеці-філії с.Снячів.
Яскравим національним колоритом приваблює користувачів бібліотеки села Давидівка краєзнавчий куток «Із бабусиної скрині».
Викликають захоплення й старовинні комплекти чоловічого та жіночого вбрання, кухонні знаряддя наших дідусів, бабусь, предмети ткацтва у музейних кімнатах бібліотек-філій сіл Тисовець «З історії села Тисовець», Костинці «Традиції і побут місцевого регіону» та у с.Старі Бросківці (Черешенька).

І популяризація творчості місцевих авторів
На належному рівні проводиться робота з популяризації творчості наших земляків.
Під час зустрічей та презентацій читачі бібліотек району мали змогу спілкуватись з місцевими краєзнацями, поетами, письменниками, майстами народної творчості: Олександрою Приходько-Возняк, Дмитром Фундюром, Оленою Федоряк, Марією Єремійчук, Іллею Васеловичем, Марією Гулей, Елеонорою Скіпор, Самійлом Слюсарчуком, Наталією Григорчук, Мірчою Мінтенком, Миколою Бендасом та іншими.
При бібліотеці-філії села Великий Кучурів діє літературно-мистецька світлиця «Родина». Вона тісно співпрацює з літературно-мистецькою студією «Витоки» смт Глибока, якою керує член спілки журналістів України О.Г. Приходько-Возняк. Світлиця популяризує творчість наших земляків не лише на теренах краю, а й за межами області.
Роботу зі збереження народних традицій проводять у клубі за інтересами «Літературне краєзнавство» села Кам’яна. Тут відбуваються зустрічі з митцями краю, презентації. В бібліотеці створено міні-музей «Літературна дефіляда Василя Кожелянка», де кожен бажаючий може ознайомитись із книгами з особистої бібліотеки автора та довідатись про відомі і маловідомі факти з біографії письменника.

На всеукраїнський та міжнародний рівні
Нашу бібліотечну систему вирізняє активна співпраця з міжнародною бібліотечною спільнотою. Сьогодні до кола наших партнерів входять окремі бібліотеки Румунії та Молдови.
У рамках проекту «Бібліотеки - відкриті ворота до знань», який запроваджено бібліотекою ім. І. Г. Сбієру (Сучавський повіт в Румунії) спільно з Чернівецькою обласної науковою універсальною бібліотекою імені М. Івасюка, а також Сучавською повітовою радою і музеєм Буковини створено «мобільну бібліотеку», де залучені українські видання для українців у Румунії та румунські для румунів України. Впродовж березня-травня цього року мобільна книгозбірня перебували у бібліотеці-філії смт Красноїльськ та дитячій районній бібліотеці.
Після завершення пересувного обслуговування книги розподілено між населеними пунктами з румуномовним населенням і передано у фонди публічних бібліотек. Відтак близько 300 книг румунською мовою передано в єдиний книжковий фонд бібліотечної системи, яким користуються бібліотеки румуномовних сіл.
Систематично бібліотеки беруть участь та представляють своїх кращих читачів на всеукраїнському конкурсі «Найкращий читач року» і стають переможцями. Цьогоріч ним стали кращі читачі з сіл Кам’яна (Глибочок), Банилів-Підгірний та м.Сторожинець. Традиційно проводяться свята та конкурси, «Посвята в читачі», уроки народознавства, тижні дитячої та юнацької книги.
Гарне наочне оформлення і розкриття книжкових фондів здійснено у бібліотеках-філіях сіл Верхні Петрівці, Бобівці, Буденець, Кам’яна, Чудей, Панка, Великий Кучурів, Ропча, Зруб-Комарівський, Сторожинець-Майдан, Красноїльськ, Стара Жадова, Старі Бросківці.
Насичена та багатогранна бібліотечна робота вимагає відповідної фахової підтримки. З початку року проведено семінари з виїзними масовими заходами у селах Панка на тему «Роль бібліотеки в соціально-інформаційній орієнтації користувачів» та в селі Кам’яна на тему «Організація масових бібліотечних заходів у сценічному форматі: нові можливості, нові рішення», до якого долучились зі своїми віртуальними виступами працівники Чернівецької обласної універсальної національної бібліотеки ім. М.Івасюка. Зокрема, у Панці відбулася година культурно-мистецького інформування «Голос зачарованого пензля», під час якого проведено зустріч з художником Іваном Баланом та відеопрезентація його творчості, а у с. Кам’яна проведено показовий урок народознавства «Перлини народних звичаїв та традицій с.Кам’яна».
Новий стиль обслуговування, професіоналізм працівників, привітність і бажання допомогти кожній конкретній людині - головний критерій ефективності нашої роботи.
Тетяна КОВБАН,
директор центральної
бібліотечної системи.