Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Панка (Сторожинецький район)

Загальні відомості

Карта села

Карта села Панки

Книга про села

Село Панка розташоване за 7 км від районного центру.

  

 Через село протікає річка Сірет, проходить залізнична колія Чернівці- Берегомет, шосейна дорога державного значення.

 

 

Село Панка вперше згадується в документах 1428 року, як Панковці, а вже з 18 століття закріплюється назва Панка. Назва села походить від українського імені Панко.

Згідно давніх переказів троє братів з прізвищем Панки прийшли на Буковину і отримали дозвіл поселитися на горбах. Вони рубали ліс, займалися хліборобством і заснували перше поселення на території сучасного села. На тому місці ще й досі існує пам’ятка історії – городище.

В другій половині 18 століття до Панки прийшли 5 молодих  поляків, від яких пішла польська діаспора села. За свої кошти вони будують капличку, яка була освячена в вересні 1882 року під визнанням Святого Михайла Архангела.

 

Ніхто з старожилів не пам’ятає, коли була збудована маленька церква, яку після побудови нової в 1900 році було перенесено в сусіднє село Зруб-Комарівці. Церква Святого Димитрія відсвяткувала своє 100-річчя в 2000 році.

Сьогодні на території села проживають 2660 чоловік, в т. ч. чоловіків -1289, жінок – 1371, пенсіонерів – 535, дітей  - 700; за національною ознакою: 2285 українців, 282 поляків, 196 інших національностей.

Село Панка – перший газифікований  населений пункт в районі, в ньому нараховується 881 дворів з ошатними будинками, число яких щорічно зростає.

   

 

115 жителів  займається підприємницькою діяльністю по наданню таких послуг, як ветеринарно-зоотехнічні, перевезення вантажів, ритуальні, ремонт телерадіоапаратури, заготівля та реалізація сільськогосподарської продукції, перукарські, будівельні, деревообробні.

         

 

  

На території села функціонують 15 торговельних закладів, які забезпечують жителів найрізноматнішими видами продукції та послугами.

 

             

 

         

 

 

В селі діє загальноосвітня школа ( директор Красовська Отіка Дмитрівна) , в якій навчається 388 учнів. Навчальний процес забезпечують 42 освітян, 4 з них – «Відмінники освіти України».  В навчальному закладі введено новий курс хореографії , створено танцювальний колектив «Панківчанка» (керівник Лукасевич Л.М. ), фольклорно-етнографічний гурток «Намисто» (керівник Дульгер Т.В.), гурток «Краса рідного слова» , загони «Зелений патруль та «Голубий патруль», команда юних інспекторів «Світлофор», екологічна агітбригада «Джерело», які неодноразово ставали призерами в районних та обласних конкурсах. Футбольна  та баскетбольна команда школи – постійні учасники районних змагань. В 2004 році відкрито комп’ютерний клас, працює кабінет польської мови.

 

 

Дошкільна дитяча установа  «Сонечко» в селі працює з 1972 року. Колектив досвідчених вихователів очолює людина з багаторічним досвідом Якимович Артемізія Іванівна. Дитячий садок газифікований, завдяки Українському фонду соціальних інвестицій та громаді села проведено капітальний ремонт установи, закуплено нові меблі, переобладнано кухню. В 4 групах виховується 90 дітей. Дошкільна установа багато років підряд в числі кращих педагогічних установ району.

 

            

 

В селі діє відкрита  перша в районі  амбулаторія загальної практики сімейної медицини, роботу якої забезпечують 9 медичних працівників. До послуг сельчан - кімната сімейного лікаря Бежан Олесі Григорівни, маніпуляційна, оглядовий кабінет, стоматологічний кабінет, аптека, регістратура, кабінет фельдшера та денний стаціонар. Планується відкрити фізкабінет.

 

 

Сільська бібліотека в селі створена в 1946 році. З хати-читальні з кількома примірниками книг вона переросла в одну з кращих бібліотек-філій централізованої бібліотечної системи з фондом в 13 тисяч екземплярів  (завідувач Дульгер В.М.), яка щорічна нагороджується грамотами за  хорошу роботу. Читачі приймають участь в різних конкурсах. Так в  2006 році читачка Надія Зеленюк посіла призове місце в третьому турі Всеукраїнського конкурсу «Моя мала Батьківщина».

 

Санаторій «Золотий колос» на території села відкрито в 1974 році (головний лікар Чолак І.М. ). Влітку тут оздоровлюються діти, які перебувають на диспансерному обліку та діти з забруднених Чорнобилем територій.

 

 

Окрасою села є парковий ансамбль «Клинівський», заповідник державного значення та заказник «Білка», де можна побачити рідкісні породи дерев та  зникаючі рослини, занесені в «Червону книгу».

 

  

 

Працюють поштове відділення, відділення ощадбанку, телефонна станція на 500 номерів, млин, кахельний цех.

 Туристично-розважальний комплекс «Панночка» пропонує затишні номера мотелю класу напівлюкс і VIP. Функціонує автостоянка. Бар обладнаний у національному стилі з чудовою українською та європейською кухнею.

 

Двері Польського Дому сільського осередку товариства ім.. А.Міцкевича гостинно відчинені для всіх бажаючих дізнатися якомога більше про історію народу, його звичаї та обряди.

 

Село пишається своїми вихідцями, працьовитими та творчими людьми, серед яких вчителька місцевої школи, поетеса  Побіжан М.М.;   науковець – філолог, автор книг «Мала Батьківщина – Нижні Петрівці», «Буковина. Історія костелу» та інших робіт Красовська О.М.; журналіст, видавець, кінорежисер, автор книги «Екватор суті» Олар П.М.; член національної спілки журналістів України, видавець, прозаїк Черняк Л.М.; дитячий педіатр Красовський І.В.; відмінники освіти України Пушкарьова Ю. В., Мельничук М.Д.; Руда Л.Г.; Грендей В.О.

Ефективна й результативна діяльність Панківської сільської ради та її виконавчого комітету не можлива без чіткої організації її роботи та обов’язкового дотримання законодавства. Очолює її з 2000 року сільський голова Казюк Сергій Олексійович.

 

 

Народився 04 жовтня 1964 року в селі Панка, в 1981 році закінчив місцеву десятирічку, в 1991 році - Кам’янець-Подільський педагогічний інститут, здобув спеціальність викладача фізичної культури і спорту. Свою трудову діяльність розпочав у 1984 році в дитячо-юнацькій спортивній школі. З 1986 року по 2000 рік викладач фізичного виховання Панківської ЗОШ І-ІІІ ст. Одружений. За період перебування на посаді сільського голови організовано та проведено газифікацію населеного пункту, відкрито амбулаторію загальної практики-сімейної медицини, проведено капітальний ремонт та газифіковано дитячу дошкільну установу, переведено сільську бібліотеку в нове приміщення, заасфальтовано 500 м дороги обласного значення та багато інших справ.

Діяльність виконавчого комітету та сільської ради з 2006 року забезпечує секретар сільської ради Баланюк Микола Миколайович.

Народився 19 грудня 1981 року в селі Панка, в 1999 році закінчив Панківську ЗОШ І-ІІІ ст., в 2004 році - Буковинський державний фінансово-економічний інститут, здобув спеціальність фінансиста-економіста. Свою трудову діяльність розпочав в 2005 році у Панківській сільській раді на посаді спеціаліста по соціальним питанням. Одружений.

 

Вигідне географічне положення населеного пункту, а саме близькість до районного, обласного центрів, гірськолижних баз, також наявність земельних часток (паїв), для вирощування сільськогосподарської продукції, розведення тваринництва,  рекреаційних послуг може привабити потенційного інвестора.  

 

Основні історичні події, які відбувались на території села Панка:

 

1.     Будівництво укріпленого городища (урочища Паланка) ХV ст. – памятка історії.

2.     Участь у повстанні селян Вижниччини і Сторожинеччини під керівництвом Лукяна Кобилиці – 1848 рік.

3.     Будівництво культових релігійних споруд: Католицької каплиці Святого Михайла 1882р.; Православної церкви Святого Димитрія 1897-1900р.р.

4.     Референдум у 1991 році по поверненню історичної назви села Панка. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ресурси та інфраструктура

Населення (за останнім переписом): 2660 чол.

Відстань до міста Чернівці: 29 км.

Покриття мобільним телефонним зв’язком: МТС, Київстар, Life, Beeline, Jeans, Djuce.

Заклади:

 

1

Пошта

Є

2

Міліція

Немає

3

Медичні заклади

Є

4

Банківські установи

Є

5

Навчальні заклади

Є

6

Клуби, бібліотеки, заклади культури

Є

7

Культурно-мистецькі колективи

Є

8

Краєзнавчі, художні, меморіальні музеї

Немає


Традиційні народні промисли:

  1. Лозоплетіння.

Природні ресурси, пам’ятки:

 

1

Лісові угіддя

Є

2

Угіддя реліктових, лікарських рослин

Є

3

Водні ресурси (річки, мінеральні / лікувальні джерела)

Є

4

Гори (схили, тощо)

Немає

5

Інші природні ресурси (мінерали, копалини, тощо)

Немає

6

Пам’ятки природи (печери, скелі, урочища,  тощо)

Є

7

Пам’ятки історії та архітектури (замки, церкви, тощо)

Є

 

Подорож до Панки

За легендою село Панка на Сторожинеччині засновано на початку  XV  століття трьома братами на прізвище Панко, які мандрували Буковиною і вирішили оселитися на березі Сірету на галявині посеред букового лісу. Офіційно ж Панка вперше згадується у 1428 році в грамоті молдавських господарів. Тоді тут, на березі Серету в урочищі «Паланка» було збудовано укріплене городище. Пізніше село носило різні назви:  Панкауци,  Панчешти, Панковці, а за часи радянської влади село називалось Клинівка.В селі відразу дві пам’ятки дерев’яної архітектури – костел і церква. Щоб побачити їх треба не пропустити в центрі села поворот праворуч. За мостом через Сірет за старовинним парком і розташовані пам’ятки.

Перша з них – костел-капличка Св. Архангела Михаїла, знаходиться ліворуч від дороги. Храм не кидається в очі своєю архітектурною довершеністю, проте є унікальним: він найстаріший дерев’яний костел на Буковині, і один з найстаріших на території всієї Західної України, що зберігся до наших часів.
Костел побудований у 1882 році  і представляє собою споруду «хатнього» типу. Від типово буковинських православних церков цього типу костел відрізняє хіба що восьмигранна башточка над притвором, яка є більш характерною саме для римо-католицьких храмів. Дах костелу і башточка вкриті бляхою, а дерев’яні стіни оббиті тесом, пофарбованим в зелений колір.
Якщо рухатися тією ж самою вулицею, то через кількасот метрів буде поворот праворуч. Поблизу сільського цвинтаря розташована друга пам’ятка – дерев’яна Дмитріївська церква, побудована у 1896 – 1900 роках.
Церква триверха, гуцульського типу. Нава значно ширше за вівтар та бабинець, що надає пам’ятці майже хрещатого вигляду, що робить її більш схожою на типово галицькі храми, що розповсюджені на Івано-Франківщині.
Ще одна пам’ятка минулого Панки – парк «Клинівський» площею 5,5 гектарів, закладений, за легендою чи то паном Грабієм (раніше називався парком Грабія), чи то поміщиком Яношем у 60-ті роки минулого століття на лівому березі Серету. В парку проростали рідкісні види рослин, серед яких височів замок-палац неймовірної краси.
Сьогодні немає ні палацу, ні безлічі рослинних екзотів. Є залишки паркової архітектури, традиційної для радянського періоду з символами тоталітарної епохи. А з унікальних рослин залишилося лише тюльпанове дерево (одно з двох на території України).
Старовинна хатка в центрі села:


Андрій Бондаренко
http://community.livejournal.com/ua_travels
 

Додаткова інформація

Чим пишається громада?

Громада села Панка пишається мальовничою природою села, спортивними досягненнями команд з волейболу, баскетболу, футболу, настільного тенісу, вигідним географічним положенням населеного пункту.

Фотогалерея