Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Нові Бросківці (Сторожинецький район)

Новини села

19.11.2014 09:00

І НАРОДИВСЯ ЯБЛУНЕВИЙ САД |  Життя територіальних громад

ІДЕЯ НАРОДИЛАСЯ ПІД ІСПАНСЬКИМИ МАНДАРИНАМИ ТА
АВОКАДО

Свого часу молоде подружжя Ходанів виживало за рахунок торгівлі... Юрій Ілліч має комерційну жилку, завдяки якій у перші нелегкі роки незалежності почувався досить впевнено.
- Іздив по сільських базарах, мав свій ларьок, місце на ринку. Але все таки довелося виїхати до Європи, бо скласти якісь кошти хоча б на будівництво, торгуючи по дрібницях, було неможливо, - розповідає чоловік.
Вибір випав на Іспанію, куди поїхали з дружиною. Там довелося працювати на різних роботах. Але переважно доглядав сади - мандаринові, лимонні, авокадо... Ось яблуневих там немає. Якраз під тінню екзотичних дерев і зародилася ідея, повернувшись додому, зайнятись садівництвом. Чималий вплив на виникнення такої мрії здійснили земляки - хотинчани, з якими познайомився, подружився на чужій землі. Тож, у 2009 році повернувся додому, викупивши землю (своєї не було), посадив незвичний для наших країв сад карликових дерев. Разом з садом у родині з’явилася на світ друга дитина, донечка, яку чекали багато літ. Паралельно зводили будинок.
Двогектарний яблуневий рай зацвів рожево-білим цвітом вже через рік. Працювати біля такого саду доводиться дуже багато. Але найскладнішим був період закладки і очікування першого урожаю.
Юрій Ілліч передбачив усі загрози молодому саду. Насамперед - від численних зайців, які у цій місцині, по сусідству з ліском, чагарниками добре почуваються. Всю територію саду з перших днів огородили сіткою - рабицею, вкопавши її в землю так, що гризунам ніяк не добратися.
Перший урожай реалізували без зусиль: плоди добрих сортів - смачні і привабливі на вигляд. Збирати урожай у карликовому саду, висота якого не перевищує 3-3,2 метрів, нескладно, хоч і не дуже легко. Адже покладалися лише на власні сили.
А У ПЛАНАХ - МІНІФЕРМА
Сьогодні у Ходанів - садівників є різні новини. Щоправда, про доходи від справи ще не йдеться. Але й від започаткованого Юрій Ілліч не відступив. Більше того: до яблуневого додався ще й сливовий сад, який висадили на 0,5 га. А ще господар зайнявся вирощуванням саджанців з насіння. Процес цей дуже складний і тривалий: від посіву зернини до повноцінного саджанця минає 4 роки.
- Через рік після висіву рослину вже можна щепити. Буває літнє і зимове щеплення. І різними способами. Вирощуємо саджанці і в міжряддях плодоносного саду, і в спеціальному розсаднику. Не повірите, але ці малесенькі сіянці і саджанці потребують особливого догляду, частих просапок - до 8-10 за сезон, - коментує ентузіаст.
Його головні помічники - дружина та син - студент, який навчається в лісовому коледжі.
Саджанці, вирощені у Юрія Ходана, купують і на ринку, і приїжджають додому. Як кажуть, реклами не треба: адже кожен може побачити, які яблучка дарують щепи. У асортименті - не тільки яблуньки, яких є до 15 сортів.
-  Маю саджанці груші (7 сортів), сливи (2), черешні (2). А ще - кущі чорної смородини (5 сортів), абрикоси і т. п. На 0,5 гектарах вирощуємо полуницю, - додає Юрій Ілліч.
До речі, його постійне місце роботи - електромеханік на телевишці, яка встановлена неподалік. Тобто, працює за фахом. Тож, виходить, що садівництво - хобі?
- Та, звичайно, що ні. Дуже надіюся, що це - справа мого життя, родинна справа... Мені дуже боляче, що у нас кругом стільки недоглянутої землі! Її би в добрі руки! - зітхає співрозмовник.
Про те, що садівництво для нього - справа важлива, свідчить ще один факт: недавно закупив 13 голів молодняка ВРХ для відгодівлі. Надіється, що допоможуть доглядати їх батьки, які дуже підтримують молоду родину.
-  Для саду потрібна органіка. Ось тому і вирішив зайнятися тваринництвом, - пояснює Юрій Ходан.
На 12 орендованих гектарах вирощує зернові на корм для худоби, а ще - картоплю. Сили і бажання є.Тільки б певність в завтрашньому дні, в тому, що настане мир у державі.
А те, що в країні нестабільність, відбивається і на торговельній спроможності краян. Цьогоріч Ходани реалізували продукції на 50% менше, ніж торік...
Тож доведеться відсунути на якийсь час мрії про сучасну техніку, про сховище для зберігання фруктів.
Але доки ростуть сади - є надія на завтра. Тож кожен ранок у родині Юрія Ходана з Нових Бросківців приходить з новими турботами.

  • Автор:Лариса ЛЄВІНА. Фото Дмитра ЯКОВІЦИ.
  • Джерело: "Рідний край" від 14.11.2014