Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Сторожинецький район

Новини

22.06.2009 08:46

НАРОДОЗНАВСТВО ВІД ГАРАФІНИ МАКОВІЙ З ВЕЛИКОГО КУЧУРОВА ВИВЧАТИМУТЬ НЕ ТІЛЬКИ У ШКОЛАХ РІДНОГО КРАЮ, АЛЕ Й УКРАЇНИ |  Культура

До речі, на основі вищезазначених книг наша краянка уклала посібник “Засвіти у душі сонечко”, у якому зібрано засади народної педагогіки з її рідного села Великий Кучурів. Вони ілюструють духовне багатство наших предків, у яких Бог був понад усе і рівнялись вони не на кума, свата чи авторитета, а на святих преподобників, бо самі прагнули бути праведнішими у земному житті, розуміли, що вони живуть не для накопичування багатства, а для здачі екзамену на Вічність. І тому не дозволяли собі, щоб гідність і честь покидали їх.
Гарафіна Маковій стверджує, що наш час відірвав людей від праоснови і тому помітне духовне скочування вниз. “Якщо люди повернуться до істинно народних традицій, змінять свій стиль життя на Богоугодний, очистять душу від безчинств каяттям, то їх обминатимуть біди та напасті, різноманітні недуги”.
Нагадаємо читачам, що педагог -народознавець Г. П. Маковій збирала впродовж десятиліть відомості про традиції предків. Згодом при місцевій школі з її активною участю створили музей побуту та етнографії «Берегиня». Записане із вуст старожилів друкувалося як в місцевій, так і республіканській періодиці.
Відгуки надходили зі всіх куточків України. Людям було цікаво, вони у своєму
краї теж організовували пошукову роботу, ділилися своїми знахідками. І, таким чином, запульсувало світле джерело з якого п’ють воду по всій Україні.
Ці пошуки стали основою книжки «Золоте віно з бабусиної скрині». Прочитавши цю книжку, діти мають змогу прилучитись до наших українських духовних скарбів, дізнатись багато того чудового і прекрасного, що було за сімома замками нашого дорослого безпам'ятства, набратись сили і мудрості, причастившись із немрущого животворного джерела народної мудрості.
“Прочитаймо ж уважно її довголітню копітку працю і подякуймо за щедрість безмежну цій благородній душі", - писала у вступному слові до згаданої книги письменниця Галина Тарасюк.
Книга «Затоптаний цвіт» - це відродження того, що цвіло в душах наших предків, а ми затоптали. В «Очах згори» - висока духовність наших минулих поколінь, у якій Бог біля всього, що оповивало життя від народження аж до смерті людини. Тут -народна педагогіка, ставлення одне до одного, до природи, де було золоте правило «Допоможи усьому живому». «Пісні одного села» - приголомшуюче самовираження жителів села Великий Кучурів, бо в народній пісні, як відомо, - душа народу. У книзі «В світі рослин» показано велике
уміння наших предків шанувати природу та добре розумітися на ній, де “на кожний бік є свій лік”. 3 книжки «Народ у народних святах» видно, що не кум, сват був ідеалом, а - святі.
“Я ставила собі за мету дослідити одну мікроклітиночку всесвіту (одне село) і проілюструвати, що вона може дати в духовному плані, бо по листочку пізнається дерево, - говорить Гарафіна Петрівна. - Бо якщо взяти мікроклітиночку з організму дитини, що ще в лоні матері, то можна пізнати, якою та дитина виросте. Там відбито усе, що в ній є. Так і тут”.
Книжки Г. П. Маковій здобули популярність в українського читача. Тому виникла потреба у створенні у 1996-му році народознавчо-просвітницький центр «Факел», який діє у Чернівцях.
Туди стікаються потічки людей з всієї України: беруть книжки, розповсюджують між людьми, на їх основі проводять народознавчі студії, бесіди, що спонукають до духовного відродження: чесності, порядності, вірності, доброти, відданості, надзвичайно серйозному підходу до одруження, з глибоким усвідомленням, що це - на все життя. І це не голослівно, адже є конкретні відгуки.
  • Автор:Олеся ДЛУЖАНСЬКА
  • Джерело: "Рідний край" від 19.06.2009р.

Tеми