Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Сторожинецький район

Новини

12.12.2016 15:00

«МИ СТАЛИ ЄДИНИМ ЦІЛИМ І МАЄМО ПОВНУ САМОСТІЙНІСТЬ» |  Децентралізація влади

   «Великокучурівська об’єднана територіальна громада – єдина на теренах району, яка пережила всі  етапи формування і вже функціонує, як окрема адміністративна одиниця, більше року. За цей час повністю адаптувалися до нових умов, коли усі фінансові питання вирішуються на місці, без жодного втручання та впливу ззовні.
   Сформовано структурні підрозділи, служби. Вирішено кадрові питання, призначено керівників медичної,  освітянської галузей, відділу культури, фінансово-економічного, на черзі – відкриття центру надання адміністративних послуг.
   Визначено пріоритетні об’єкти фінансування. Це – насамперед, дороги, які почали лагодити з перших днів створення громади. Відтак не обминули увагою об’єкти соціальної сфери. А це – школи, НВК, два ДНЗ, п’ять закладів культури, два - фізичної культури, три ФАПи, три заклади лікувально-амбулаторного типу. Майже усіх об’єктів частково  вже торкнулися зміни. Окрім того, триває реконструкція адмінбудівлі органів самоврядування.
   Ці зміни – очевидні. Але існують проблеми - злободенні і на перспективу. Тож про них розповідає голова Великокучурівської об’єднаної громади Василь ТОДЕРЕНЧУК:
   - Наша громада вже стала єдиною не формально, а за фактом. Це – головне досягнення. Маємо досить активний і дієвий
депутатський корпус, створено надійну адмінкоманду.
   На цей час наша громада – це близько 15 тисяч жителів п’яти сіл: Великого Кучурова, Тисовця, Снячева, Годилова, Глибочка, які займають площу в 99,6 квадратних кілометрів. За рахунок бюджету утримуємо 19 закладів соціального призначення. Звичайно, це – непросто. А тому дуже велике значення мають кадри. Принцип їх підбору єдиний: ділові якості та моральні принципи. І не має значення, якого віку чи партійної приналежності людина. Таким чином сформовано єдину команду, якій поки що доводиться жертвувати навіть своїм часом. В такому режимі працюємо вже тривалий час. Але результати – очевидні. Якщо на початку наші дії, як на сторонньго, були хаотичними, то сьогодні кожен чітко знає не тільки свої обов’язки, а й може замінити колегу. Тобто, інтереси – спільні. Головне, що ми отримали в громаді – повна фінансова самостійність. В розподілі коштів беруть участь депутати, громадські активісти. Збільшились можливості: фінанси акумулюються з різних джерел: це - передбачені законом податки та збори, субвенції, самооподаткування та благодійні фонди.
   Тобто, громада бере активну участь у цьому процесі. Зокрема, за кошти громади фінансується пожежна команда, а з благодійних фондів, приміром, проведемо облаштування цвинтарів чи надамо допомогу.
   Також використовуємо участь у різних проектах ЄС та ПРО ООН. Зросла податкова дисципліна у межах діючих підприємств.
   Формуючи стратегію розвитку, вносимо корективи. Приміром, визначившись з пріоритетамифінансуванням доріг - після останнього снігопаду зрозуміли, що необхідно закуповувати техніку для догляду за ними. Загалом ми дбаємо про те, щоб вже сьогодні люди відчували зручності, а не чекали змін роками. Таким чином, приміром, запропонували снячівській громаді відкласти будівництво садка-довгобуду. А натомість обладнати дві групи у приміщенні колишньої сільської ради, в яких відпала потреба. Тож вже невдовзі вирішимо проблему дошкілля.
   Також обладнуємо в Тисовецькій ЗОШ внутрішні туалети, не чекаючи добудови чи реконструкції всього приміщення.
   Так само чинемо у інших сферах: люди мають відчувати зручності, отримувати різні послуги вже сьогодні (!), а не в далекій перспективі.
   - На своєму шляху, як керівник, напевно, відчуваєте різні складності чи не з перших днів: адже такий вже у нас менталітет – обирати, а і вже на другий день висловлювати нев доволення. Що скажете про це?
Василь Тодеренчук:
   - Розумію підтекст запитання. Моя життєва позиція – оптимізм і вдячність за все, за кожен день. Так вчили батьки. А тому завжди щиро вдячний за критику, особливо – конструктивну. В цьому плані мені навіть імпонує позиція окремих людей. Все правильно: кошти - спільні, то за їх використанням має бути контроль.
   Сьогодні є можливості обговорювати проблеми в електронних і в друкованих ЗМІ. Залишилось лише уміти розібратися, де – об’єктивність. А це трохи складніше. А загалом – треба бути чесними і відкритими. Тоді не буде причин для домислів. А люди у нас чудові. На генетичному рівні в буковинцях закладено бажання газдувати, щось мати, дбати про майбутнє дітей… Це дуже добре. Але тривалий час ці риси в нас вбивали, і з’явилась якась невпевненість, страх ламати стереотипи. Тож ми якраз живемо в період цієї «ломки».
   Плани на перспективу у нас великі і амбітні. Ми хочемо, щоб кожен житель наших сіл почувався європейцем, щоб наш менталітет нарешті почав  змінюватись, щоб не було байдужих, а кожен дбав про власне і про спільне, громадське. Дуже б хотів, щоб на теренах району сформувались повноцінні громади, для чого кожен має, в першу чергу, прийти на вибори 11 та 18 грудня. Буде нелегко, але цікаво і обнадійливо.

Tеми