Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Сторожинецький район

Новини

02.07.2015 16:40

ЗАВДАННЯ №1: ВИЖИТИ У КРИЗУ І ПРИМНОЖИТИ ДОСЯГНЕННЯ МЕДИЧНОЇ ГАЛУЗІ НА ПІДГІР’Ї  |  Медицина

Про те, як медицина на Підгір'ї виживає у нових умовах та як вдається «втриматися на плаву» під час кризи ми поцікавились у головного лікаря центральної районної лікарні Матвія Плегуци.
- Завдяки злагодженій роботі усіх працівників ЦРЛ нам вдалося до свого професійного свята оновити кожне відділення районної лікарні, - зазначив Матвій Дмитрович. - Закупили м'який інвентар: ковдри, матраци, подушки, наматрацники, комплекти білизни, щоб покращити умови перебування хворих. Також працівники усіх відділень власними силами здійснили поточний ремонт.
Наразі безкоштовними ліками у районі забезпечені тільки екстрена невідкладна допомога, пільгові категорії громадян, хворі на цукровий діабет, на онкологічні захворювання та ті, які перенесли трансплантацію.
Не зважаючи на чутки про відміну безкоштовного харчування у лікарнях, пацієнти, які лікуються у стаціонарних умовах ЦРЛ, забезпечені ним стовідсотково.

СЕРЕД ДОСЯГНЕНЬ - ВІДКРИТТЯ НОВОЇ БАК-ЛАБОРАТОРІЇ І ТУБ-КАБІНЕТУ ТА РЕКОНСТРУКЦІЯ ВІДДІЛЕННЯ ПЕРЕЛИВАННЯ КРОВІ
Цього року нам вдалося і примножити свої досягнення. Зокрема, наприкінці лютого відкрили нову, сучасну бак-лабораторію. Нагадаю, що старе приміщення, де вона знаходилася, торік згоріло. Нове ж (у будівлі колишньої молочної кухні) ми реконструювали і оснастили усім необхідним обладнанням (медичною апаратурою, мікроскопами). Нині наша бак-лабораторія - найсучасніша у порівнянні з іншими районними лікарнями Буковини. Також у тому ж приміщенні відкрили туб-кабінет з відповідною лабораторію, яка дозволяє виявляти туберкульоз у хворих вже на ранніх стадіях.
Цього року здійснили капітальний ремонт у приміщенні рентген-кабінету, який знаходиться у поліклініці. Капітально відремонтували і відділення переливання крові. Там закупили нове, сучасне обладнання для заготівлі крові і створили комфортні умови для донорів, які можуть не хвилюватися за стерильність своєї кровоздачі.
До речі, за рік працівники відділення переливання крові ЦРЛ заготовляють 800 літрів крові, яких вистачає не тільки для потреб Сторожинеччини, але й для лікування в установах обласного центру. Також медичні працівники постійно приєднуються та організовують акції здачі крові для поранених українських військових.
А ще, сподіваюся, незабаром у поліклініці запрацює ліфт…

ДОПОМОГА З-ЗА КОРДОНУ
Розвивати медичну галузь на Сторожинеччині допомагають наші друзі з-за кодону. Зокрема, нещодавно «Асоціація госпіталів Франції» надала ЦРЛ гуманітарну допомогу на декілька мільйонів гривень. Це - і п’ятнадцять багатофункціональних ліжок з електричним приводом (вартість одного - близько 5 тисяч доларів), і кисневі концентратори, і каталки та коляски для хворих, кушетки, ходунки, офісні та лікарняні меблі тощо. Вантаж розподілили за необхідності у різні відділення ЦРЛ: травматологічне, реанімаційне, хірургічне, терапевтичне, неврологічне, пологове тощо. До речі, французи вже вшосте підставляють плече медичній галузі Підгір’я. Свого часу вони подарували районній лікарні автомобілі швидкої допомоги відомих фірм “Фольксваген” та “Сітроєн”, дороговартісне обладнання для пологового та хірургічного відділення…

ЧИ ТОРКНУТЬСЯ РЕФОРМИ СІЛЬСЬКИХ МЕДЗАКЛАДІВ?
Над оптимізацією кадрового потенціалу у районній лікарні ми працюємо вже давно. Забезпеченість лікарями та медичними сестрами у ЦРЛ з розрахунку на 10 тисяч населення - чи не найнижча в області. Тому нам немає потреби скорочувати когось, бо від цього можуть постраждати пересічні жителі Підгір’я. Ми захищаємо свою думку - треба довести під єдиний знаменник кадровий потенціал в усіх районах області, а тоді вже питати у нас. Претензій до нашого штатного розпису у обласного керівництва та представників влади району немає. Ми працюємо інтенсивно, показуємо кращі показники, а подальше скорочення кадрів може призвести тільки до погіршення медичного обслуговування населення краю.
Що стосується ліквідації малоефективних сільських дільничних лікарень. Реформувати їх в соціальні центри потрібно, адже вони там виконують, здебільшого, соціальні функції. Їхні підопічні (люди похилого віку, одинокі та малозабезпечені) потребують не так лікування, як постійного перебування і соціальної підтримки. Не зважаючи на це, такі заклади знаходяться на балансі Міністерства охорони здоров’я, а не Міністерства праці та соціального захисту населення. Тож витрачаємо кошти неефективно, а могли б за них покращити матеріальну базу ЦРЛ, закупити медичне обладнання тощо.
Реформування системи охорони здоров'я передбачає створення так званих «соціальних ліжок», на зразок тих, які нині є у реабілітаційних центрах в Михальчі та Чудеї. У майбутньому це можливо зробити у Старій Жадові, Верхніх Петрівцяхта Банилові-Підгірному (там вже створені для цього умови). Але ці соціальні установи потрібно відкривати паралельно з медичними закладами, щоб люди не постраждали від цього.
Водночас, вважаю, що при недостатньому матеріальному становищі сільських жителів цього поки що не варто робити. Адже хвора людина пенсійного віку нині немає коштів, щоб приїхати за медичною допомогою в районний центр. їй простіше отримати лікування у своєму населеному пункті, особливо тоді, коли їй вже заздалегідь встановили діагноз і призначили лікування.

I ДЕКІЛЬКА ПРИЄМНИХ СЛІВ ПРО КОЛЕГ
Хочу зауважити, що усі досягнення медичної галузі в краї - це заслуга усіх працівників центральної районної лікарні, центру первинної медико-санітарної допомоги, Карпатського відділенням ОКУ «Чернівецький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» (м. Сторожинець), селищних та сільських медичних закладів. Адже кожен вкладає свою лепту у нашу спільну справу -оздоровлення жителів Підгір'я.
На фото: завідувача рентгент-служби в районі В. О. Літуна нагороджують почесною грамотою Департаменту охорони здоров'я ОДА.

На фото: завідувача рентгент-служби в районі В. О. Літуна нагороджують почесною грамотою Департаменту охорони здоров'я ОДА.
  • Автор:Олеся ДЛУЖАНСЬКА. Фото Дмитра ЯКОВІЦИ.
  • Джерело: "Рідний край" від 26.06.2015

Tеми