Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Сторожинецький район

Новини

17.04.2014 09:08

У МІСТІ - ДОБРЕ, А У СЕЛІ - КРАЩЕ |  Життя територіальних громад

ПРО ТЕ, ЩО ГОРОДЯНИ МІГРУЮТЬ РАЗОМ ЗІ СВОЇМИ СІМ’ЯМИ У СЕЛА, СВІДЧАТЬ ПОКАЗНИКИ ПРИРОСТУ НАСЕЛЕННЯ У НИХ

Як повідомив Великокучурівський сільський голова Микола ЄРИЧУК, якщо у 2002 році, коли його вперше обрали головою села, на території сільської ради проживало 7 307 людей, то нині, за офіційними даними, - на тисячу більше.
-  І це - тільки ті люди, які прописані у Великому Кучурові та Годилові. А скільки ще є таких, які мають офіційне місце проживання у Чернівцях чи сусідніх селах, хоч фактично мешкають у нас, - стверджує Микола Георгійович. - Якщо враховувати й тих, які навідуються в орган місцевого самоврядування за різноманітними довідками, то вимальовується чітка картина: на території сільської ради нині мешкає близько 11 тисяч людей. Більшість з новоприбулих залишили у обласному центрі свої квартири, бо вирішили пожити у затишній місцевості з чистою, незабрудненою екологією. На території сільради - 2487 дворів; ще близько півтисячі тих, які власники ще не здали в експлуатацію. Завдяки старанням жителів, Великий Кучурів торік став переможцем районного та обласного конкурсів як найкращий населений пункт, а в Україні посів друге місце.
За словами Михальчанського сільського голови Захарія ШЕВЧУКА, тенденцію до збільшення кількості населення за рахунок новоприбулих міських мешканців спостерігають і у Заволоці та Михальчі.
-  Наші нові односельчани пояснюють своє рішення змінити місце проживання тим, що хочуть хоч трохи пожити “на землі”, а не “в шпаківні”, - зауважує Захарій Іванович. - Як правило, вони придбали земельні ділянки ще у 2005-2008 роках і побудувати там своє житло. Збільшилася й загальна кількість будинків, які здали в експлуатацію: з п’яти (у 2012-му) - до восьми (у 2013-му). Приємно, що й краяни, які живуть в межах території сільської ради, не «втікають» зі своєї маленької батьківщини. Наведу оптимістичні дані: якщо в 2012-му році зареєстрували 15 шлюбів, то торік - 34. Взагалі у нас налічується 1700 дворів.

БАЖАЮЧИХ ПЕРЕЇХАТИ В СЕЛО - БАГАТО, А ЗЕМЛІ - НЕМА...
І в Михальчі, і в Заволоці, і в Великому Кучурові, і в Годилові - схожі проблеми: відсутність земельних ділянок для будівництва. Тобто, бажаючих оселитися там є чимало, але їхні заяви з проханням виділити під спорудження житла клаптик землі годі задовольнити.
- Ситуацію з браком земельних ділянок можна було б вирішити, якби Верховна Рада зняла мораторій на зміну цільового призначення сільськогосподарських земель та паїв, - ділиться думкою Захарій Шевчук. - Бачення депутатського корпусу сільської ради таке: треба прийняти законодавчий акт, згідно з яким люди мали б змогу продавати-купувати сільськогосподарські землі для будівництва і, водночас, погашати розраховані економістами втрати від майбутніх врожаїв. Адже, для прикладу, у селах Михальчанської сільської ради на одну людину припадає 55 соток паю. З цієї землі отримати прибуток завдяки врожаям можна хіба що дуже мізерний, а ось для будівництва ці пів гектара дуже б знадобилися! Також ми вже стикнулися з п’ятьма випадками самовільного будівництва житла на землях сільськогосподарського призначення. Тепер господарі цих будинків в паніці: до своїх осель вони не можуть підключити світло, провести газ, їм не видають свідоцтва про право власності. Люди переживають, чи взагалі не знесуть їхні оселі, в які вони вклали стільки коштів!.. Зміни у земельному законодавстві були б особливо доречними для такого густонаселеного району, як Сторожинецький.

НОВОПРИБУЛІ РЕМОНТУЮТЬ ВУЛИЦІ ТА ВНОСЯТЬ ДОБРОВІЛЬНІ ВНЕСКИ НА ПОТРЕБИ ГРОМАДИ
За словами сільських голів, колишні жителі обласного центру легко вливаються у місцеві громади і навіть надають пожертви для благоустрою своєї нової маленької батьківщини. Зокрема, усі без винятку (прописані вони у Чернівцях чи у селі) беруть участь у самооподаткуванні. У Михальчі розмір добровільних внесків на розвиток інфраструктури та інші потреби громади складає 75 гривень з двору у рік, а у Великому Кучурові - 100 (для пенсіонерів - 50 грн.).
-  У минулому році зібрали майже 59 тисяч таких внесків, - інформує Захарій Шевчук. - Для порівняння: у 2012-му - 48 тисяч, у 2011-му - 34 тисячі, а у 2010-му -трохи більше 7 тисяч гривень. За ці кошти дбаємо про дороги, проводимо благоустрій вулиць та вуличне освітлення, утримуємо пожежну бригаду…
-  У Годилові, Великому Кучурові зареєстрували близько 20 громадських організацій, які виконують функції об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. У кожній обрали голову вуличного комітету, який дбає про наведення порядку на їхній вулиці. За кошти членів таких організацій ремонтують дороги, кладуть бруківку, прибирають сміття тощо, - повідомляє Микола Єричук.

ЯКБИ ЩЕ Й УСІ ПІДПРИЄМЦІ НАПОВНЮВАЛИ МІСЦЕВИЙ БЮДЖЕТ!
Чимало чернівчан відкривають у найближчих до обласного центру селах свій бізнес. Так, у населених пунктах Михальчанської сільської ради нині працюють до 280 представників малого бізнесу, здебільшого - приватні підприємці.
- Було б більше, - зауважує сільський голова. - Але законодавство, яке регулює діяльність підприємців, постійно змінюється. При чому, не завжди на користь останніх. Тому й відчуваємо брак інвесторів, які б вкладали кошти у розбудову сіл… А можливості для цього є! Серед інших напрямків - розвиток “зеленого” туризму тощо.
Щоб зацікавити нових приватних підприємців надаємо землю в оренду з найменшими процентними ставками згідно з нормативно-грошовою оцінкою: при максимальній - 12% - надаємо під 3,5-4 відсотки. Така лояльна цінова політика приваблює чимало представників малого бізнесу з Чернівців, адже оренда землі у обласному центрі - доволі таки значна.
На території Великокучурівської сільської ради функціонують 36 торгових точок, 12 кафе, барів і ресторанів, чотири перукарні, автозаправна станція та близько 750 (!) приватних підприємців.
-  Найкращі показники виробництва - у ТОВ «Вікна Стиль», - стверджує Микола Єричук. - Нині підприємство працевлаштувало кілька сотень людей, а планує розширювати обсяги виробництва і залучити до праці до 2 тисяч сельчан. Не можна не згадати, що представники «Вікна Стиль» займаються й добродійницькою діяльністю: подарували вікна і двері для роздягальні на сільському стадіоні, а також надали знижку у розмірі 30 % на свою продукцію для заміни прогнилих вікон у сільських адмінбудівлі, дитсадку та школі…
Щодо функціонування об’єктів підприємництва на території прилеглих до обласного центру населених пунктів, то сільські голови шкодують тільки про одне: більшість підприємств офіційно зареєстровані у Чернівцях, тому сплачують усі відрахування та податки в обласному центрі. До місцевого бюджету надходять кошти тільки за оренду землі (якщо представники малого бізнесу свого часу не викупили земельну ділянку, де працюють). Ось і виходить, що підприємства здійснюють певний негативний вплив на екологію у селі, де вони розташовані, а вагомого наповнення до місцевого бюджету немає.
-  Якщо б їхні керівники змінили місце реєстрації -виграло б і село (ми, наприклад, змогли б повністю обійтися без дотацій з держбюджету на утримання доріг комунального значення тощо), і район в цілому, - підкреслює Микола Єричук. - Нині звертаємося з проханням до нових підприємців реєструвати свою справу за місцем фактичного розташування.

  • Автор:Олеся ДЛУЖАНСЬКА. Фото Дмитра ЯКОВІЦИ.
  • Джерело: "Рідний край" від 11.04.2014

Tеми