Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Сторожинецький район

Новини

26.02.2013 08:57

ДО СІЛЬСЬКОГО КЛУБУ - НЕ ТІЛЬКИ НА ТАНЦІ |  Культура

І В РОПЧІ МОЖЕ БУТИ ТРАНСКОРДОННИЙ КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР...

Відбулося підсумкове засідання ради відділу культури, національностей та релігій райдержадміністрації, на якому з доповіддю про роботу установ культури району у 2012 році та завдання на 2013 рік виступила завідуюча відділу І. В. Давидчук. Аналізуючи минулий рік, Ірина Володимирівна назвала красномовні цифри: для стабільного функціонування галузь було профінансовано на 14135275 гривень проти запланованих 14369345 гривень. З цієї суми 163,5 тисячі гривень використано на капітальні ремонти, 248,7 тисячі - на поточні. Таким чином позитивні зміни сталися в закладах культури Банилова-Підгірного, Бобівців, Годилова, Їжівців, Комарівців, Костинців, Нижніх Петрівців, Нових Бросківців, Слободи - Комарівців, Старої Жадови, Старих Бросківців, Старої Красношори, Череша, Чудею, Красноїльська, Сторожинця та інших населених пунктів. Дещо покращилась матеріально - технічна база: на ці цілі затрачено 111,55 тисячі гривень. Щоправда, частину коштів культосвітяни заробили, надаючи платні послуги (всього за 2012 рік надійшло таким чином 299,3 тисячі гривень). Це, однак, дещо менше, ніж за 2011-ий.
Зазначено, що окрім традиційних заходів, набули популярності порівняно нові: “Успішна пані Підгір’я”, фестиваль духовної пісні (колядок), “Вишиванка Підгір’я”, “Красноїльська полонина”, тощо.
Промовистий і такий факт: у минулому році наш район став учасником підготовки проекту “Відродження осередків культури та створення на їх базі транскорднонних культурних центрів в Сучавському повіті та прикорднонних районах Чернівецької області” в рамках другого конкурсу - відбору за програмою транскордонного співробітництва “Румунія - Україна - Республіка Молдова” європейського інструменту сусідства та партнерства на 2007 - 2013 роки. Таким осередком на Підгір’ї має стати будинок культури с. Ропча.
- Розроблено відповідні матеріали, які подані для складання концептуальної ноти проекту. В разі перемоги, на створення такого центру буде виділено 250 тисяч євро, - зауважила доповідач.
Впродовж року розвитку галузі приділяла велику увагу районна влада, тримаючи на контролі актуальні проблеми.
Показово, що в районі діють 9 колективів, які мають звання “народного” або “зразкового”.
У дусі сучасних вимог працює районна бібліотечна система, яка об’єднує 7 інтернет-центрів, що дало можливість розширити діапазон послуг. Книжковий фонд бібліотек складає 457094 примірники та 262 періодичних видання. За 2012 рік придбано 13558 книг. До кола наших партнерів входять окремі бібліотеки Румунії і Молдови, діє проект “Бібліотеки - відкриті ворота до знань”, завдяки якому збагатились наявні ресурси румунською мовою.
Йшлося і про діяльність мистецьких шкіл, яких в районі є 5. Вихованці музичних шкіл Сторожинця, Великого Кучурова та Костинців беруть активну участь у різних заходах та конкурсах, а юні художники організовують виставки, вернісажі, демонструючи неабиякі таланти.
В умовах високої конкуренції працює КП “Сторожинецька кіномережа”, яка об’єднує 17 кіноустановок. Діє кінопересувка, яка обслуговує населені пункти, де немає операторів.

КУЛЬТУРНО ВІДПОЧИТИ В ХОЛОДНОМУ ПРИМІЩЕННІ ПРОБЛЕМАТИЧНО.
Втім, у галузі культури існує ще чимало проблем, на яких акцентували увагу не тільки доповідач, а й виступаючі. Зокрема, потребує великих затрат подальше покращення наявної матеріальної бази. Адже у окремих населених пунктах клубні заклади розміщені у будівлях ще позаминулого століття, 6 закладів взагалі не опалюються, у багатьох немає підсилюючої апаратури, сценічних костюмів, музичних інструментів, меблів.
З проханням до районної влади посприяти у ремонті приміщень бібліотек у Михальчі, Нових Бросківцях та Костинцях звернулася у виступі директор районної ЦБС Т. І. Ковбан. Вона також порушила питання організації надання платних послуг, яке можна вирішити на загальнодержавному рівні.
Досить серйозне і справедливе зауваження до колег прозвучало з уст методиста районного будинку національних культур Т. Кокошиної. Зокрема, відсутність транспорту стає на заваді для багатьох сільських колективів взяти участь у районних оглядах. На жаль, у сільських радах не завжди охоче допомагають клубникам. Тож і виходить, що колективи не в змозі продемонструвати свої таланти на районній сцені. Але причина не тільки в цьому.
- З 47 гуртків художнього читання, які діють в районі, у огляді до Шевченківських днів взяли участь лише 18 (!). А де решта? - зауважила Тетяна Кокошина .
Напрошується висновок: або ці гуртки - на папері, або їхні керівники не переймаються подібними проблемами.
Йшлося й про матеріальне стимулювання окремих колективів, які на це заслуговують. Зокрема - фольклорний гурт “В’янечек” з Аршиці, який має звання народного, часто представляє Україну на фестивалях в Польщі.
Свої думки з приводу поліпшення організації культурного обслуговування населення висловили директор дитячої художньої школи С. Побережна, директор районної кіномережі В. Паламарчук, звукорежисер РБНК Л. Булавін, завбібліотекою в с. Кам’яна В. Тулюлюк.

ЗАСЛУЖЕНІ НАГОРОДИ
У роботі наради взяли участь перший заступник голови районної ради РДА Г. Л. Пожога та заступник голови районної ради І. О. Іліка.
Іван Октавіанович відповів на ряд запитань, які порушили виступаючі. Зокрема, висловився з приводу збереження приміщень закладів культури та участі в цьому місцевих рад, активнішу взаємодію культпрацівників з місцевими підприємцями, керівниками установ. Також вручили окремим кращим працівникам культури заслужені нагороди. Зокрема, за підсумками роботи в 2012 році грамотою обласного управління культури за вагомий внесок в розвиток культури краю нагороджений заслужений працівник культури України, керівник народного аматорського хору “Горицвіт” Б. В. Катамай. Він же отримав диплом І ступеня, яким відзначено виконавську майстерність згаданого хору за підсумками обласного конкурсу імені С. Воробкевича. Грамотами обласного управління культури нагороджено також директора районного будинку національних культур В. П. Верстюка, художнього керівника народного дому Банилова-Підгірного Т. К. Чернявську, директора Кам’янського будинку культури А. Бортника за ІІІ місце у І регіональному етапі Всеукраїнського огляду - конкурсу клубних закладів у сільській місцевості. Ряд бібліотечних та клубних працівників нагороджено грамотами відділу культури, національностей та релігій райдержадміністрації. У прийнятій постанові намічено досить конкретні напрямки роботи культосвітньої галузі району, визначено об’єкти, на які будуть спрямовані кошти. Головним чином усі заходи націлені на урізноманітнення діяльності закладів культури.


  • Автор:Лариса ЛЄВІНА.
  • Джерело: "Рідний край" від 22.02.2013р.

Tеми