Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Сторожинецький район

Новини

08.11.2012 14:34

А для волевиявлення були всі умови |  Політика

ДАВИДІВКА.

Виборча дільниця №730357 розташована традиційно в приміщенні місцевої ЗОШ І-ІІІ ступенів.
-  За списками у нас мають проголосувати 1310 виборців, - повідомляє секретар виборчої комісії М. М. Москалюк, яка вже треті вибори перебуває на цій посаді і добре обізнана з тонкощами законодавства.
Вона погоджується, що активність сельчан відносно невисока.
-  На цей час (1045) проголосували 138 чоловік. Це дещо малувато, але пік активності у нас, як правило, припадає на пообідній час. Ці вибори відрізняються від попередніх відчутно: люди попереджені про відеоспостереження і поводяться дуже стримано, а це позитивно впливає на роботу членів комісії, - зауважує Мая Михайлівна.
Першою на дільниці проголосувала Л. М. Мишко, яка є спостерігачем від конкретного кандидата:
- Я сюди прийшла, коли було ще без десяти сім. Ні, про перехід на зимовий час знала: просто звикла приходити заздалегідь на роботу, а сьогодні для мене вибори - робота. Ходом голосування задоволена: чітко організовано, злагоджено. А що невисока явка, то це зрозуміло: у нас дуже багато людей на заробітках, за межами села. Та ще й молодь відсипляється після храмового свята... Але сама атмосфера сприятлива і приємна.
Голова дільниці П. К. Тоненький теж задоволений порядком і чіткою організованістю. Вся необхідна наочність є, виборці поінформовані. Це видно з того, що в кабінках не затримуються надовго. Як позитивне, члени комісії відзначають те, що є достатньо бланків на різні ситуації.
-  Тож, за будь-яких випадків можемо швидко заповнити готовий бланк, а не писати, приміром, цілий акт. Економія часу! - зауважує Петро Касьянович.
Він наголошує на тому, що на дільниці є спостерігачі від усіх партій, окремих кандидатів у народні депутати.

А ось які думки можна почути на виході, за межами дільниці.
- Люди неактивні. Але моя позиція - треба голосувати. Це принципово, - каже Дмитро Тоненький.
Він, як виявляється, - депутат сільської ради. А тому має свою думку, виношену роками.
-  Я б взагалі розпустив наш парламент, набрав повністю новий. І пільги треба відмінити. Ось я три десятки літ - незмінний депутат, люди обирають і без зайвої реклами. Але до пенсії - жодних доплат. Цим нас принижують, применшують роль місцевого обранця, який працює на ентузіазмі, - говорить Дмитро Олександрович. - А загалом люди розчарувались не лише у депутатах... Я проголосував за нові імена.
Принциповим для себе вважає голосування і родина Баланчуків: Діна Петрівна та Сергій Георгійович -працівники держспецлісгоспу АПК та їхня мати-пенсіонерка Корнелія Касьянівна. На вибори прийшли, як на свято, взяли маленького синочка Іванка: хай вчиться бути громадянином з раннього віку.
Свій вибір зробили свідомо, виважено. Хоч від держави не чекають жодних пільг, хіба що гідну оплату праці.

БАНИЛІВ-ПІДГІРНИЙ.

Першим зустріли тут сільського голову В. Абрамчука, який прямував до центральної виборчої дільниці. Те, як пройдуть вибори в селі, йому не байдуже, насамперед, як громадянину.
-  У нас на території сільської ради - три дільниці, 3100 виборців за списками. Як правило, голосують 65-70 %. Що буде сьогодні - побачимо, - каже Валерій Антонович.
Центральна дільниця №370347 - у приміщенні Народного дому Банилова-Підгірного. Але до неї входять окремі з численних кутів, розташованих досить далеко.
- Маємо за основним списком 2182 виборці. На цю годину (11.30) проголосували 453. Це - не дуже високі темпи. Як правило, на такий час у минулі роки мали дещо вищий результат, - розповідає про ситуацію на дільниці її незмінний голова Т. К. Чернявська. - Ми не дуже задоволені. Адже звикли бути в числі найактивніших.
Голосування проходить тут дещо незвично. Усе - і кабінки, і столи членів комісії, і спостерігачів -розміщене на... сцені ( яка є найбільшою серед культзакладів у районі).
На зауваження, чи це зручно, сельчани відповідають з відтінком гумору:
-  Може, багато хто з нас хоч таким чином відчує, як це - виступати зі сцени. А якщо серйозно, то ми вже звикли. І для спостерігачів зручно, і сцена добре освітлена, з залу видно усі дії... Нам подобається.
Говорять і про відеоспостереження: воно ніби й не заважає, але кожен розуміє, що за ним, можливо, спостерігають. То й поводяться підкреслено стримано. Щоправда, якщо буде наплив (якого чекають після служби в церквах), то й про "відео" забудуть.
Загалом, як зазначає голова виборчої дільниці, вибори - це нелегка праця для всіх, хто задіяний в роботі. Але і попри це
намагаються не зраджувати окремим традиціям. Приміром, привітали наймолодшого виборця. Це -Анна Кузьмич, якій влітку виповнилось 18. Разом з батьком  вона прийшла на вибори в числі перших. - Я - студентка географічного факультету ЧНУ. На вибори прийшла, бо у нас у родині всі завжди голосують. Це -громадянський обов'язок. У студентському середовищі, чесно кажучи, не дуже ця тема актуальна. Хіба що з приводу відміни стипендій було якесь хвилювання. А так - більше переживаємо про майбутню студентську сесію. Великих змін, думаю, після цих виборів не станеться... - щиро ділиться дівчина.
Вона надіється, що більшість молодих прийдуть на дільницю пізніше. Бо, хоч час і змінили, кожен хоче поспати у вихідні.
А ось старші люди легші "на підйом". Щоправда, багато з них не мають сил самостійно прийти на дільницю.
-  Таких у нас - 74. Комісія у складі трьох чоловік вже вирушила до осель виборців. Здебільшого, це - люди старенькі, восьмеро - хворі, мають довідки лікарів, -коментує Тамара Костянтинівна Чернявська.
-  Вперше за багато літ я - не поруч з членами комісії, а в ролі спостерігача, - каже завідуюча філією Ощадбанку в селі Л. С. Бідіней. - Звичайно, це - легше. Тим більше, що я маю досвід роботи на дільниці. Загальна атмосфера - дуже позитивна. Немає жодних непорозумінь. І бюлетенів всього два: легко зорієнтуватись. Щоправда, маю претензії, як читач "Рідного краю": чому не було опубліковано звичну інформацію напередодні виборів у районці? Хіба не знають, що районка - наймасовіша газета на Підгір'ї? Надіюся, що на наступні вибори це зауваження буде враховане. Щодо порушень, які можуть бути, то найбільше - люди приходять без паспорта... Надіюсь, що й цього разу все буде гаразд.
А ось яке враження спостерігача від комітету виборців України В. І. Масевича, учорашнього студента.
-  Тут є 14 різних спостерігачів. Поки що жодних порушень не виявлено. Дуже подобаються люди -чемні, привітні, культурні. Мені взагалі сподобалась Буковина. Тут, очевидно, буду жити, створю сім'ю. Сам я з Прикарпаття, а батько - з Луганщини. Мав можливість дослідити, що українці - неподільний народ. І з мовою нема проблем. І за великим рахунком українську треба захищати від нас самих та від політиків, дбати про її чистоту, розвивати літературну мову. Вірю в гарне майбутнє.

ЧЕРЕШ.
Дільниця №730390 розташована у приміщенні сільського клубу, у центрі села. Вона - невелика (965 виборців за списком).
-  На першу годину дня проголосували 260 чоловік, -каже заступник голови дільниці В. С. Зінич, яка має великий досвід організації і проведення виборів.
Без її допомоги було б складніше Є. М. Пожозі, котра вперше виконує функції голови. Зрештою, досвідчені і члени комісії. Настрій у всіх піднесений, оптимістичний.
-  Надіюся, що весь процес пройде без ускладнень, організовано. Очевидно, відеоспостереження таки дисциплінує. Не заважають в роботі і численні спостерігачі. Їх тут аж 16 - від різних кандидатів. Вони не мають претензій, спокійно спостерігають за ходом голосування. Тяжко навіть припустити, що під таким “обстрілом” зацікавлених людей комусь прийде в голову щось порушувати.
Як і на кожній дільниці, тут також почули критику щодо відсутності повної інформації про вибори на сторінках районки.
-  Треба повернутись до цієї традиції, - зауважила Валентина Семенівна.
Вона також повідомила цікавий факт: цьогоріч аж двоє підопічних з психоневрологічного будинку-інтернату будуть голосувати.
- Вони - дієздатні, але доля непередбачувана: мусять доживати віку у цьому закладі, - каже В. Зінич.
Чимало людей (49) голосують вдома. Це - хворі і старенькі.  Щоправда,  всіх  на  дільниці  приємно подивувала і додала оптимізму 85-річна Сільвія Іванівна Жулінська: вона побажала прийти на вибори і проголосувати особисто. І це, до речі, промовистий приклад для молоді.
-  Мені також приємно, що людина така активна. На жаль, я не маю змоги це зробити, бо є у списках на одній з Чернівецьких дільниць, - каже спостерігач від комітету виборців України 19-річний вихованець профтехучилища Дмитро Скрипничук.
Він підкреслив, що жителі Череша - культурні і стримані.
- Поки що я порушень не зазначив. Нас інструктували, які можуть бути випадки, застерегли бути уважними, -підкреслив юнак.

СТОРОЖИНЕЦЬ. МАЙДАН.

Хоч ця дільниця і знаходиться далеко від центру, але відчувається, що вже - у межах міста, навіть за кількістю спостерігачів, яких на час навідин було 19. Голова дільниці М. Т. Демчук відразу ж зауважила, що активність надзвичайно низька. На 1335 з 1542 виборців проголосували 306.
-  Про те, що не прийдуть на вибори, чимало людей говорили, коли їм вручали запрошення, - підкреслила Марія Троянівна.

Вона каже, що до дня виборів підготовлені дуже добре. Є все, щоб кожен, хто прийде на дільницю проголосував безперешкодно.
-  Цьому передувала дуже нелегка робота. Чесно кажучи, навіть прикро, що так мало людей виявилися небайдужими до важливого процесу, а, за великим рахунком, і до майбутнього   країни.
На годиннику - 1400. До кінця голосування ще 6 годин. Ще є шанс у кожного. Але помітно, що виборець дещо змінився...
Лариса ЛЄВІНА. Фото Дмитра ЯКОВІЦИ.

СТОРОЖИНЕЦЬ. БУДИНОК НАЦІОНАЛЬНИХ КУЛЬТУР.

До завершення голосування залишається година. У приміщення дільничної комісії заходять поодинокі виборці. Саме о цій порі на дільницю навідались і представники ОБСЄ, які побажали бути присутніми під час підрахунку голосів.
-  Я вже вдруге від цієї організації перебуваю спостерігачем на виборах, - зізналась у розмові з нами Наталія Соколова з Москви. - Перший раз від цієї організації була на виборах у Азербайджані. Нині - в Україні. Наша команда, виїхавши з Чернівців, побувала на виборчих дільницях у Мамаївцях, Путилі, Вижниці, Берегометі, і ось у вашому райцентрі будемо спостергіати за підрахунком голосів. Вибачте, нам заборонено давати оцінки, коментувати чи висловлювати якусь власну думку, зауваження з приводу виборчого процесу. Вся інформація від представників ОБСЄ сходиться у Київський штаб організації. Він і наділений повноваженнями узагальнювати подану інформацію, в тому числі - й від нас. А вже відтак ОБСЄ оприлюднить свою думку з приводу виборів у вашій країні.
-  Місія організації, яку представляємо, - додає Геррі Фуллєр з Вашингтона, - сприяти утвердженню демократії. Для мене велика честь представляти ОБСЄ на виборах у вашій країні, і, зокрема, у вашому регіоні. На батьківщині працював у туристичних агенціях, був викладачем в університеті. Тепер перебуваю на заслуженому відпочинку і співпрацюю з ОБСЄ. У штатах теж беру участь у комісіях під час виборів. Радий, що маю змогу відвідати Україну і збагатитись знаннями про неї.
Майже перед завершенням голосування на згадану виборчу дільницю завітав виконати свій громадянський обов’язок і голова окружної виборчої комісії Роман Чоботар. Користуючись нагодою, ми поцікавились у нього, як минув день.
-  Дякувати Богу, менш-більш спокійно, без якихось неординарних подій. І це тішить. Всі члени окружної комісії доклали максимум зусиль, щоб виборчий процес пройшов у толерантній, діловій атмосфері. Грубих порушень, наскільки мені відомо, не зареєстровано. Прикре враження справляє інше -низька активність виборців. І ще одне, що, можливо, необхідно врахувати законодавцю у майбутньому і що до певної міри вносило нервозність у роботу дільничних комісій - норма закону, згідно з якою та чи інша політична сила могла вносити корективи у склад дільничної навіть за кілька днів до голосування. І такі випадки були. Як і шкода, що окремі голови дільничних були недостатньо уважними під час семінарів-навчань, тому є дрібні порушення. Скажімо, вони стосуються видачі бюлетеня виборцю, який замість паспорта громадянина України, як це передбачено законом, пред’являв інший документ, котрий теж засвідчував особу...
І ось о восьмій годині вечора черговий міліціонер перекриває вхід у приміщення: процес голосування завершено, розпочинається інший етап - підрахунок голосів.

ОКРУЖНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
Саме на протоколи з дільниць чекають члени окружної комісії, які перебазувались зі свого “офісу”, що знаходиться у приміщенні “Укртелекому” та поштового зв’язку, у сесійну залу районної ради. Саме сюди будуть звозити бюлетені з дільниць, які розміщені на території нашого, а також Вижницького, Кіцманського та Путильського районів. Окрім членів комісій, у залу починають прибувати довірені особи кандидатів у народні депутати, представники неурядових організацій, спостерігачі, правоохоронці... Підбити підсумки - доволі копітка і відповідальна робота. Першими з виборчого округу переступили поріг зали представники дільничної комісії з Урсої (с. Їжівці). На годиннику - 0030. Це вже був понеділок. Їм знадобилося чотири години, щоб полічити голоси, оформити документи та привезти їх у окружну. І перші “проколи”: через десять хвилин заходять у зал представники однієї з дільниць на Кіцманщині, але отримують облизня від окружної - не так, як слід, оформлена документація, їм доводиться їхати додому, довести все до пуття і повернутись у Сторожинець. Цей випадок (до речі, непоодинокий) став яскравою ілюстрацієї того, про що вище говорив голова ОВК Роман Чоботар з приводу неуважності голів на семінарах-навчаннях...
Процес прийому документів з дільниць тривав доволі довго - дві доби поспіль. Впродовж цього часу центральний майдан Сторожинця кишів від автомобілів, на яких прибули представники з дільниць виборчого округу... Тільки у середу в обідню пору у цьому процесі була поставлена крапка.
Ярослав ЛИЖНИК. Фото Дмитра ЯКОВІЦИ

До речі, згідно з розпорядженням голови обласної державної адміністрації М. Папієва неподалік кожного приміщення окружної комісії працівники МНС розбили намети, у яких розмістили спеціальні пункти обігріву. Не став винятком і Сторожинець. Як повідомив нам начальник служби МНС М. Федько, у згаданих пунктах районної, члени дільничних комісій, які прибули здавати у окружну протоколи та бюлетені мали змогу зігрітись, оскільки була у ті дні доволі прохолодна погода, також відвідувачам пропонували чай чи каву.

ЗА КОГО ВИБОРЦІ ВІДДАЛИ НАЙБІЛЬШЕ ГОЛОСІВ
Згідно з інформацією Центральної виборчої комісії, у виборчому окрузі №202 (центр - м. Сторожинець) найбільше віддали голосів (48 171) за політичну партію Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” та за кандидата від згаданої політичної сили О. Г. Фищука (39 540 голосів). У виборчому окрузі №203 ( центр - м. Новоселиця) найбільше голосів теж отримала ВО “Батьківщина” (37 637), а серед кандидатів у народні депутати перемогу здобув Г. Д. Федоряк від Партії регіонів (49 823 голоси).

  • Автор:Лариса ЛЄВІНА. Фото Дмитра ЯКОВІЦИ
  • Джерело: "Рідний край" від 02.11.2012 року

Tеми