Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Сторожинецький район

Новини

07.04.2011 10:58

НА МОГИЛІ Б. ХАШДЕУ У РОПЧІ відправили заупокійну службу та згадали добрим словом відомого фольклориста |  Слово на спомин

Він народився у 1812 р. у с. В'язівці, що у Кременецькому краї на Тернопіллі. У дорослому віці працюваву Кишиневі, відтак - у Новоселиці дрібним урядовцем на митниці, котра функціонувала на кордоні між Австро-Угорською та Російською імперіями. Свої дослідження опублікував у популярних на той час виданнях "Молва", "Сьін отечества", "Северньїй архив", "Одесский вестник". Помер у Відні.
Та згодом виявилось, що його прах було перевезено у с. Ропчу нашого району. Як це трапилось - вперше спробувала з'ясувати місцева вчителька В. 3. Михайлюк, яка саме натрапила на занедбану могилу письменника на ропчанському кладовищі. Про знахідку вона поділилась у публікаціях, що побачили свого часу світ у румуномовних виданнях краю. Згодом цю тему досліджував нині уже покійний директор Ропчанської школи С. Костинян, якому вдалось розшукати у Тімішоарі, що у сусідній Румунії, прямих нащадків другого чоловіка дружини письменника. З'ясувалось, що його останки з віденського кладовища забрала з собою його дружина Еуфенія, якау 1890 р. вийшла заміж вдруге за Іона де Галеріу і переїхала з тодішньої столиці ус. Ропчу в маєток нового обранця.
З нагоди річниці з дня смерті Болеслава Хашдеу біля його усипальниці на старому цвинтарі у Ропчі панахиду відправив місцевий священик о. Костянтин. Згодом біля могили письменника присутні вшанували його пам'ять. Зокрема, працівниця місцевої бібліотеки Г. К. Збірата вчителька румунської мови місцевого навчального закладу С. Є. Марищук проінформували про творчість Б. Хашдеу, про історію з перезахороненням праху фольклориста розповіла директор місцевого будинку культури С. І. Даскалюк. У заході, крім учнів школи, взяли також участь і виступили голова села І. Олар, працівник відділу культури і туризму райдержадміністрації В. Паламарчук.
Наступного року вшановуватимуть 200-річчя з дня народження Болеслава Хашдеу. Є сподівання, що до ювілейної дати могила цього видатного мужа, який збагатив культуру двох народів, буде належним чином доглянута і облагороджена.

  • Автор:Елеонора СКІПОР.
  • Джерело: "Рідний край" від 01.04.2011 року

Tеми