Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Сторожинецький район

Новини

15.03.2010 09:00

ПОЛЬЩА ЗБЛИЗЬКА |  Міжрегіональне співробітництво

Делегацію ознайомили з адміністративним, економічним, соціальним, сільськогосподарським, туристичним, екологічним та культурним розвитком Кракова, гмін (адміністративного об’єднання кількох сіл) Вєлька Вєсь, Чорштин і Могільни, міст Закопане, Кальварія і Вадовіци, сіл Сромовце Вижне, Маньови та Вєнцковіци, які входять до Малопольського воєводства.
Під час візиту у Будинок соціальної допомоги і Товариства друзів Будинку соціальної допомоги у Вєнцковіцах українські аніматори були вражені умовами перебування підопічних у закладі. Палати психічнохворих людей укомплектовані сучасними меблями, телевізорами, а деякі з них -персональними комп’ютерами. У приміщенні - кімнати для відпочинку, терапії, тренажерний та актовий зали, капличка тощо. А ще на території цієї соціальної установи розміщений невеличкий зоопарк ( поні, лама та інші декоративні тварини).
За словами директора Будинку соціальної допомоги і Товариства друзів Будинку соціальної допомоги на одного підопічного закладу у місяць витрачають понад дві з половиною тисячі польських злотих, що становить 7500 гривень. У подібній установі у Кракові ця цифра досягає 4 тисяч злотих (12 тисяч гривень) (!). Всього у закладі перебуває 149 пацієнтів. Їх доглядає персонал (93 особи). Цікаво, що в одному воєводстві (у нашому розумінні -області) налічується близько 800 таких будинків соціальної допомоги, як державної, так і приватної форми власності, розрахованих на сім з половиною тисяч місць.
У гміні Вєлька Вєсь українська делегація ознайомилися з адміністративним устроєм, системами оподаткування та надання соціальної допомоги у Польщі, відвідали сільську школу та зустрілися з представницею Кола сільських господинь. Також мешканці західноукраїнських областей цікавилися співпрацею влади з молодіжними громадськими організаціями, яка у Польщі є обов’язковою і зафіксована у законодавстві, розвитком культури у сільських населених пунктах Малопольського воєводства, а також сортуванням та вивезенням сміття.
Зокрема, учасникам проекту розповіли, що поляки сортують сміття за категоріями: скло, папір, пластик, попіл. Сміття певного виду вкидають у спеціальні контейнери і їх відвозять на сміттєпереробні підприємства безкоштовно. Ті, хто не сортує сміття, платить за його вивіз 30 злотих (близько 90 гривень) за 240 літрів. Так громадян Польщі привчають до культури прибирання. До речі, великогабаритне сміття (поламана побутова техніка, метал тощо) вивозять двічі на рік у певні дні.
Про процедуру вивозу сміття розповіли українцям і у туристично-розвиненій гміні Чорштин. Представники органів місцевого самоврядування навіть випускають окремий календар із зазначенням дат, коли будуть вивозити сміття певного виду. Їх видають усім туристам.
У Чорштині делегацію з нашої країни повели на екскурсію у спортивно-оздоровчий комплекс, на будівництво якого затратили 2 мільйони 200 тисяч євро (!). Половину цієї суми профінансував Європейський союз, решта - мешканці гміни, в якій живе більше 7 тисяч чоловік. Загалом, у Чорштині в рік виділяють 80 тисяч злотих (180 тисяч гривень) на розвиток спорту. Частина коштів надходить із оподаткування приватних підприємців, які продають алкоголь (вони сплачують за торговий патент у місцеву казну 100 тисяч злотих (300 тисяч грн.) у рік).
А ще аніматорам продемонстрували приклади розвитку туризму у Польщі - відвезли на гірськолижний курорт, який має 4 траси, до сільської садиби «Ясна», а також у село Маньови.
У гміні Могільни делегації запропонували відвідати сміттєзвалище та каналізаційно-переробне підприємство, які функціонують на нових технологіях. Їхні керівники розповіли про сортування і збирання відходів.
Організатори проекту «Підготовка аніматорів у сільських місцевостях Західної України» - президент польської організації «Суспільство Відновлення Сільських Просторів «Село і Європа» Станіслава Сади, віце-президент цієї організації Томаш Гуздек, голова правління громадської організації «Молодіжний Громадський Центр « Еталон» Леся Аронець та заступник голови правління Чернівецького міського Центру захисту приватних підприємців і підприємств малого бізнесу Наталя Батракова - подбали і про відпочинок українських туристів. Аніматори з захопленням оглядали архітектуру старовинного Кракова, подорожували у гірськолижний курорт Закопане, відвідали величні костели у містечках Вадовіце (місце народження Папи Римського Іоана-Павла ІІ) та Кальварія.
Всі видатки взяли на себе Фундація ім. Стефана Баторія, польська програма «Схід-Захід» та українська «Схід-Схід: партнерство без кордонів», а також Міжнародний фонд «Відродження», який входить до мережі фундацій Інституту Відкритого Суспільства, заснованого Джорджем Соросом.
У результаті у проекті була створена Західно-Українська аніматорська мережа «Провісник надії», до якої ввійшли представники Чернівецької, Івано-Франківської, Тернопільської та Закарпатської областей. Мета діяльності аніматорів в Україні - активізація громад краю задля вирішення економічних, соціальних, культурних та інших проблем.

  • Автор:О. ДЕСНЯНСЬКА
  • Джерело: "Рідний край" від 05.03.2010

Tеми