Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Сокирянський район

Новини

27.06.2018 13:56

Відкритий лист Сокирянському міському голові Равлику В.С., депутатам Сокирянської міської ради  |  Діяльність органів місцевого самоврядування та виконавчої влади

Шановний пане голово,

шановні депутати!

 

Приводом чергового звернення слугують складні взаємостосунки в частині співфінансування окремих програм та галузей, установ, що забезпечують життєдіяльність та стосуються, без виключення, всіх мешканців Сокирянського району (відповідно й жителів Сокирянської ОТГ).

Основним завданням влади завжди було, є і залишається збільшення тривалості та якості життя громадян. Тому, для нас очевидно, що найважливіша галузь – це галузь охорони здоров’я.

Не секрет, що українська медицина наразі знаходиться в жалюгідному стані - положення Конституції щодо безоплатної медичної допомоги не завжди виконується, якість медичних послуг у державних та комунальних закладах охорони здоров’я часто не задовольняє пацієнтів, рівень заробітної плати фахівців системи охорони здоров’я чи не найнижчий серед інших галузей економіки, оснащення лікувальних закладів потребує сучасного оновлення, левова частка витрат на медикаментозну допомогу лягає на плечі пацієнтів. Тобто, вочевидь, існує соціальний запит на реформу медичної галузі, яка зараз впроваджується на території нашої держави.

Проте, на глибоке переконання, без змін у системі фінансування галузі медицини та принципів надання медичної допомоги на території району досягти поліпшення якості надання медичних послуг жителям Сокирянського району та особам, які звертаються до наших медичних закладів і потребують фахової допомоги, не вдасться.

Без перебільшення можемо констатувати, що дедалі складніше вдається утримувати ситуацію, яка залишалася до сьогодні на такому ж рівні.

 

Розуміючи вищезазначене, районною владою здійснюються всі необхідні заходи по реалізації реформи в галузі медицини на території району. Так, рішенням Сокирянської районної ради від 12.01.2018 року №03/10-18, створено перше, на теренах Чернівецької області, комунальне некомерційне підприємство «Сокирянський ЦПМСД». Відтак укладено договір «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» з Національною службою здоров’я України.

Крім цього, вже декілька років поспіль, всі суми коштів перевиконання районного бюджету, спрямовуються в першу чергу на забезпечення захищених статей видатків та медицину району.

Нажаль, даними кроками змінити існуючу ситуацію на краще не представляється можливим.

Для ширшого розуміння всієї складності ситуації наведемо наступні цифри. Незабезпеченість в коштах на заробітну плату та енергоносії по охороні здоров’я району (при затверджені районного бюджету в розрізі по роках) :

- 2016 рік – 6299,1 тис. грн.;

- 2017 рік – 10179,0 тис. грн.;

- 2018 рік – 7967,0 тис. гривень.

Тобто, питання про недопущення виникнення заборгованості по захищеним статтям видатків медичним працівникам району мають місце щороку.

 

Поряд з цим, актуальним залишається питання належного фінансування фактичних витрат по жителям Сокирянської ОТГ, які звертались до медичних установ району та отримали відповідні послуги.

Так, за 2017 рік субвенція Сокирянської ОТГ становила 6125,4 тис. грн. Проліковано 1793 хворих, якими було проведено 16472 ліжко/дня. Фактично витрачено 9879,0 тис. грн. Сума недофінансування на кінець року склала 3753,6 тис. гривень.

За 5 місяців 2018 року аналогічна ситуація. Передано медичної субвенції – 2882,2 тис. грн. Фактично витрачено – 4301,8 тис. грн., недофінансування станом на 01.06.2018 р. складає – 1419,6 тис. гривень.

Аналіз наявних розрахунків по наданні медичних послуг свідчить, що фінансування витрат, понад суми субвенції наданої Сокирянською ОТГ, здійснюються іншими сільськими радами, тобто, фактично за рахунок жителів інших населених пунктів району.

 

Не краща ситуація на сьогодні по КНП «Сокирянський ЦПМСД». На I півріччя 2018 року кошти передбачені на утримання закладу складали 8805,6 тис. грн., що покривало 75 % від потреби. Відтак, незабезпеченість на вказаний період складала 773,6 тис. гривень. З метою зменшення потреби в коштах проведені заходи щодо їх раціонального та економного використання, скорочення видатків на утримання, відпустки без збереження заробітної плати, обмежувались встановлення надбавок стимулюючого характеру, доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників тощо. Попри це, нестача коштів на сьогодні складає 268,0 тис. гривень.

Окремої уваги потребує і аналіз використання коштів по пільгових рецептах, як приклад 2017 рік. Всього використано 1674,4 тис. грн. З них :

- Сокирянський район (на 26,0 тис. осіб) – 842,5 тис. грн.;

- Сокирянська ОТГ (на 11,0 тис. осіб) -759,3 тис. гривень.

За I півріччя 2018 року схожа ситуація. Всього використано – 769,8 тис. грн. З них :

- Сокирянський район (на 26,0 тис. осіб) – 382,5 тис. грн.;

- Сокирянська ОТГ (на 11,0 тис. осіб) -371,8 тис. гривень.

Так, в середньому на одного жителя Сокирянського району використано коштів за 2017 рік близько 33,0 грн., за I півріччя 2018 року - 15,0 грн. Тоді, як на одного жителя Сокирянської ОТГ за аналогічні періоди - 70,0 грн. та 34,0 грн. відповідно. Іншими словами більше ніж в два рази !

 

Безумовно, в таких умовах, утримувати Сокирянську центральну районну лікарню, КНП «Сокирянський ЦПМСД», основні засоби, або придбання медикаментів надзвичайно важко.

 

Нагадуємо, що з 1 липня 2018 року ! КНП «Сокирянський ЦПМСД» переходить на прямі відносини по фінансуванню з Національною службою здоров’я України, що також вносить свої зміни в процеси фінансування та потребують додаткового вивчення та систематики.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» визначено, що витрати, пов’язані з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, провадяться за рахунок асигнувань, що передбачаються державним та місцевим бюджетам на охорону здоров’я. При цьому пунктом 1 установлено, що безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування.

Тобто, фінансування має здійснюватися за відповідною бюджетною програмою, окремо від оплати за договором Національною службою здоров’я України.

Станом на 25.06.2018 року інформація щодо існування або проведення роботи по розробці даної програми Сокирянською ОТГ відсутня.

Все це підсилює занепокоєння щодо вирішення питання забезпечення медикаментами пацієнтів, які страждають на важкі недуги (онкозахворювання, епілептичні та ін.). Адже кількість звернень до медичних закладів району жителів м. Сокиряни і с. Коболчин щоразу збільшується.

 

З метою пошуків шляхів врегулювання даних питань, з ініціативи депутатів районної ради проведено відповідну тематичну зустріч за участі представників колективу лікарні, районної влади, Сокирянської ОТГ та Новодністровської міської ради.

Прикро, але виступ заступника голови Сокирянської ОТГ Чорного В. Ф., вказує на повну його некомпетентність в цій сфері, з чого можна припустити, що даною проблематикою ніхто всерйоз не переймається.

Саме по цій причині, в ході зустрічі, досягнути позитивних зрушень не представилось можливим.

 

Враховуючи вищезазначене, розуміючи, що дана ситуація потребує невідкладного вирішення, вкотре звертаюся з пропозицією переглянути свою позицію, ґрунтовно вникнути в суть проблеми та розглянути питання повного фінансування потреб жителів Сокирянської ОТГ за фактично отримані медичні послуги.

 

 

ГОЛОВА  РАЙОННОЇ   РАДИ                                                      В.В.  КОЗАК

Tеми