Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Сокирянський район

Новини

22.11.2013 15:25

У ПАМ'ЯТЬ ПРО ЖЕРТВИ ГОЛОДОМОРІВ |  Уроки історії

В Сокирянському районі проходять меморіальні заходи до 80-ї річниці Голодомору 1932-1933 років в Україні. Година пам’яті «Чорна сповідь моєї Вкраїни» відбулася в Сокирянському вищому професійному училищі. В заході взяли участь заступник голови Сокирянської  районної державної адміністрації Петро Бескупський та міський голова Василь Равлик. 

Година пам’яті, присвячена жертвам голодоморів, розпочалася з презентації книжкової виставки «Запали свічку» і мультимедійного представлення історичного матеріалу та творів українських письменників, в яких розповідається про  Голодомор в Україні 1932-1933 років, коли масовий «штучно» зорганізований сталінським режимом голод призвів до багатомільйонних людських втрат у сільській місцевості. За різними свідченнями істориків та очевидців, люди вмирали цілими селами. Цифра безвинно загиблих під час Великого Голоду коливається від чотирьох до 10 мільйонів.

Під час меморіального заходу мова йшла також про наслідки Голодомору 1946-1947 років. Як відзначили його ведучі, станом на 1 червня 1947 року в Україні від голоду померло 1 мільйон 47 тисяч 314 осіб, з яких майже 17 тисяч буковинців і близько 800 жителів нашого району, з яких третина – діти, підлітки та молодь до 18 років. Говорилося і про причини Голодоморів в Україні. Хвилююче враження справила розповідь жителя міста Сокиряни Миколи Цибулька, який був свідком голоду на Буковині у 1946-1947 роках.

Під час години пам’яті прозвучав уривок з роману Василя Барки «Жовтий князь», в основу якого покладені спогади очевидців та відображено реальні події Голодомору 1932-1933 років.

Цифри, історичні факти, літературний фрагмент, колоски пшениці, гілка калини, перев’язана чорною стрічкою, скибка хліба поряд запаленої свічки на столі та виступ очевидця – все це відтворювало реальну картину голодного лихоліття.

Про уроки історії та важливість збереження в народній пам'яті її трагічних сторінок говорив під час свого виступу заступник голови районної державної адміністрації Петро Бескупський.

Звертаючись до учнів та педагогів вищого професійного училища, Петро Бескупський зазначив, що і сьогодні, вісім десятиліть потому, «наше горе не вщухає, наповнюючи душу скорботою за мільйони невинних жертв». Він висловив сподівання, що сьогоднішній захід не пройде даремно і формально - кожен його учасник винесе належний урок з цих трагічних подій історії, щоб ніколи не допустити їхнього повторення. 

Пам'ять про загиблих від Голодомору учасники уроку-реквієму  вшанували хвилиною мовчання. Зі свічками в руках помолилися вони за безвинні душі. А учні, майбутні оператори комп’ютерного набору, вручили всім присутнім пам’ятні брошурки, присвячені Голодоморам 1932-1933 та 1946-1947 років.

Уроки пам’яті, тематичні зустрічі, вечори-реквієми, присвячені Дню пам’яті жертв голодоморів та 80-м роковинам Голодомору 1932-1933 років в Україні заплановано провести також в загальноосвітніх закладах Сокирянського району. В бібліотеках та закладах культури організовано тематичні літературні виставки. Зокрема, в Сокирянській центральній районній бібліотеці влаштовано виставку книг та періодичних видань «Трагедія Голодомору: погляд на відстані часу».  


Завтра, 23 листопада, у День пам’яті жертв голодоморів, на території району буде приспущено  Державний Прапор України. Обмежується проведення розважальних заходів.

У неділю в храмах служитимуть панахиди у пам'ять про жертви голодоморів.  

 

  • Автор:Прес-служба районної ради.
  • Джерело: Прес-служба районної ради.

Tеми