Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Сокирянський район

Новини

22.04.2010 10:46

Заради чого новодністровські пристрасті? або чи може бути «непокора» тому, чого вимагає його величність Закон. |  Фінанси

Уже не один тиждень у місті гідробудівців вирують пристрасті. Як тільки при представленні нового керівника філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» Володимира Куліша  керівництвом ВАТ «Укргідроенерго» було озвучено наміри щодо перереєстрації Дністровської ГАЕС за місцем її розташування (тобто в с.Василівка), депутати Новодністровської міськради і інші «члени місцевого активу» розгорнули роботу по недопущенню здійснення отих намірів. Збирають позачергову сесію – із «продовженням», де «активно й емоційно обговорювали ситуацію», пишуть звернення до керівництва області та дирекції ВАТ «Укргідроенерго» з вимогами прибути, зустрітись з активом і вирішити питання на користь міста, а також  друкують обурливі  (навіть з погрозами про влаштування акції непокори) публікації в місцевій газеті, на офіційних сайтах в Інтернеті… «Просто так нікому не дозволимо перекреслити життя 10-тисячній громаді» – оприлюднюється рішення чергового зібрання, що відбулося в Новодністровську цього тижня, 19 квітня. А наступного дня з ініціативи громадського об’єднання «Майбутнє України» навіть влаштували мітинг під промовистим гаслом «Геть руки від ГАЕС».

Ось так серйозно актив (треба розуміти, що він має відповідні прізвища зацікавлених осіб, які й підігрівають пристрасті) здійснює справжню боротьбу проти того, що необхідно зробити згідно чинного законодавства України. Адже ГАЕС збудовано на землях Василівської сільської ради, і це вже діючий об’єкт, тому його необхідно перереєструвати за місцем розташування. До цієї обставини з розумінням поставилось керівництво ВАТ «Укргідроенерго» й особисто голова правління С.І.Поташник. Однак Новодністровська міськрада сприйняла наміри, як мовиться, в штики. А представники «активу» видають на гора неправдиву, упереджену, підфарбовану в темні кольори інформацію, яка й підбурює громадськість на неадекватні дії.

Яка ж ціна питання, що так розхвилювало новодністровців, і чому міськрада не бажає чути аргументи іншої сторони – Василівської сільради, представників районної влади? На цих та інших питаннях було сконцентровано увагу учасників «круглого столу», що відбувся з ініціативи представників засобів масової інформації в Сокирянах 20 квітня. У розмові взяли участь юристи, начальники управлінь і відділів Сокирянської райдержадміністрації та районної ради, відповідальні працівники об’єднаної державної податкової інспекції, держстатистики, відділу державної реєстрації …, сільські голови Василівки та Ожевого.

За офіційною інформацією фахівців, за умови перереєстрації ГАЕС за місцем розташування Новодністровська, міськрада може недоотримати максимум 3-5 відсотків надходжень до місцевого бюджету (і це буде не раніше, ніж у 2011 році). Адже податок з фізичних осіб, які трудяться на ГАЕС, й надалі надходитиме у міськраду – за місцем проживання новодністровців.

Відповідаючи на запитання журналістів, учасники «круглого столу» роз’яснили, що затівати великий галас і підбурювати громадськість міста «актив» не має підстав. Адже торік, скажімо, міськрада у бюджет отримала понад план більше мільйона гривень. Десятки мільйонів надходять також з державного бюджету (як частка фінансування будівництва ГАЕС) – на вирішення соціально-побутових питань міста (правда, пересічні новодністровців не відчувають, на що саме міськрада використовує такі величезні кошти – у 17 разів більші суми, ніж ті, які мають в розпорядженні більшість райцентрів).

Звичайно, якщо Новодністровський міський голова має кілька заступників, управлінський апарат у маленькому містечку, де все, як на долоні, роздутий до 70 чоловік,  якщо тут звикли користуватися дорогими авто, жити на широку ногу (місцеві комунальники за один місяць тратять стільки, як Сокирянський комунгосп за цілий рік), то місцевій владі таки потрібні кожна тисяча додаткових  надходжень. І ніхто тут не хоче й чути (не те що над цим задумуватись), що василівчани, як і громади сусідніх наддністрянських сіл, давно і суттєво обкрадені тим, що на їхній території збудовано гідроакумулюючу станцію. Перш за все, під головний об’єкт  та допоміжні споруди тільки по Василівці відійшло 362 гектари дорогоцінних земель, внаслідок чого паї у цім селі найменші – всього 0,80 га на одного власника земельного сертифіката. На працівника соціальної сфери припало всього 0,38 га замість 0,50. А тим людям, які раніше мали біля хати по пів гектара землі і вирощували овочі, біля наданих взамін насиджених місць садиб після переселення припало всього 10-12 соток. От і господарюй!  Якщо додати, що понад 150 чоловік із Василівки трудяться на ГАЕС, але податок з фізичних осіб всі роки не перераховували за місцем їхнього проживання (як і в Ожеве та Волошкове), то й громада цих сіл має немало причин обурюватись, боротись за справедливість. Тим більше, що за весь період спорудження гідрооб'єктів у наддністрянських селах не збудували ні шкіл, ні будинків культури, ні інших об’єктів, які були передбачені Титулом будови, бо кошти на це не виділялись. А тепер, коли ГАЕС вже дає продукцію і її за діючим законодавством належить перереєструвати за місцем розташування, велике обурення виливають в газетах та світовій мережі  активісти Новодністровська: нам треба багато! Наше місто – супутник гідроспоруд!

Але ж чому місцева влада не вкладає кошти, які надходять у чималих обсягах, у створення робочих місць, спорудження потрібних жителям підприємств соціально-побутової сфери? Бо так жити спокійніше? А коли на законних підставах шматочок грошового пирога тепер може відійти громаді іншого населеного пункту – «Не дамо», «Не дозволимо»… З’їжджайтесь всі і вирішуйте – тільки на нашу користь! Інакше – непокора: мітинги, акції протесту і т.д. І все тому, що саме місцевій владі Новодністровська хотілось би й надалі шикувати та взагалі не зважати на проблеми постраждалої від спорудження гігантських об’єктів сторони..

Учасники «круглого столу» зійшлися на думці, що керівництво головного підприємства (ВАТ «Укргідроенерго») візьме до уваги всі «за» і «проти» й діятиме відповідно до законодавства в питаннях можливої перереєстрації Дністровської ГАЕС саме за місцем її розташування. Можливо, і знайдеться кому спитати з тих «активістів», які, у зв’язку з наближенням виборів до місцевих рад, подають громадськості Новодністровська (і не тільки) викривлену, відверто неправдиву інформацію по суті справи – заради популізму та свого дешевого авторитету.

  • Автор:кореспонден газети "Дністрові Зорі"

Tеми