Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Новоселицька районна рада

Новини

07.12.2018 08:57

ЗАРПЛАТА В КОНВЕРТАХ – ШЛЯХ ДО ЗЛИДЕННОЇ СТАРОСТІ |  Повідомлення Пенсійного фонду

Багато українців офіційно отримують «мінімалку», а решту – в конвертах. Це характерно для багатьох професій. На жаль, тяжка економічна ситуація сприяє такому явищу. Тому, наймаючись на роботу, мусимо знати: зарплата в «конвертах» – це тимчасове благо, яке має негативні наслідки. Насамперед – ризик залишитися без права на соціальні пільги та виплати, гарантовані державою, особливо при нарахуванні пенсії та її перерахунках. Людина, яка працює неофіційно, при отриманні травми не може розраховувати на виплату лікарняних тощо. До того ж надходження коштів до бюджету перебуває у прямій залежності від рівня нарахованої заробітної плати. А нині його втрати від прихованої «в конвертах» платні великі. Тому дуже важливо, щоб працівники отримували зароблене офіційно.

Департамент соціального захисту координує дії місцевих органів виконавчої влади щодо забезпечення легалізації найманої робочої сили та виведення зарплат із «тіні», їх підвищення. Прикро, що в регіоні є роботодавці, котрі ігнорують конституційні норми й відтак змушують людей працювати без оформлення трудових відносин, видають зарплату «у конвертах». А з «тіньових» заробітків не утримуються податки та не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду України. Працівник, який погоджується на таке, виявляється повністю беззахисним. Усна домовленість не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне, і доти, поки хоче. Людина не має доказів дійсного розміру своєї платні та трудового стажу, тож позбавлена соцзахисту. Адже пенсію нараховують тільки з офіційної зарплати.

Нелегальна зайнятість – одна з найактуальніших проблем в Україні. Адже основним джерелом наповнення місцевих бюджетів є податок із доходів фізичних осіб. Ці кошти спрямовуються на вирішення соціальних проблем кожного населеного пункту, медичне обслуговування, освіту та культуру. А головне – це захист прав та законних інтересів платників податків

Зазначимо, що за порушення вимог законодавства про працю передбачено адміністративну, кримінальну та фінансову відповідальність. Щодо останньої, то з 1 січня 2018 зі зміною мінімальної зарплати, розмір фінансових санкцій також зріс. Так, штраф для юридичних та фізичних осіб – підприємців, які використовують нелегальну найману працю, становить 30 мінімальних зарплат за кожного працівника – це 111 690 грн. Роботодавець заплатить 10 «мінімалок» за кожного працівника (37230,00 грн.) за недотримання державних гарантій у оплаті праці. Наприклад, за неоплату роботи в нічний час, у вихідний або святковий день, понадурочні тощо. Три «мінімалки» (11169,00 грн.) передбачено за порушення строків виплати зарплати більш як за один місяць. Проте, порушення та ухилення від сплати податків буде існувати доти, поки люди вважатимуть, що допускати таке вигідніше, ніж виконувати вимоги законодавства. Але світло в кінці тунелю є: треба змінювати менталітет громадян. Бо насправді ця вигода ілюзорна для обох сторін, оскільки і для роботодавця, і для найманого працівника існує чимало ризиків нелегального працевлаштування.

Органи Пенсійного фонду також проводять роботу в цьому напрямі. Тут проводиться спільна діяльність із органами Державної фіскальної служби України щодо скорочення заборгованості зі сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями, готуються інформаційні листи щодо неврахування страхового стажу за періоди підприємницької діяльності, за які не сплачено єдиний внесок, що вручаються індивідуально кожному приватному підприємцю.

Всю інформацію про страховий стаж, нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески, починаючи з 2000 року, можна отримати, зареєструвавшись на веб-порталі електронних послуг ПФУ (www.portal.pfu.gov.ua).

 

  • Автор:Октавіян Іоніцой, провідний спеціаліст – юрисконсульт відділу представництва інтересів Фонду в судах та інших органах юридичного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

Новоселицька районна рада