Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Новоселицька районна рада

Новини

03.12.2014 15:24

Запитували – відповідаємо |  Повідомлення Пенсійного фонду

За яких умов призначається пенсія багатодітним матерям?

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», жінки, які народили п’ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу.

Страховий стаж чоловіка — 37 років, з них 16 років він працював трактористом у сільгоспхімії, в тому числі 5 років — на Крайній Півночі. Чи має він право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку?

Тимчасовою угодою між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, що прирівнюються до районів Крайньої Півночі, в галузі пенсійного забезпечення від 15.01.93 р. передбачено, що громадяни обох країн, які пропрацювали не менше ніж 15 календарних років у районах Крайньої Півночі або не менше ніж 20 календарних років у місцевостях, які прирівняно до районів Крайньої Півночі, незалежно від місця їх постійного проживання на території обох держав мають право на пенсію за віком, зокрема чоловіки — при досягненні 55 років і при загальному стажі роботи не менше ніж 25 років.

Оскільки на Крайній Півночі чоловік пропрацював лише 5 років, підстав для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку за роботу в цих місцевостях немає.

Відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» чоловіки, які працювали трактористами-машиністами, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, якщо вони були безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства не менше ніж 20 років. Таке право вони мають після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше ніж 25 років.

Отже, 16 років роботи трактористом не дають права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
  • Автор:Марія Гортопан, заступник начальника УПФУ в Новоселицькому районі

Новоселицька районна рада