Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Паспорт району

Герб Новоселицького району

Прапор Новоселицького району


Гімн Новоселицького району

Славний край

 

Як сонце здійметься

Над валом турецьким

Над Прутом,  як сон,

Береться до діла,

До справ молодецьких

Відомий у світі район.

 

Земля наша рідна,

Колиска шовкова,

Дзвінкий Новоселицький край,

У колосі й квітах

На маминих мовах

Лунай наша пісне, лунай.

 

Тут колос достиглий,
І розум, і сила,
Сплелися у дивні вінки.
У танці і в пісні
Нікому не тісно,
Тут люди братались віки.

 

Земля наша рідна,

Колиска шовкова,

Дзвінкий Новоселицький край,

У колосі й квітах

На маминих мовах

Лунай наша пісне, лунай.

 

Співаєм від щастя

Й сумуєм по смерті,

Твердими стають мозолі.

Такі ми вдалися,

Порядні й уперті,

Щасливі на рідній землі.

 

Земля наша рідна,

Колиска шовкова,

Дзвінкий Новоселицький край,

У колосі й квітах

На маминих мовах

Лунай наша пісне, лунай.

                         

                                   Васкан В.В.

Загальні відомості про район

     Новоселицький район створено 11 листопада 1940 року, а в сучасних межах існує з 1965 року. Район розташований у південно-східній частині області на лівому березі ріки Прут у лісостеповій зоні.

Площа - 738 кв. км., 83% - сільськогосподарські угіддя.

     Протяжність: із заходу на схід – майже на 53 км, із півдня на північ – на 28 км. Має кордонів – 59 км., в т.ч. з Румунією – 44 км., з Республікою Молдова – 15 км.

     Кількість населених пунктів - 43, в тому числі: районний центр - місто Новоселиця та 42 сільських населених пунктів.

Провідна галузь у районі сільське господарство. Загальна площа земель в районі складає – 73816 га, в т.ч. сільськогосподарського призначення – 63075 га, з них сільськогосподарських угідь – 61149 га, в т.ч. рілля – 45730га,багаторічні насадження – 3978 га, сіножаті – 4116 га, пасовища – 7324 га.

     Сільгоспвиробництвом в районі займаються 15 агроформувань, серед яких: 4 приватно-орендних підприємства, 6 товариств з обмеженою відповідальністю, 3 сільськогосподарських виробничих кооперативи, 1 дочірнє і 1 приватне підприємство та 139 фермерських господарств.

     В районі склались сприятливі умови для вирощування зернових і технічних культур, картоплі та овочів, плодово-ягідної продукції і виробництва кормів для тваринництва.

     У процесі реформування аграрного сектора власниками права на земельну частку (пай) стали 27394 громадян, з яких 2090 осіб стали засновниками новостворених сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності, 7121 осіб скористались правом вільного виходу з колективних господарств і ведуть власне товарне виробництво, решта – віддали свої земельні паї в оренду агроформуванням та інвесторам і отримують відповідну плату за землю згідно із заключеними договорами.

     Загальна кількість осіб, які отримали право на майновий пай складає 50465 чол., з яких 39786 чол. отримали свідоцтва на право власності на майновий пай. Вартість пайового фонду складає 64,6 млн. грн., а середній розмір одного майнового паю становить – 2167 грн.

     Промисловий комплекс представлений підприємствами харчової промисловості, виробництва будівельних матеріалів, виробництва виробів з деревини.

     В районі діє 15 промислових підприємств основного кола статистики. До підприємств, які вносять вагомий внесок в нарощування обсягу виробництва продукції в районі відносяться: ДП "М’ясо Буковини" ВАТ "Новоселицький птахокомбінат", ПрАТ «Мамалига гіпсовий завод», ТОВ «Родничок», СТОВ «Тарасовецька птахофабрика», ТОВ ТПК «Грін Рей», ТОВ «Свіженька плюс».

     Новоселицький район повністю газифікований.

     Створена широка мережа медичних закладів. Крім центральної районної лікарні і поліклініки в населених пунктах району працюють 4 дільничних лікарень, 16 амбулаторій загальної практики сімейної медицини і 15 фельдшерсько-акушерських пунктів.

     У мережі закладів культури діє 35 клубних установ, 39 бібліотек, 4 початкові мистецькі школи, Новоселицька районна кіномережа.

     В клубних закладах району налічується 310 аматорських гуртків, якими охоплено більше 4 тис. чоловік.

Нині в районі діє 35 загальноосвітніх навчальних закладів, у тому числі ліцей і гімназія у Новоселиці та гімназія у селі Бояни. Професійне навчання здійснюється в медичному коледжі Буковинського медичного університету. В системі позашкільного виховання працюють районний будинок дитячої творчості, дитяча юнацька спортивна школа, Новоселицький міжшкільний навчальний комбінат, оздоровчий табір «Калинка».