Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Новини

22.11.2018 13:11

ЕНЕРГІЯ ВІТРУ — НА КОРИСТЬ ЛЮДИНИ |  Міжнародне співробітництво

Упродовж останніх років перед Україною постали виклики, які потрібно якнайшвидше подолати і розв’язати. Особливо відчутно проблеми загострились  у сферах так званої «трійки Е» (економіка, енергетика та екологія). Їх успішно подолала Німеччина, яка стала економічним «локомотивом» ЄС, лідером у впровадженні й використанні альтернативних джерел енергії. Незважаючи на складану ситуацію в нашій державі, Німеччина продовжує активно допомагати Україні, проводячи численні консультації, приймаючи делегації з фахівців різних сфер, надаючи дієву інвестиційну допомогу. Цьому питанню присвятили розмову за німецько-українським «круглим столом», який відбувся у стінах ВПУ-24. Втретє на Заставнівщині перебувала делегація з Гайденрод, яку очолював бургомістр Фолькер Діфентах. Модератор зустрічі — директор ЦБС Л.Стасюк, наголосила, що основний захід відбувається в рамках проекту «Партнерства з містами України» згідно програми « Пакет швидкого запуску  - Україна», який фінансується за рахунок коштів міністерства економічного співробітництва та розвитку ФРН. Основна мета цього проекту – вивчення передового досвіду, щодо впровадження заходів з енергозбереження та енергоефективності, а також розвиток та використання альтернативної енергетики (енергія сонця, вітру, гідроенергетика, біоенергія). До слова запросила голову райради С.Капіцького, який розпочав з того, що наші території роз’єднують 2 тисячі кілометрів, але це не заважає спілкуватися і вивчати передовий досвід однієї з найуспішніших і найрозвиненіших країн світу. Як зауважив Сергій Іванович, у вересні наша делегація отримала «домашнє завдання» — скласти карту вітрів, вплив майбутніх вітряків на перелітних птахів, безпечна відстань до найближчої будови тощо. Поки що вищезгадане залишилося не виконаним — були надіслані запити до Чернівецького національного університету ім.Ю.Федьковича і Держгідрометеоцентр, фахівці яких могли б розв’язати вищезгадані ребуси.

Як і в кожній новій справі, потрібно буде подолати ще й скептицизм місцевого населення, яке у свій час вороже сприйняло спорудження каскаду ГЕС на Дністрі, вважаючи цю справу черговою нісенітницею і необдуманим нищенням природи. Завжди є певний момент новизни, який потрібно подолати. Адже все свіже, зазвичай, сприймають вороже і це, зрештою, закономірно. Тому потрібно йти до людей, пояснювати переваги і переконувати, що щороку зменшуються світові запаси корисних копалин і вже сьогодні потрібно думати над тим, чим у майбутньому опалюватимемо і освітлюватимемо наші оселі, що вливатимемо у баки наших автомобілів тощо. Свої думки щодо розвитку альтернативної енергетики висловився і перший заступник голови райдержадміністрації В.Молдован, який у складі делегації нещодавно побував у Німеччині. Зауважив, що обробіток землі у цій країні аналогічний українському, і в  нас є усі передумови на гідне і заможне життя. Адже українці можуть і знають гарно працювати.

Про своїх колег, які його супроводжували у поїздці, розповів бургомістр громади Гайденрод Фолькер Діфентах, зауваживши, що вищезгадана структура існує, розвивається завдяки підтримці рядових громадян. Німеччина увійшла в ТОП-5 країн світу за обсягом інвестицій у відновлювану енергетику. Особливо успішною є сфера виробництва «чистої» електроенергії. Настане той час, коли ця успішна країна відмовиться від шкідливих і небезпечних атомних електростанцій.

Зустріч відбулася у ВПУ-24 і презентували цей начальний заклад директор В.Томак та його заступник з начально-методичної роботи З.Пазюк, яка із гостями спілкувалася виключно німецькою мовою. Німецькі друзі почули про викладацький склад, професії, які можна здобути у стінах училища. Розповідь доповнювали численні слайди.

Про впровадження заходів із енергозбереження в освітніх закладах Заставнівщини почули від в.о.начальника відділу освіти, молоді і спорту райдержадміністрації О.Козарійчука. На зустрічі говорили і за систему освіти в Німеччині, яка є класичною — вона має три рівні: дошкільна, середня та вища. Варто звернути увагу на те, що сама країна поділена адміністративно, то кожна одиниця поділу має свої напрацювання в цій сфері. Тож, в різних регіонах Німеччини є свої нюанси та відмінності. Діти, щоб здобути гарні і міцні знання, інколи долають десятки кілометрів і батьки навіть не задумуються про їхню безпеку. У цій країні взагалі не існує «малокомплектних» шкіл. Як зауважив перший заступник райдержадміністрації В.Молдован, там нема й позашкілля. Саме, відвідуючи секції, численні гуртки, дитина робить перші кроки у світ спорту, музики, науки, великої сцени тощо.

Опісля знову повернулися до питання щодо альтернативної енергетики, зокрема вітру. До розмови долучився голова громадської організації «Альтернатива» В.Гищук, який зауважив, що у нас основними гравцями на українському ринку альтернативних джерел енергії є великі компанії, і більшість переваг не є доступними для широкої громадськості. У той же час Німеччина досягла високої частки в енергетичному балансі саме завдяки ефективним програмам підтримки участі громадян в її розвитку. Великий відсоток систем відновлювальної енергетики належать громадянам, натомість. у власності ж великих енергетичних компаній знаходиться дуже низький відсоток від загальної потужності. Буковина має всі шанси для виробництва альтернативної енергетики, зокрема Заставнівщина, де є гарна зона вітрів та інші необхідні умови. Тому за підтримки партнерів є можливість впровадження цього проекту у життя. Говорили і про тарифи, які нині діють у Німеччині та світі.

Підсумки такого необхідного, цікавого і корисного діалогу підбив  голова райради С.Капіцький, який сподівається, що подолаємо усі виклики,  які стоять перед суспільством і нас очікує гідне і заможне майбуття. Йому запам’яталися слова, які він побачив біля кабінету Фолькера Діфентаха «Не треба говорити, а потрібно робити», які є доречними і для нас. Від порожньої і нікому не потрібної балаканини потрібно переходити до конкретних і реальних справ. 

 Леся Миколаївна Стасюк зустріч за «круглим столом» завершила такими словами: «Справа великих — думати про велике, а справа мудрих — робити свою справу».

У цей день гості із Німеччини навідалися у смт.Кострижівка, де місцеві підприємці вже зробили перші кроки у виробництві альтернативної енергетики.

 

  • Автор:Л. Баланецька

Tеми