Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Новини

25.06.2018 12:32

Щоб захистити права краян на пенсійне забезпечення ініціювали розгляд на колегії ОДА питання легалізації зайнятості  |  Повідомлення Пенсійного фонду


За ініціативи Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на засіданні колегії обласної державної адміністрації розглянуто питання про стан дотримання законодавства про працю страхувальниками Чернівецької області.

– Ринок праці в області характеризується високим рівнем тінізації – 17,2% працездатного населення краю, а це майже 90 тисяч осіб, не зайняте у жодній сфері економічної діяльності. Тож вони позбавлені права на зарахування страхового стажу, і, відповідно, права на призначення пенсії, – озвучив невтішну статистику начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Михайло Романів.

Під час доповіді очільник пенсійної служби краю окреслив фактори, що свідчать про мінімізацію працедавцями доходів і заробітної плати. Зазначив, що близько 2,0 тисяч найманих працівників у 629 страхувальників отримували зарплату менше мінімальної. Внаслідок використання роботодавцями такої схеми «економії», рівень оплати праці в області залишається найнижчим серед інших регіонів України, тобто на 30% нижче середнього по державі.

– Грубим порушенням чинного законодавства та прав працівників є несплата страхувальниками зобов’язань з єдиного внеску, що тягне за собою не зарахування працівникам періоду роботи до страхового стажу. Роботодавці, які мінімізують зарплату працівників, не виконують зобов’язань зі сплати єдиного внеску – злочинці, які крадуть майбутнє у своїх працівників, працю яких експлуатують. Нині у 10,3 тис. страхувальників наявна заборгованість з ЄСВ на загальну суму 48,4 млн. грн.. З них по 9,8 тис. фізичних осіб-підприємців у сумі 34,9 млн. грн.. А це означає не зарахування тисячам працівників періоду роботи до страхового стажу і є потенційною загрозою збереження суспільного спокою в краї, – наголосив Михайло Романів.

В області налічується 815 керівників, які нараховують собі зарплату менше мінімального рівня. Також зустрічаються випадки, коли роботодавець призначає собі заробітну плату на рівні, який перевищує максимальну величину в десятки разів. Навів приклад підприємства, коли керівнику та трьом працівникам нарахована зарплата по понад 1,5 мільйона гривень, тоді як середня зарплата решти 17 працівників – 4186 грн. У зв’язку з цим необхідно збільшити максимальну величину бази нарахування ЄСВ, встановити регресивну шкалу нарахування єдиного внеску для збільшення надходжень до бюджету, – повідомив очільник пенсійної служби краю.

М.Романів зазначив, що нараховуючи зарплату працівникам на рівні мінімальної державної гарантії, роботодавці використовують такі схеми мінімізації, як неповна зайнятість, укладання договорів цивільно-правового характеру замість трудових. Ці маніпуляції позбавляють працівників права на набуття необхідного страхового стажу при досягненні пенсійного віку або виникненні обставин, пов’язаних з інвалідністю чи втратою годувальника.

– Щомісячно понад 600 роботодавців не здійснюють доплату до мінімального розміру єдиного внеску по майже 2 тис. працівників, чим позбавляють їх права на набуття страхового стажу. Щодо таких роботодавців ми інформуємо Державну фіскальну службу. Однак вжиття заходів до страхувальників щодо донарахування єдиного внеску потребує активізації, оскільки із наданого переліку перевірками охоплено лише 18,2% роботодавців, – зауважив М.Романів.

У зв’язку з тим, що мінімізація зайнятості працівників спостерігається в усіх сферах діяльності, акцентував на необхідності активної і наполегливої роботи інспекції праці об’єднаних територіальних громад у напрямку здійснення інспекційних відвідувань роботодавців, де наявні ознаки порушення законодавства. А для подолання такого ганебного явища, як зарплата «в конверті» та тіньова зайнятість, необхідно поєднати зусилля усіх контролюючих органів та органів влади, місцевого самоврядування, з метою соціального захисту громадян області та наповнення бюджету усіх рівнів. Зі свого боку Головне управління робить усе можливе, аби й надалі надавати контролюючим органам, органам влади, місцевого самоврядування, соціальним партнерам інформацію про роботодавців, які мінімізують зайнятість працівників та заробітну плату, – підкреслив М.Романів.

Колегія облдержадміністрації підтримала ініціативу, яку висловив у своїй доповіді Михайло Романів, щодо розгляду питання про стан дотримання законодавства про працю страхувальниками області під час проведення у липні колегій райдержадміністрацій, за участю представників Державної фіскальної служби, Управління Держпраці та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області. Також на засіданні визначили план дій щодо здійснення контролю за дотриманням законодавства про працю, забезпеченням трудових прав працівників, легалізацією заробітної плати та зайнятості населення області.

Прес-служба Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

 

Фотосесія

  • Джерело: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

Tеми