Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Паспорт району

Презентаційна інформація

    Розташований Кіцманський район у північно-західній частині Чернівецької області.
    Межує з Вижницьким, Заставнівським та Сторожинецьким районами Чернівецької області і Городенківськимта Снятинським районами Івано-Франківської області. На території району протікає 10 річок довжиною 149 км, в т.ч. Прут, Черемош, Совиця.
    Районний центр – м.Кіцмань – знаходиться за 25 км від м.Чернівці на трасі Чернівці – Тернопіль.
    Площа району становить 60,7 тис га, 7,5% від території області. В структурі землекористування провідне місце належить сільськогосподарським підприємствам – 46,3% від загальної площі району.
    Кількість населених пунктів – 46, у т.ч.: одне місто, два селища, 43 села. В районі мешкає 71,6 тис. осіб.
   Більше чотирьох століть Кіцманщина входила до складу давньоруської держави. До середини XIV ст.. належала Галицькому, а пізніше Галицько-Волинському князівству. З середини XIV до другої половини XVII ст. перебувала у складі Молдавського князівства. У 30-х рр. XVI ст.. потрапила під гніт султанської Туреччини. З 1774 р. по 1918 р. пережила панування австрійських колонізаторів, а з 1918 р. по 1940 р. – окупацію королівської Румунії.

Символіка району

ГЕРБ КІЦМАНСЬКОГО РАЙОНУ
Герб створений на основі наукових досліджень та з урахуванням особливостей району: природи, етнографії та культури. Герб уособлює геральдичний щит “іспанської” форми, характерної для західно- українських гербів (заокруглений знизу квадрат).
Щит герба розділений на три частини. Мотивом служить буковинська народна пісня: “Буковина ти зелена на три части розділена...”.

Кольори несуть відповідне смислове значення. Білий символізує непрочитані (невідкриті) сторінки багатої на події історії краю. Синій – водні ресурси. Зелений – поля і лісові багатства Кіцманщини.
На білому фоні щита зображення Успенської Свято-Вознесенської церкви збудованої в Лужанах 1453 року, яка є найстарішою з уцілілих не тільки на Кіцманщині, але і на Буковині та є символом духовності. Церква збудована в славну добу автономної української формації – “Шипинська земля”, яка існувала в 14-15 столітті.
На синьому фоні щита зображено “Вогняного неосідланого коня” – герба нашого краю, прийнятого ще 1905 року, котрий є символом свободи і працелюбності.
На зеленому фоні щита розміщені три золоті букові горішки. Плід бука символізує ліси краю, а також урожай, достаток, щедрість, продовження роду і традицій.
Щит герба обрамлено візерунком з букових гілок переплетений жовто-блакитною стрічкою, що відтворює барви державного прапора України.
Вершину композиції вінчає квітка рододендрону східно-карпатського червоного (в народі має назву “Червона рута”), яка стала прототипом всесвітньо відомої пісні Володимира Івасюка “Червона рута”. Цвітіння рододендрону В.Івасюк вперше побачив в 1969 році біля гори Говерла. Квітка настільки вразила його, як і легенда про неї, що стала мотивом для написання відомої пісні.
Квітку рододендрону обрамляють пшеничні колоски, які символізують древність хліборобства на Кіцманщині.

ПРАПОР КІЦМАНСЬКОГО РАЙОНУ
Прапор під девізом “Борітеся - поборете” має вигляд прямокутного полотнища зелено - синього кольору розділеного білою смужкою по середині із співвідношенням сторін 2:3.
Верхня повздовжня смужка зеленого кольору.
Середня смужка – білого кольору розташована в центрі прапора по середині горизонтальної осі, яка становить 1/8 ширини прапора. Нижня смужка - синього кольору.
У центрі полотнища розташовано герб району, висота якого складає 1/2 по відношенню до ширини прапора.
Зелений колір відповідає кольору, який є на щиті герба і символізує Кіцманщину, а також відродження, пробудження, волю, оновлення, радість; це символ достатку і надій.
Синій колір – річки і стави району: Черемош, Прут, Совиця...
Білий колір символізує історію краю.
Древко прапора завершується латунною кулею.
Автор ескізу прапора є Валерій Гнатюк - художник,мешканець м. Кіцмань.

Герб і прапор Кіцманського району затверджено 22.12.2001 року рішенням XXII сесії XXIII скликання Кіцманської районної ради №108-22/01.
Автор ескізу герба є Валерій Гнатюк – художник, мешканець м. Кіцмань.

Підсумки соціально-економічного розвитку району за 9 місяців 2016 рік

Впродовж січня-вересня 2017 року зусилля структурних підрозділів районної державної адміністрації разом із територіальними органами міністерств та інших органів центральної виконавчої влади, місцевих рад були направлені на виконання законів України, указів та розпоряджень Президента України, нормативних актів і доручень Кабінету Міністрів України, обласної державної адміністрації, рішень обласної і районної рад та Програми економічного і соціального розвитку Кіцманського району на 2017 рік. 

Вжито необхідні заходи щодо впровадження економічних реформ у районі, забезпечення його комплексного розвитку, належного життєвого рівня населення, збереження стабільної суспільно-політичної ситуації та вирішення проблемних питань територіальних громад.

В розвитку району відбулося зростання соціально-економічних показників, а саме: виробленої та реалізованої промислової продукції, дохідної частини місцевих бюджетів, реалізованих платних послуг, пасажирських перевезень та пасажирообороту, перевезень вантажів та вантажообороту, забезпечено зростання середньомісячної заробітної плати, забезпечено своєчасну виплату пенсій, збережено мережу об’єктів освіти, охорони здоров’я, культури, фізкультури і спорту.


Разом з тим, відмічається скорочення поголів’я великої рогатої худоби, обсягу реалізації худоби та птиці на забій, виробництва молока, обороту роздрібної торгівлі, допущено зростання податкового боргу за податковими зобов’язаннями платників до зведеного бюджету, заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у наявності є заборгованість населення з оплати за житлово-комунальні послуги, є заборгованість з виплати заробітної плати.

Агропромисловий комплекс

В 2017 році в структурі посівних площ району відбулися певні зміни, так зменшено площі посівів сої (4,7 тис.га) натомість збільшено площі посівів цукрових буряків і складає (1057 га), гороху (303 га) та соняшнику (712 га).    

15 серпня в районі завершено збирання ранніх зернових та зернобобових культур, які зібрано на площі 11,1 тис. га при середній урожайності 57,7 ц/га., крім того зібрано озимий ріпак на площі 1,7 тис.га при середній урожайності 31,5 ц/га.

Сільськогосподарськими підприємствами району зібрано кукурудзи на зерно 7,6 тис. тонн  на площі 1117 га, урожайність якої складає 68,0 ц.га., що на 15,0 ц. більше минулого року.  Незважаючи на сприятливі погодні умови спостерігається низька продуктивність сої, що складає 17,6 ц.га на площі 4548 га. Продовжується збирання цукрових буряків, які на даний час зібрано 70,0 тис. тонн з площі 991 га. при урожайності 707 ц.га. 

Проводиться підготовка грунту та посів озимих культур під урожай 2018 року. На сьогоднішній день посіяно 5,1 тис. га. озимої пшениці та 0,5 тис. га озимого ячменю, крім того посіяно 1,4 тис. га озимого ріпаку. Виорано на зяб 2,2 тис. га.

Район спеціалізується по виробництву м’яса ВРХ свиней та птиці, а також по виробництву молока та вирощування риби.

Валовий надій молока сільськогосподарськими підприємствами району у січні-вересні 2017 року становить 6549 тонн молока, або 93,8% в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року.

Станом на 01.10.2017 року у сільськогосподарських підприємствах району нараховується 4390 гол. ВРХ, в тому числі 1780 гол. корів (на рівні м.р.), свиней - 6020 гол. (114,7%).

Реалізація худоби та птиці (у живій вазі) станом на 01.10.2017 року становить 7231 тонну, що на 560,7 тонн менше ніж за аналогічний період 2016 року.

На 2017 рік 149 діючих агроформувань району заключили 19106 договорів оренди на 14012 часток землі загальною площею 19909 га. Загальний розмір орендної плати відповідно до договорів оренди землі на 2017 рік складає 28,8 млн. грн. На даний час виплата орендної плати за використання земельних паїв складає 48%.

Промисловість

У січні-вересні 2017 року промисловий потенціал району був представлений 17 промисловими підприємствами та 4 структурними підрозділами сільськогосподарських підприємств.

Промисловими підприємствами району за січень-вересень 2017 року вироблено промислової продукції в діючих цінах на суму 473,9 млн.грн., що на 184,4 млн. грн. більше, порівняно з відповідним періодом 2016 року. Темп росту виробництва промислової продукції в діючих цінах склав 163,7%.

Обсяг реалізованої продукції за січень-вересень 2017 року становив 402,9 млн. грн., що на 143,2 тис. грн. менше ніж за січень-вересень 2016 року і становить 99,96% до минулорічного показника.

Будівництво

Інформація щодо обсягу виконаних будівельних робіт за січень-червень 2017 року будівельними підприємствами та організаціями усіх форм власності конфіденційна (з метою забезпечення виконання вимог Закону України “Про державну статистику” щодо конфіденційності інформації).

Протягом І півріччя 2017 року в районі прийнято в експлуатацію 3955,0 м2, що на 920,0 м2 більше проти відповідного періоду 2016 року (3035,0 м2). Темп зростання (зменшення) обсягу прийнятого в експлуатацію житла, у порівнянні з 2016 роком становить 130,3%.

Інвестиційна діяльність

Капітальні інвестиції. В розвиток економіки району за рахунок усіх джерел фінансування за І півріччя 2017 року вкладено 37,2 млн. грн., що складає 80,9% відносно відповідного періоду 2016 року (46,0 млн. грн.), зокрема: у сільське господарство – 6,0 млн.грн., промисловість – 2,24 млн.грн. (обсяг капітальних інвестицій по галузях узагальнювався згідно звітності, поданої в районне управління статистики).

Обсяг капітальних інвестицій (крім інвестицій з державного бюджету) у розрахунку на одну особу наростаючим підсумком з початку року склав 537,0 грн., що на 127,3 грн. менше проти відповідного періоду 2016 року (664,3 грн.).

Іноземні інвестиції. Станом на 01.04.2017 року загальний обсяг прямих іноземних інвестицій підприємств району становив 14828,0 тис. дол. США. Темп зростання обсягу прямих іноземних інвестицій до початку року становить 100,8%.

Прямі іноземні інвестиції з початку інвестування здійснювали нерезиденти з 9 країн світу.

Значні обсяги інвестицій зосереджено на підприємствах переробної промисловості - 90,3% загального обсягу прямих іноземних інвестицій, внесених в економіку району. Найвагоміші внески зробили інвестори ТОВ «Дьолер Буковина» (виробництво овочевих та фруктових соків) - 10 111,1 тис.дол.США, 2 029,8 тис.грн., 4 045,0 тис.євро (Нідерланди, Кіпр).

Найбільше коштів інвестовано в сільгосппідприємства нерезидентами із Кіпру в  ПП «Інтерагроком» - 725,0 тис.дол.США, 2469,0 тис.грн., 100 тис.євро (вирощування зерняткових та кісточкових фруктів), ТОВ «Агрофірма «Оршівська» - 4,9 тис.євро, ТОВ «АТЗТ «Мирне» - 4,2 тис.євро (вирощування зернових та технічних культур) і Російської Федерації – в ПП «Вікторія» 388,3 тис.грн. на виробництво готових кормів, розведення свиней.

Проекти та гранти. З метою залучення інвестицій у пріоритетні напрями, протягом І півріччя 2017 року здійснювалась розробка інвестиційних пропозицій та проектів.

Органами місцевої влади постійно ведеться робота по вирішенні проблемних питань як в економічній, гуманітарній, так і в соціально-культурній сферах.

Так, усвідомлюючи необхідність залучення позабюджетних коштів в економіку району, місцевими органами влади здійснювалась активна робота по розробці проектів для участі в грантових конкурсах та програмах.

За результатами відбору громад Чернівецької області для участі у спільному проекті Австрійської Агенції Розвитку та Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй «Сталий розвиток сільських територій Чернівецької та Одеської областей» Суховерхівську сільську раду визначено учасником проекту з реалізації компоненту «Просування всеохоплюючого принципу місцевого розвитку, орієнтованого на громаду». Проект фінансується Агентством розвитку Австрії, співфінансується та впроваджується програмою розвитку ООН та співфінансується з місцевого бюджету. За рахунок даних коштів передбачається комплексна термомодернізація Суховерхівського ДНЗ ясла-садок “Сонечко”, зокрема: заміна вікон та дверей на енергозберігаючі, утеплення фасаду, утеплення горища.

Місцевий розвиток, орієнтований на громаду.

У 2017 році в закладах освіти Кіцманського району завершилася реалізація ІІІ Фази Проекту Європейського союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» у якому брали  участь: Драчинецький ЗНЗ І-ІІІ ст., Стрілецькокутський ЗНЗ І-ІІІ ст., Неполоковецький ЗНЗ І-ІІІ ст. та Глиницький ЗНЗ І-ІІ ст. а також в рамках цього ж Проекту реалізовується економічний компонент «Економічний розвиток СОКу «Еко Перспектива» в с.Шишківці. Придбання сільськогосподарської техніки».

Державний фонд регіонального розвитку.

У січні 2017 року підготовлено 12 інвестиційних проектів, які подано на участь у регіональному конкурсі з відбору проектів, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку.

Регіональною  комісією з оцінки та забезпечення попереднього конкурсного відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку в 2017 році відібрано та направлено до Мінрегіону чотири об’єкти Кіцманського району на загальну суму 9,3 млн.грн., а саме:

- Капітальний ремонт відділень Кіцманської центральної районної лікарні в м.Кіцмань Чернівецької області;

- Реконструкція будівлі школи без зміни зовнішньої конфігурації Шишківського ЗНЗ І-ІІІ ступенів по вул.40 років Перемоги, 08 в с.Шишківці Кіцманського району Чернівецької області;

- Реконструкція будівлі школи без зміни зовнішньої конфігурації Киселівського ЗНЗ І-ІІІ ступенів по вул.Велико-Володимирівській 75а в с.Киселів Кіцманського району Чернівецької області;

- Реконструкція будівлі ДНЗ «Колосок» без зміни зовнішньої конфігурації по вул.Незалежності 82 в с.Ошихліби Кіцманського району Чернівецької області.

Зовнішньоекономічна діяльність

Зовнішньоторговельний оборот товарами за І півріччя 2017 року по району склав 885,8 тис.дол.США, в т.ч. експорт – 585,0 тис.дол.США, імпорт – 300,8 тис.дол.США.

По відношенню до відповідного періоду 2016 року обсяг експорту склав 19,3%, обсяг імпорту – 54,9%.

За звітний період склалось позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу району в розмірі 284,2 тис.дол.США. Коефіцієнт покриття експортом імпорту становить 1,9.

Транспорт

В районі сформована автобусна маршрутна мережа, яка задовольняє потреби населення в пасажирських автоперевезеннях. Маршрутна сітка складається із 2-х приміських внутрішньо-районних, 19 приміських внутрішньо-обласних маршрутів, на яких працюють три перевізники, з них 2 юридичні та 1 суб’єкт підприємницької діяльності.

Пасажирським автотранспортом за січень-вересень 2017 року перевезено 1350,2 тис. пасажирів, (з урахуванням перевезень підприємцями-фізичними особами), що становить 98,3% показника аналогічного періоду 2016 року, виконано пасажирську роботу в обсязі 29,3 млн.пас.км, що становить 137,1% того ж показника аналогічного періоду.

Підприємствами автомобільного транспорту перевезено (з урахуванням перевезень підприємцями фізичними особами) 39 тис.т вантажів, виконано вантажооборот в обсязі 24,7 млн.ткм. У порівнянні з відповідним періодом 2016 року, обсяг перевезених вантажів склав 138,3% та 137,1% відповідно.

Жилово-комунальне господарство

Житлово-комунальні послуги, а саме утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, вивезення побутових відходів в Кіцманському районі згідно статистичних звітів надають Кіцманське ВУЖКГ, КП «Неполоковецький комунгосп», ДП «Укрспирт» Лужанське МПД.

За січень-вересень 2017 року даними підприємствами населенню надано житлово-комунальних послуг на суму 1373,6 тис.грн. Рівень оплати становить 1167,5 тис.грн. або 85%.

Заборгованість населення за житлово-комунальні послуги станом на 01.10.2017 року становить 81,7 тис.грн.

Споживчий ринок товарів

Станом на 01.01.2017 року на території району нараховується 455 діючих об’єктів торгівлі торговою площею 30919 м2 та 172 об’єкти ресторанного господарства на 12950 посадкових місць. Мережа закладів торгівлі та ресторанного господарства зросла проти 2015 року на 2,9% та 4,9% відповідно.

Загальний обсяг роздрібного товарообороту торгової мережі та ресторанного господарства (з урахуванням міжрайонного обміну) за січень-червень 2017 року становить 67,9 млн. грн., що становить 62% до минулорічного показника.

Обсяг реалізованих платних послуг за І півріччя 2017 року складає 31556,2 тис. грн., що більше на 6982,2 тис. грн. проти відповідного періоду 2016 року або становить 128,4%.

Вагоме місце у забезпеченні населення району товарами, особливо продуктами харчування, займають ринки з продажу продовольчих товарів. В районі функціонують 3 ринки, із них: 2 міські та 1 сільський. Загальна площа ринків району становить 10635 кв.м., кількість торгових місць на ринках – 255.

Підприємництво

Станом на 01.10.2017 року в районі у сфері малого і середнього бізнесу кількість діючих суб’єктів малого і середнього підприємництва склала 262 одиниці. Загальна чисельність фізичних осіб-підприємців складає 2659, що менше на 10,9% до показника 2016 року (-324).

Частка продукції малих і середніх підприємств в загальному обсязі реалізованої продукції (робіт, послуг) по району склала 100%.  

В цілому чисельність працюючих у суб’єктів малого і середнього підприємництва склала 2702 особи (-45 осіб до м.р.), зокрема: на малих підприємствах було зайнято 1512 осіб, на середніх підприємствах – 1190 осіб. У фізичних осіб – підприємців - 914 осіб.

Значну роль у поліпшенні підприємницького клімату в районі відіграє запровадження спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності для суб’єктів малого підприємництва. Протягом 9 місяців 2017 року суб’єктами спрощеної системи оподаткування сплачено єдиного податку 16687,7 тис.грн., в тому числі юридичними особами 1498,0 тис.грн., фізичними особами 11578,7 тис.грн., сільськогосподарськими виробниками (ІV група) 3611,0 тис.грн.

За звітний період суб’єктами малого та середнього підприємництва району сплачено всього податкових платежів 62086,8 тис.грн., що складає 53,6% до бюджетів усіх рівнів.

Суб’єкти підприємницької діяльності району, у відповідності до чинного законодавства, залучаються до участі у регіональних та державних замовленнях. За січень-вересень 2017 року серед суб’єктів малого і середнього підприємництва розміщено 806 замовлень на загальну суму 17580,0 тис.грн. Основними видами замовлень є постачання продуктів харчування у шкільні їдальні, садочки, лікарню.


На розвиток та становлення малого і середнього підприємництва велике значення має формування відповідної ринкової інфраструктури. На даний час в районі функціонує 10 об’єктів інфраструктури підтримки малого і середнього підприємництва, зокрема: Центр надання адміністративних послуг при Кіцманській районній державній адміністрації, районний фонд підтримки підприємництва, інформаційно-консультативний центр, інформаційно-консультативна група при Кіцманському районному центрі зайнятості, Центр обслуговування платників податків, 2 філії кредитних спілок (“Буковинський альянс” та “Самопоміч”), 3 філії страхових компаній (“Оранта”, “UNIQA” та “Ю.Бі.Ай.”). Також в районі є 18 відділень банків, а саме: 2 відділення ПАТ КБ “Приватбанк”, відділення Unikreditbank, відділення ПАТ АБ “Укргазбанк”, відділення ПАТ “Комерційний банк “Надра”, відділення ПАТ “Апекс-банк”, 12 відділень АТ “Ощадбанк”.

Адміністративні послуги

За 9 місяців 2017 року у Центрі надання адміністративних послуг надано 4947 результатів адміністративних послуг. Із загальної кількості наданих адмінпослуг кількість відмов становить 12,2% (605).

п/п

Суб’єкт

Назва адміністративної послуги

Кількість звернень

Кількість наданих

В т.ч.

відмов

1

Сектор з питань  містобудування та  архітектури

Погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки                                                                                                                                                                                   

92

92

51

Всього:

92

92

51

2

Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців

Реєстрація речових прав, надання витягу з ЄДРРП

983

963

4

Всього:

 

983

963

4

3

Відділ Держгеокадастру

Надання відомостей з ДЗК у формі витягу про земельну ділянку

1285

1235

31

Державна реєстрація земельної ділянки                                                                                                                                                                                  

2047

1990

505

Надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку

263

263

40

Видача довідки з державної статистичної звітності про наявність земель

218

213

9

Внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про земельну ділянку

8

8

0

Всього:

 

3821

3709

549

4

Управління екології і природніх ресурсів

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин

3

3

0

Декларація про відходи

10

10

1

Всього:

 

13

13

1

5

Сектор Дежавного агенства водних ресурсів

Дозвіл на спеціальне водокористування

20

20

0

Всього:

 

20

20

0

6

Управління лісового та мисливського господарства

Спеціальний дозвіл на спеціальне використання лвсових ресурсів (лісорубний квиток)

14

14

0

Всього:

 

14

14

0

7

Управління ДСНС України у Чернівецькій області Кіцманського районного відділу

Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки

4

4

0

Всього:

 

4

4

0

 

Разом:

 

4947

4815

605

Бюджет

Дохідна частина місцевих бюджетів Кіцманського району за січень-вересень 2017 року виконана в сумі 470826073 грн., що становить 79,3% до уточненого плану на рік (594028895 грн.), в тому числі до загального фонду надійшло 461289596 грн., або 79,3% до уточненого плану на рік (581520353 грн.) та до спеціального фонду – 9536477 грн., або 76,2% до уточненого плану на рік (12508542 грн.).

За 9 місяців 2017 року одержано:

- базову дотацію в сумі 24673,2 тис. грн., або 75,0% до уточненого плану на рік (32897,7 тис. грн.);

- субвенції з державного бюджету по загальному фонду в сумі 316829,3 тис. грн., що становить 79,8% до річних призначень (397048,7 тис. грн.), в тому числі:

- освітню субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам в сумі 68201,5 тис.грн., або 76,5% до уточненого плану на рік (89161,2 тис. грн.);

- медичну субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам в сумі 40056,5 тис.грн., або 74,8% до уточненого плану на рік (53543,5 тис. грн.);

- інші субвенції в сумі 24547,6 тис. грн., або 83,6% до річних призначень (29357,5 тис.грн.).

Постійно здійснюється робота щодо забезпечення контролю за повнотою сплати до бюджету податків та зборів, визначених Податковим та Бюджетним кодексами України. В результаті проведеної відповідної роботи з платниками податків за січень-вересень 2017 року до загального фонду місцевих бюджетів району надійшло доходів (без урахування міжбюджетних трансфертів) на суму 76453908 грн., при затвердженому плані на звітний період 71492588 грн., що становить 106,9%, або зверх плану надійшло 4961320 грн.

За даний період всі місцеві ради забезпечили виконання дохідної частини.План по районному бюджету виконаний на 105,1%, при плані 34593534 грн. фактично надійшло 36374597 грн., або надійшло зверх плану 1781063 грн.

Порівняно з відповідним періодом 2016 року надходження загального фонду місцевих бюджетів збільшились на 22607220 грн., або на 42,0%. Досягнуто рівня минулого року по надходженнях доходів до загального фонду по всіх місцевих бюджетах, крім Дубівецької (-2,6%), Малятинецької (29,6%) та Стр. Кутської (-18,2%) сільських рад.

Найбільшу питому вагу у надходженнях загального фонду Кіцманського району складає податок на доходи з фізичних осіб – 47,2%, який поступив до районного бюджету в сумі 36061387 грн., що на 1755353 грн. більше планових показників, або 105,1%. Другим за величиною джерелом наповнення місцевих бюджетів району є єдиний податок – 21,8% від усіх надходжень, який поступив в сумі 16688403 грн., що на 2689550 грн. більше планових показників, або 120,8%. Найбільша сума єдиного податку поступила до Мамаївської сільської ради – 2260535 грн., до Кіцманської міської ради – 1947233 грн. та до Лужанської селищної ради – 1411947 грн.

До спеціального фонду (без урахування трансфертів) надійшло 5408631 грн., або 64,6% до уточненого річного плану (8372800 грн.).

Виконання видаткової частини бюджету Кіцманського району січень-вересень 2017 року становить 455638359 грн., або 74,6% до уточненого плану на рік (611036722 грн.), в тому числі загальний фонд бюджету виконано в сумі 435585674 грн., або 76,1% до уточненого плану на рік (572378409 грн.), спеціальний фонд виконано в сумі 20052685 грн., або 51,9% до уточненого плану на  рік (38658313 грн.).Першочергово кошти загального фонду місцевих бюджетів району направлялися на соціально - культурну сферу:

- на утримання установ та закладів освіти за січень - вересень 2017 року спрямовано 120079739 грн., що становить 29,2% до загальної суми видатків району, або 71,1% до уточненого плану видатків на рік (168866602 грн.);

- на утримання закладів охорони здоров’я використано 43300245 грн., що становить 10,5% до загальної суми видатків району, або 70,6% до уточненого плану видатків на рік (61310103 грн.);

- на соціальний захист та соцзабезпечення спрямовано 205592297 грн., що становить 50,1% від загальної суми видатків району, або 81,7% до уточненого плану видатків на рік (251720449 грн.);

- на культуру і мистецтво направлено коштів в сумі 13494041 грн., що становить 3,3% до загальних видатків району, або 74,2% до уточненого плану видатків на рік (18187613 грн.);

- на фізичну культуру і спорт спрямовано 2920430, що становить 0,7% в загальному обсязі видатків району, або 71,2% до уточненого плану видатків на рік (4101796 грн.).

Протягом звітного періоду 2017 року забезпечувалась пріоритетність фінансування захищених статей бюджету.

По загальному фонду бюджету району на заробітну плату з нарахуваннями спрямовано 140203957 грн., що становить 34,1% до загальної суми видатків, або 74,2% до уточненого плану видатків на рік (189062668 грн.); на медикаменти спрямовано 42822 грн., що становить 0,01% до загальної суми видатків, або 73,1% до уточненого плану видатків на рік (58400 грн.); на продукти харчування використано 2908340 грн., що становить 0,7% до загальної суми видатків, або 52,1% до уточненого плану видатків на рік (5492778 грн.); на оплату енергоносіїв за січень - вересень 2017 рік спрямовано 12416162 грн., що становить 3% до загальної суми видатків, або 58,2% до уточненого плану видатків на рік (20081895 грн.); на соціальне забезпечення – 199581186 грн., що становить 48,06% до загальної суми видатків, або 81,1% до уточненого плану видатків на рік (212361783 грн.).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 875 «Про внесення змін до порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ" з 2017 року фінансування закладів охорони здоров’я здійснюється за двома кодами економічної класифікації видатків (КЕКВ 2282 і 3210). Так, за січень - вересень 2017 року на заклади охорони здоров’я спрямовано кошти в сумі 43300246 грн., що становить 70,6% до уточненого плану видатків на рік (61310103 грн.),  в тому числі на захищені статті видатків – 41834308 грн. (оплата праці з нарахуваннями –    34691743 грн., медикаменти - 984505 грн., продукти харчування - 305031 грн., оплата енергоносіїв – 2882360 грн., соціальне забезпечення – 2970669 грн.), що становить 96,6% до загальної суми видатків. В районі проводиться відповідна робота по недопущенню заборгованості по заробітній платі та інших соціальних виплат. Станом на 01.10.2017 року простроченої заборгованості по заробітній платі працівникам бюджетної сфери немає.

По наслідках виконання місцевих бюджетів райдержадміністрацією, районною радою та фінансовим управлінням райдержадміністрації приймаються  відповідні рішення, спрямовані на забезпечення мобілізації платежів до бюджету та економії витрачання бюджетних коштів, приведення у відповідність видаткам місцевих бюджетів  мережі  установ району.

Ринок праці

Впродовж січня-вересня 2017 року соціальними послугами районного центру зайнятості скористалося 1789 осіб, які мали статус безробітного, що на 51 особу менше, ніж у січні-вересні 2016 року.

Всього зареєстровано 654 осіб безробітних, що на 115 осіб менше ніж у січні-вересні 2016 року.

За сприяння центру зайнятості у січні-вересні 2017 року працевлаштовано за направлення центру зайнятості 763 особи, з них 520 безробітних.

Протягом січня-вересня 2017 року підприємства, установи та організації району подали інформацію про наявність 708 вільних робочих місць, що на 87 вакансій менше в порівнянні із січнем-вереснем 2016 року.

В звітному періоді за направленнями центру зайнятості проходили професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації 245 безробітних.

Також протягом січня-вересня 2017 року центром зайнятості працевлаштовано на нові робочі місця з компенсацією єдиного соціального внеску 11 безробітних, в тому числі 4 особи, які потребують додаткових гарантій держави у працевлаштуванні.

Не менш важливим інструментом соціального захисту населення, що втратило роботу є організація та проведення громадських та інших робіт тимчасового характеру. До цих робіт залучено 167 осіб; з них 10 - взяли участь в громадських роботах. При залученні безробітних до громадських робіт було проведено благоустрій територій сільських рад та технічна підготовка документації для оформлення житлових субсидій. Впродовж січня - вересня 2017 року безробітними виконаний об’єм робіт на суму 54,0 тис. грн.; з них кошти місцевого бюджету 27,0 тис. грн., кошти з ФЗДССУВБ - 27,0 тис. грн.

Особлива увага приділялась районним центром зайнятості наданню соціальних послуг внутрішньо переміщеним особам.

Станом на 1 жовтня 2017 року продовжує отримувати послуги одна особа, що має довідку про взяття на облік як осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або районів проведення АТО.

Також у звітному періоді отримували соціальні послуги 101 учасник АТО; з них 14 осіб звернулось протягом січня-вересня 2017 року. Станом на 1 жовтня 2017 року центром зайнятості працевлаштовано 12 осіб даної категорії, 2 безробітних військовослужбовців проходили професійне навчання. Профорієнтаційні послуги отримали 88 осіб і продовжують перебувати на обліку 26 демобілізованих військовослужбовців.

Соціальний захист та соціальне забезпечення

З метою забезпечення ефективного соціального захисту населення району станом на 1 жовтня 2017 року відділом адресних соціальних допомог прийнято 11947 заяв від громадян на призначення всіх видів допомог та субсидій, що на 5460 чи на 93% більше ніж за відповідний період 2016 року (6886) з них: допомога по вагітності та пологах – 277, допомога при народженні дитини – 525, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям – 1121, державна соціальна допомога дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства – 149, допомога одиноким матерям – 658, допомога опікунам (піклувальникам) – 32, тимчасова допомога замість аліментів – 219, допомога особам, які переміщуються з зони АТО – 34, субсидія на оплату ЖКП та СГТП – 2809.

Протягом січня-вересня 2017 року 282 ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС та 1 дитині-інваліду внаслідок ЧАЕС призначено щорічна допомога на оздоровлення.

За призначенням та перерахунком субсидії для відшкодування витрат за житлово-комунальні послуги протягом звітного періоду звернулось 2809 сімей, в тому числі - 892 сімей за призначенням СГТП. Станом на 1 жовтня 2017 року субсидію на оплату житлово-комунальних послуг отримує 11684 сімей. Протягом січня-вересня 2017 року проведено 36859 перерахунків субсидії за спожитий природній газ та електроенергію заявникам.

За 9 місяців 2017 року профінансовано допомог сім’ям з дітьми та малозабезпеченим сім’ям, інвалідам дитинства в сумі 66232,4 тис. грн., це становить 112,6% відносно минулого 2016 року. Заборгованості станом 01.10.2017 року немає.

Будинкам сімейного типу за 9 місяців 2017 року профінансовано 856,7 тис. грн. За відповідний період в 2016 році профінансовано 871,3 тис. грн., що на 14,6 тис. грн. менше ніж за 9 місяців 2016 року. Станом на 01.10.2017р. заборгованості немає.

За звітний період виплачено одноразової допомоги громадянам району по комплексній програмі «Турбота»  на 389,57 тис.грн., а по комплексній програмі «АТО»  на 103,0 тис.грн. Заборгованість станом на 01.10.2017 року по комплексній програмі «Турбота» і «АТО» немає.

На надання компенсації громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС надійшло коштів 1356,6 тис. грн. – це на 65,1 тис. грн. більше ніж минулого року. Прийнято розрахунків на суму 1117,9 тис. грн., що на 202,4 тис. грн. більше проти минулого періоду 2016 року. Фактично виплачено  компенсацій в сумі 1109,8 тис. грн., в т.ч. погашено заборгованість за 2016 рік – 44,1 тис. грн.

Нараховано пільг населенню по енергетичній субвенції станом на 01.10.2017 року – 4755,0 тис. грн. (станом на 01.10.2016 року нараховано – 11982,4 тис. грн.), що становить 60,3% менше відповідного періоду 2016 року. Профінансовано відповідно надані послуги станом на 01.10.2017 р. в сумі –7712,0 тис. грн., в т. ч. на погашення заборгованості минулого року – 4515,0 тис. грн. Це на 4796,1 тис. грн. менше, ніж станом на 01.10.2016 року. Заборгованість станом на 01.10.2017 року становить 1558,0 тис. грн., що на 277,5 тис. грн. менше проти минулорічного періоду 2016 року.

Нарахування пільг по твердому паливу та скрапленому газу станом на 01.10.2017 року становить - 289,8 тис. грн. Профінансовано відповідно надані послуги станом 01.10.2017 року в сумі - 172,2 тис.грн., в т.ч. заборгованість минулого року - 24,7 тис.грн.. Заборгованість станом на 01.10.2017 р. становить 142,4 тис. грн..

За січень-вересень 2017 року виплачено компенсації на оплату житлово-комунальних послуг особам, які переселилися з зони проведення АТО в сумі 2214,1 тис. грн. З державного бюджету виплачено  одноразову матеріальну допомогу інвалідам та малозабезпеченим особам на суму 25,7 тис. грн. та 16,0 тис. грн. разова виплата жінкам, яким присвоєне почесне звання України “Мати-героїня”. За квітень-вересень 2017 року виплачено щорічну разову грошову допомогу ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань у сумі – 1810,6,3 тис.грн. Виплачено військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби – 43,1 тис. грн.   

Заробітна плата

Відповідно до останніх наданих управлінням статистики даних середньомісячна заробітна плата на одного штатного працівника економіки району за І півріччя 2017 року збільшилась порівняно з відповідним періодом 2016 року (2874 грн.) на 1917 і становить 4791 грн. Співвідношення до І півріччя 2016 року складає 166,7%.

Станом на 01.10.2017 року заборгованість із виплати заробітної плати становить 97,5 тис. грн. Співвідношення у порівнянні із відповідним періодом 2017 роком становить 122,5%. 

Охорона здоров’я

Упродовж 9 місяців 2017 року медичну допомогу населенню в районі забезпечували: КУ «Кіцманська центральна районна лікарня» та КУ «Кіцманський центр первинної медико-санітарної допомоги», в склад якого входить 17 амбулаторій ЗПСМ та 27 фельдшерсько-акушерських пунктів.

Стаціонарну допомогу забезпечує Кіцманська ЦРЛ із загальним ліжковим фондом 295 ліжко-місць. Амбулаторно-поліклінічну допомогу надавали 18 ЛПЗ (17 амбулаторій ЗПСМ та 1 поліклінічне відділення ЦРЛ) потужністю 785 відвідувань в зміну.

Освіта

В районі функціонує 39 загальноосвітніх навчальних закладів (17 - ЗНЗ І-ІІІ ст., 1 – заклад нового типу – Кіцманська районна гімназія, Мамаївський НВК № 1, 14 – ЗНЗ І-ІІ ст., 6 – ЗНЗ І ст., в тому числі 2 школи-сад та НВК), 29 дошкільних навчальних закладів та 2 позашкільні навчальні заклади.

Станом на 01.09.2017 року в загальноосвітніх навчальних закладах навчається 7 240 учнів у  421 класі.

У 2017/2018 н.р. на території району діють Реваківський та Мамаївський освітні округи.

Станом на 01.09.2017 діє Киселівський опорний загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів Киселівської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області з філією – Борівецький ЗНЗ І-ІІ ступенів.

У дошкільних навчальних закладах району виховується 2479 дитини у 108 групах. Відсоток охоплення дітей дошкільною освітою (різними формами) віком від 3-х до 5-ти років  і від 5-ти до 6(7) – ми років становить відповідно 78% та 100%. На 100 місць припадає 115 дітей. В районі вирішено питання щодо 100% охоплення дошкільною освітою дітей 5-річного віку.

У 16 населених пунктах відсутні ДНЗ, але на території сільських рад, до яких вони відносяться, діють дошкільні установи, і діти з цих населених пунктів їх відвідують. Фінансування ДНЗ здійснюється з бюджетів сільських, селищних, міської рад та відділу освіти, молоді та спорту.

В районі 5777 дітей охоплено позашкільною освітою. Питома вага дітей, охоплених позашкільною освітою до загальної кількості дітей шкільного віку складає 79% .

Гуртковою роботою в Будинку дитячої творчості  охоплено 896 дітей, що становить 12%  від загальної кількості школярів  району. В групах ДЮСШ навчається 510 школярів, що становить 7%. В ЗНЗ гуртковою роботою охоплено 4371 учень, що становить 60%  від загальної кількості дітей.       

В загальноосвітніх навчальних закладах району 631 учень та 64 педагоги, що потребують підвозу, всі підвозяться  8  шкільними автобусами, що становить 100%.

Значна увага приділяється соціального захисту дітей пільгових категорій. Педагогічними колективами  загальноосвітніх навчальних закладів району ведеться облік  усіх категорій дітей.

Індивідуальну форму навчання організовано 42 учням з особливими освітніми потребами, 32 школярам – за демографічною ситуацією. Інклюзивне навчання  організовано 4 учням. 

За кошти районного бюджету харчується 515 учнів. З них: 184 – діти з малозабезпечених сімей, 55 – діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, 80 – діти-інваліди, 183  дитини учасників АТО та 13 дітей учасників бойових дій в Афганістані. Вартість харчування на одну дитину становить 15 грн.

За кошти державного бюджету харчується 265 школярів 1-11 класів Киселівського ЗНЗ І-ІІІ ступенів, які проживають і навчаються в зоні, постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи. Середня вартість харчування на дитину становить 39 грн.

На оздоровчу кампанію 2017 року в районному бюджеті заплановано кошти в сумі 190,00 тис.грн. на путівки в стаціонарні табори для дітей пільгової категорії. Фактично профінансовано 194,140 тис.грн.

За час літньої оздоровчої кампанії 2017 року різними формами оздоровлення та відпочинку охоплено 4949 дітей або 72,2% від загальної кількості дітей шкільного віку. Оздоровленням в районі охоплено 378 дітей, що складає 5,5% та відпочинком 4571 дітей, що складає 66,7%.

За кошти районного бюджету оздоровлено 57 дітей пільгових категорій в дитячих оздоровчих закладах: "Вогник Буковини" с.В.Кузьмин Глибоцького району (17 дітей), «Юність» смт. Берегомет Вижницького району (20 дітей) та «Вербиченька», с. Давидівка, Сторожинецького району (20  дітей)

За кошти обласного бюджету оздоровлено в стаціонарних таборах області 158 дітей, зокрема  в  оздоровчому закладі «Вербиченька», с. Давидівка, Сторожинецького району – 15 дітей; «Дністер плюс», с. Брідок, Заставнівського району – 72 дитини; «Вогник Буковини», с.В.Кузьмин Глибоцького району  – 71 дитина.

 До державних підприємств Український дитячий центр «Молода гвардія» м.Одеса та  Міжнародний дитячий центр "Артек" м. Київ за кошти державного бюджету направлено 20 дітей. 

 Центральною районною лікарнею оздоровлено 34 дитини, з них: 7 дітей в санаторіях України ("Хаджибай" м.Одеса, "Джерело" м.Трускавець) та 27 дітей в ОКМУ "Обласний дитячий протитуберкульозний санаторій "Садгора". 

 За кошти обласного бюджету 64 дитини-вихованця дитячо-юнацької спортивної школи оздоровлено в дитячому оздоровчому таборі "Буковинка" с. Репужинці  Заставнівського  району, 32 вихованці відпочили в м. Чорноморськ Одеської області за кошти батьків.

8 дітей-вихованців туристсько-краєзнавчих гуртків районного будинку дитячої творчості відпочили в пересувному наметовому таборі "Мандрівник Буковини".

 З 29.05.2017 по 09.06.2017 року на базі 34 навчальних закладів району працювали мовні табори, в яких 870 дітей шкільного віку мали змогу удосконалити знання з іноземної мови, взяти участь у  цікавих заходах, вікторинах та конкурсах (відповідно до вимог та міжнародної співпраці у таборах в 9 навчальних закладах працювали іноземні волонтери «Корпусу Миру»). 

 За даними директорів загальноосвітніх навчальних закладів району оздоровленням та    відпочинком з батьками охоплено 4570 дітей, з них: 45 дітей - оздоровленням, 4525 дітей – відпочинком.

 В 2017 році пріоритетне значення надавалося оздоровленню дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. В районі з даної категорії дітей оздоровленням та відпочинком охоплено 2569 дітей або 70% від загальної кількості дітей шкільного віку, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. Оздоровленням охоплено 333 дитини, що складає 9,1% та  відпочинком 2236 дитини, що складає 61%.

У всіх загальноосвітніх навчальних закладах забезпечено належний санітарно-технічний стан приміщень господарського призначення та джерел водопостачання. Навчальні заклади забезпечені дезінфікуючими засобами. З метою рівного доступу до здобуття освіти дітьми з особливими потребами  в усіх навчальних закладах облаштовано пандуси.

Придбано мультимедійне обладнання для Глиницького ЗНЗ І-ІІ ступенів на суму 20,96 тис.грн., шкільні меблі для Оршовецького ЗНЗ І-ІІІ ступенів на суму 16,46 тис.грн.

Проведено:

– капітальний ремонт (заміна вікон та дверей) у Кіцманському ЗНЗ І-ІІІ ступенів на суму 300 тис. 060 грн.;

– капітальний ремонт (заміна вікон) у Кальнівському ЗНЗ І ступеня на суму 60 тис. грн;

– капітальний ремонт (заміна вікон) у В.Становецькому ЗНЗ І –ІІІ ступенів на суму 130 тис. грн;

– капітальний ремонт будівлі Шипинського ЗНЗ І-ІІІ ступенів на суму 301 тис.грн.;

– капітальний ремонт ізоляції фундаменту Мамаївського ЗНЗ І-ІІІ ступенів №2 на суму 138,6 тис. грн.;

– капітальний ремонт системи опалення Глиницького ЗНЗ І-ІІ ступенів на суму 70,3 тис.грн.;

– поточний ремонт теплотраси Брусенківського ЗНЗ І-ІІ ступенів на суму 81,2 тис. грн.;

– поточний ремонт внутрішніх вбиралень Драчинецького ЗНЗ І-ІІІ ступенів на суму 59,0 тис.грн.;

– поточний ремонт водопроводу Реваківського ЗНЗ І-ІІІ ступенів на суму 19,3 тис.грн.;

– поточний ремонт приміщення Кіцманської районної гімназії на суму 20,0 тис.грн.

Здійснено перевірку димових та вентиляційних каналів ЗНЗ району на суму 11,0 тис.грн. і  технічне обслуговування вогнегасників на суму 25,5 тис.грн.

 

Культура

Метою та основними завданнями роботи відділу культури, національностей та релігій спільно з органами місцевого самоврядування є створення умов для подальшого розвитку культури і мистецтва в районі, збереження та повноцінне функціонування діючої мережі закладів культури і мистецтва.

Мережу культурно – мистецьких закладів району складають: РБНТД та 43 клубні установи, 39 бібліотек, з них: 2 центральні районні бібліотеки, 2 селищні та 35 сільських бібліотек; 5 шкіл естетичного виховання та 5 їхніх філій. Роботу закладів культури забезпечують 230 спеціалістів. При клубних установах району діє 356 гуртків художньої самодіяльності в яких беруть участь 3639 учасників, 28 любительських об’єднань, в яких беруть участь 294 учасники; 18 колективів носить почесне звання «народний аматорський» та 2 колективи носять звання «зразковий».

Протягом 9 місяців 2017 року проведено ряд культурно - масових заходів: 20.01.2017 року урочистості з нагоди відзначення Дня Соборності України «Єдина і неділима», 20.01.2017 фольклорне районне свято «Від Різдва до Йордана», 14.02. 2017 урочистості та святковий концерт з нагоди 28-річниці виведення військ з Афганістану, 19.02.2017 районний огляд - конкурс присвячений річниці від Дня народження Т.Г. Шевченка «Ім’я Шевченка стукає в серцях», 20.02.2017 мітинг - реквієм, присвячений вшануванню пам’яті Героїв Небесної Сотні, 22.02.2017 спортивне свято «Зірки естради - зіркам спорту 2017», 26.02.2017 районний конкурс естрадної пісні «Пісня буде поміж нас», 04.03.2017 урочистості та святковий концерт з нагоди відзначення 68-ї річниці від дня народження В.Івасюка, 07.03.2017 урочистості та святковий концерт до Дня 8-го березня «Уся велич і гордість від жінки», 17.03.2017 урочисте зібрання з нагоди 100-річчя української революції, 18.04.2017 свято духовного співу «Великодні дзвонять дзвони», 25.04.2017 вечір-пам’яті до дня 31-ї річниці Чорнобильської трагедії «Нехай в серці пам’ять не згаса», 09.05.2017 урочистості з нагоди відзначення 72-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні «Поєднаємось у шані глибокій», 18.05.2017 святковий концерт, присвячений Дню матері «Мамо, мамо, вічна і кохана», 19.05.2017 мітинг по відзначенню Дня пам’яті жертв політичних репресій в Україні, 15.06.2017 урочистості та фестиваль творчості «На гостини до Івана», присвячений 76-річниці від дня народження кіно митця, сценариста, режисера Івана Миколайчука, 16.06.2017 професійне свято Дня медичного працівника «Світячи іншим, згораю сам…»,23.06.2017 урочистості з нагоди відзначення Дня державної служби, 12.07.2017 урочистості з нагоди відзначення Дня міста, 09.07.2017 у  Стрілецькому Куті відбувся фестиваль «Коні мої, коні», 26.08.2017 у Мамаївському будинку культури Кіцманського району відбулося свято українського танцю спільними зусиллями місцевий НА ансамбль танцю «Колос» і гостей з Канади — колективи «Троянда» та «Сопілка» (провінція Манітоба), присвячене прийдешньому Дню Незалежності України. Також до 26-ї річниці Незалежності України було проведено ряд тематичних концертів та вечорів. 29.09.2017 року в приміщенні районної дитячої бібліотеки відбулися урочистості з нагоди відзначення Всеукраїнського дня бібліотек та святкування 70-річчя заснування районної дитячої бібліотеки. Також проводилися літературно-мистецькі вечори, книжкові виставки, літературно-поетичні години, години державності, літературно-музичні ранки огляди-конкурси, оn-line презентації до відзначення пам’ятних та знаменних дат, ювілеїв видатних людей.

Головними завданнями, що стоять перед бібліотеками району, є формування та збереження документних та інформаційних ресурсів, забезпечення доступу до мережі Інтернет, популяризація кращих літературних та мистецьких здобутків, підтримка та розвиток читання, задоволення інформаційних та дозвіллєвих послуг. Процент охоплення населення читачами становить 32%, по району нараховується  21929 читачів. Середня читаність становить 16%, середнє відвідування 7 раз.       

Важливим елементом соціально-економічного розвитку є надання платних послуг. Протягом  9 місяців 2017 року закладами культури району надано платних послуг на суму 315,3 тис. грн.

На утримання установ культури Кіцманського району на протязі 9 місяців 2017 року було виділено та використано: на заробітну плату – 9 311 469,92 грн., на оплату енергоносіїв – 501 320,47 грн., на незахищені статті – 187 165,51 грн., на відрядження виділено – 3 630,00грн.

Фізична культура і спорт

Відділом освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації проводиться відповідна робота щодо реалізації заходів з розвитку фізичної культури і спорту в районі. За І квартал 2017 року в районі проведено 72 спартакіаду учнівської молоді серед ЗНЗ І-ІІ та І-ІІІ ст.; районні змагання на приз "Шкіряний м'яч" по 4-х вікових групах; першість району з футболу серед дорослих і юнацьких команд по 2- х групах; міжобласний турнір з волейболу на честь Героя України В. Івасюка для кращих чоловічих команд областей Західного регіону України (Чернівецької, Тернопільської, Івано-Франківської областей).

Збірні команди району успішно виступають в обласних та державних змаганнях: в 72 обласній спартакіаді школярів, а саме з таких видів спорту, як баскетбол дівчата, шахи, легка атлетика, допризивна молодь посіли ІІ місця; на чемпіонаті Чернівецької області з легкоатлетичного кросу (І,ІІ, ІІІ місця у віковій групі 2004-2005 р.н., ІІ місце у віковій групі 2001-2000 р.н., ІІІ місце у віковій групі 1997-1995 р.н.,).

В обласній спартакіаді серед депутатів обласної, районних, міських (міст обласного підпорядкування), сільських та селищних рад команда району зайняла ІІ місце.

В обласній спартакіаді серед збірних команд державних службовців у 2017 році, збірна команда державних службовців району посіла друге загальнокомандне місце.

В ХІ обласній спартакіаді серед педагогічних працівників у 2017 році, збірна команда педагогічних працівників району посіла І загальнокомандне місце.

Розпочато 73 спартакіаду учнівської молоді серед ЗНЗ І-ІІ та І-ІІІ ст. 2017-2018 навчального року.

Проведено районні змагання з легкоатлетичного чотириборства, футболу, настільного тенісу, легкоатлетичного кросу та прийнято участь, з даних видів спорту,  в обласній спартакіаді. За результатами змагань: ІІ місце в зональних змаганнях з футболу (Мамаївський ЗНЗ І-ІІІ ст. №2), ІV місце з тенісу настільного (Шишківський ЗНЗ І-ІІІ ст.), ІV місце з шахів (Неполоковецький  ЗНЗ І-ІІІ ст.), ІІ місце з легкоатлетичного кросу (Нижньостановецький ЗНЗ І-ІІІ ст.), ІІV місце з чотириборства (Шипинський  ЗНЗ І-ІІІ ст.).


Природні багатства

Кіцманський район щедрий на природні багатства: ліси, озера, жовту глину, щебінь, гравій, пісок, мінеральні та прісні води. Суб’єктами господарювання, які займаються видобутком корисних копалин на території району на даний час видобувається жовта глина, щебінь, гравій, пісок, мінеральні та прісні води.
В районі є й інші розвідані родовища, які нажаль в даний час не розробляються:

- кар’єр для цегельного заводу в с.Мамаївці (глина);

- кар’єр для кахельного заводу в с.Глиниця (глина);

- кар’єр для цегельного та кахельного заводу в с.Брусниця (глина);

- кар’єр для цегельного та кахельного заводу в сНижні Станівці. (глина);

- кар’єр для видобування піску і глини в с.Давидівці (пісок, глина);

- одна свердловина в с.Витилівка (мінеральна вода);

- каптажне джерело в с.Ставчани (прісна вода);

- каптажне джерело в с.Ошихліби (прісна вода);

- «Валявське», свердловина в с.Валява (мінеральна вода);

- каптажне джерело в с.Ошихліби (прісна вода);

Каптажне джерело в смт.Неполоківці.

Архітектурні пам’ятки

Пам’ятки культури та архітектури:

1.Палац Манеску в с.Чортория пам’ятник архітектури ХІХ тел.. (тепер психоневрологічний диспансер). На території парку біля палацу росте дуже рідкісне в Україні тюльпанове дерево, яке розквітає в кінці травня на початку червня надзвичайно красивими квітками.

2.Музей-садиба кіноактора, кінорежисера Івана Миколайчука в с.Чортория Брусницької сільської ради.

3.Музей рідної природи в с.Зеленів Брусницької сільської ради.

4.Озеро «Лебедине» - орнітологічний заказник у с.Чортория Брусницької сільської ради.

5.Бальнеологічна лікарня на базі унікального родовища трьох типів мінеральних вод у с.Брусниця.

6.Об’єкти, пов’язані з життям композитора Володимира Івасюка в м.Кіцмань:

- будинок, в якому народився композитор;

- музична школа, в якій навчався В.Івасюк і якій присвоєно його тел’я, клас-музей композитора;

- пам’ятник композитору в центрі міста;

- Будинок народної творчості в якому В.Івасюк розпочав свою творчість як самодіяльний композитор і музикант.

Памятки культової архітектури національного значення:

- Успенська церква 1453 року, смт.Лужани, найстаріша у буковинському краї;

- Миколаївська церква 1786 року, с.Берегомет, Церква Різдва Богородиці 1794 року, с.Іванківці – характерні тільки для     Буковини церкви «хатнього типу»;

- Успенська церква 1778 року, с.Валява, та Миколаївська церква 1794 року, с.Нижні Станівці, - будівлі перехідного етапу від «хатнього» типу до купольного;

- Успенська церква XVII тел., с.Дубівці, Успенська церква 1850 року в с.Оршівці, Костянтинівська церква 1779 року в с.Ошихліби – церкви гуцульської архітектурної школи;

- Успенська церква 1786 року в с.Глиниця, церква Різдва 1812 року в с.Шипинцях – кам’яні церкви – зразки буковинської архітектури XVII – початку ХІХ тел.