Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Кіцманський район

Новини

03.11.2017 12:31

Привітання голови районної ради П.Лумея з нагоди 99-ї річниці Буковинського віча та з Днем працівника соціальної сфери |  Привітання

На початку листопада ми традиційно відзначаємо річницю славної події в історії нашого краю – Буковинського віча. Цьогоріч ми святкуємо передювілейні 99-ті роковини.

Ця дата має особливу вагу не лише для буковинців, але й для всієї Української держави. Вона не втратила своєї актуальності і сьогодні, адже спонукає сучасників зберігати і примножувати вікопомні традиції українського державотворення, не допускати нищення здобутків демократичної  правової держави, розбрату та протистоянь в суспільстві.

Буковинське віче прийняло рішення в якому  наголошувалось, що буковинці разом із усіма українцями хочуть жити в єдиній Українській державі. Це рішення займає гідне місце серед визначних документів українського державного відродження, є визнаним актом міжнародного права щодо входження Північної Буковини до складу України.

99 років тому наші попередники з честю виконали свій патріотичний обов’язок. Скликане 3 листопада 1918 року Буковинське народне віче фактично здійснило природне право народу на національно-державне самовизначення і проголосило на всю Європу його бажання “прилучити австрійську частину української землі до України”.

Згідно з рішенням Віча, українською частиною Буковини були проголошені Чернівці, Заставнівський, Кіцманський, Вашківський, Вижницький, частина Чернівецького та Сиретського, а також українські громади Сторожинецького, Радовецького та Комполунзького повітів. 5 листопада 1918 року українська влада була встановлена у Кіцмані, Заставні, Вашківцях, Вижниці.

Рішення Буковинського народного віча стало однією з вагомих правничих засад „Акту Злуки”, проголошеного 22 січня 1919 року на Софіївському майдані Києва, в якому, зокрема говорилося: "Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України - Галичина, Буковина, Закарпаття і Придніпрянська Україна в одну Велику Україну. Сповнилися відвічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України". В цьому полягає неповторна історична  роль Буковинського віча.

Кіцманчани мають пряме відношення до тих історичних подій 1918 року. Крім того, що  вони на Буковинському Вічі представляли наш регіон, 11 листопада 1918 року частина Буковинського уряду переїхала до Кіцманя, оскільки Чернівці були вже окуповані військами Румунії. Кіцманська повітова національна рада отримала статус крайової. Військову станційну команду очолив поручник Дмитро Стасюк. Формуванням збройної групи зайнявся досвідчений у військових справах Омелян Кантемір. У цей час в Лужанах був створений загін самооборони, командував яким Василь Угринчук із Мамаївців. Була призначена наглядова рада повітового староства у складі: отців  Петра Катеринчука та Івана Щербановича, директора Кіцманської гімназії Євгена Жуковського та професорів Євзебія Голендзовського, Омеляна Цісика, Осипа Доспіль, господарів Михайла Перегінського та Івана Гишку. Наші діди і прадіди зробили свій внесок у справу об”єднання українського народу в єдину державу та її захисту.

 З відстані часу все вагоміше постає непересічне значення Віча для буковинців. Його учасники втілили в життя високу ідею єдності всіх земель рідної України.

Саме це прагнення українського народу захищають зараз бійці Збройних сил України, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та добровольчі батальйони на сході нашої країни. Вони стали на заваді імперським амбіціям російських окупантів, демонструючи честь, мужність і героїзм у боротьбі за збереження територіальної цілісності та незалежності України.

Понад 500 жителів Кіцманського району пройшли через бої в зоні АТО, нині на східному фронті близько 60 контрактників з нашого району. В районі потужно розвинутий волонтерський рух і велика заслуга в цьому Кіцманського районного волонтерського центру. За роки АТО наші волонтери за підтримки районної ради, органів місцевого самоврядування та жителів району здійснили близько 40 поїздок в зону АТО та до Львівського військового госпіталю, підтримуючи воїнів теплим одягом, продуктами, медикаментами та обладнанням.

Районна рада та районна державна адміністрація роблять все можливе, щоб якось допомогти воїнам та їхнім сім’ям. Завдяки прийнятій на сесії програмі, понад 400 учасників АТО отримали фінансову допомогу, частина з них вже отримали земельні ділянки різного призначення. Саме зараз у Хлівищах йде спорудження пам’ятника на могилі героя АТО, кавалера Ордену «За мужність» Валер’яна Моренюка, кошти на який в повному обсязі були виділені сесією районної ради з районного бюджету. На жаль, окупаційні війська не дотримуються домовленостей про перемир’я і на Донбасі практично щодня гинуть найкращі сини та доньки Україні.

Шановні жителі Кіцманщини!

Закликаю вас бути мужніми, працюватина славу України, на добро нашого народу та підтримувати нашу армію. Не забуваймо повчальний урок любові до України, поданого нам Буковинським Вічем третього листопада 1918 року.

Україна переживає нині серйозні зміни в багатьох сферах суспільного життя, в ході яких держава намагається захистити тих громадян, які, з різних причин, потребують такої допомоги – безробітним, переселенцям, малозабезпеченим та іншим.


В неділю в країні відзначатимуть День працівника соціальної сфери. До цієї галузі в районі належать дванадцять установ та організацій.

Щиро дякую вам за сумлінну працю і вірю: ми з вами єдині у прагненні соціальної справедливості, людяності, добра, у бажанні, щоб мешканці Кіцманського району мали гіду роботу та гідне життя. Зичу вам міцного здоров’я, добробуту, злагоди і домашнього затишку, звершення задумів, невтомного творчого пошуку, подальших успіхів у поліпшенні соціального захисту населення. Нехай ваша компетентність, працьовитість, душевне тепло і надалі служитимуть людям, а свято принесе усвідомлення своєї причетності до великої справи – соціального захисту людини.

Від імені районної ради щиросердно бажаю всіммиру і злагоди, щастя і достатку в кожній родині. Ми гідні цивілізованого, заможного життя на рідній землі. За це боролись і це заповідали нам наші славні попередники, які в листопаді 1918 року піднесли свій голос за щасливе майбутнє рідного краю.

Хай спільна творча праця в ім'я зміцнення добробуту наших родин, на благо Української держави завжди згуртовує нас у єдиній, нездоланній силі ім'я якій - український народ!

Слава  Україні !

Tеми