Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Кіцманський район

Новини

22.06.2015 12:21

Знову дискусія і знову без прийняття рішення |  На шляху європейської інтеграції

Минулого вівторка відбулося чергове засідання робочої групи за участю депутатів районної ради, громадськості з обговорення пропозицій відповідно до Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад». І знову були дискусії, емоції, різні думки і пропозиції.
Голова РДА Іван Друцул за допомогою відеопроектора на слайдах аргументовано роз’яснив методику реформування органів місцевого самоврядування шляхом об’єднання, щоб громади стали самодостатніми і спроможними, і запропонував присутнім висловитися.

Іван Гулей, депутат районної ради: "Реформа має бути, бо це вимога Європейського Союзу і МВФ. Хоч методи об’єднання, і це всі розуміють, далеко не добровільні. Я за формування п’яти-шести спроможних громад. Хоча рано говорити про спроможність, бо сьогодні в них уже забрали податок з акцизу. Через рік буде новий податковий кодекс, що заберуть, а що залишать громадам, ми не знаємо, тому треба говорити про інтереси людей. А це, насамперед, відстань від центру не більше 25 кілометрів для доїзду швидкої, пожежної. За рахунок села хочуть поповнити державний бюджет, але є чимало інших варіантів. Серед них — і скорочення чисельності різних чиновницьких структур. А якщо орієнтуватися на польську реформу, що тривала вісім років, то там середня гміна налічує три тисячі людей".
Роман Андрухович, депутат районної ради: "До цієї реформи дуже багато запитань, і майже немає відповідей. У 1994 році ми створили Білянську сільську раду, щоб зберегти наші землі, бо йшло розпаювання. Зараз 95 відсотків наших земель не приватизовані. Як буде враховано думку села в об’єднаній громаді, скільки ми матимемо своїх представників, які захищатимуть наші інтереси? Ми провели в селі опитування:  тільки 5% хочуть приєднання до міста Чернівці".
Іван Тодорович, ставчанський сільський голова:  "Мабуть, в цій залі мало тих, хто підтримує цю реформу. Насамперед тому, що багато не допрацьовано в законодавстві. Як зрозуміти, що посеред року зняли податок з акцизу, а де гарантія, що інші податки не заберуть уже після об’єднання?".
Сергій Булега, кіцманський міський голова:  "Основним завданням бачу, щоби в цей період сумнівних реформ заради реформ зробити все, щоб район залишився. Моя перша теза: зберегти в цих адміністративних межах 39 сіл, що мають свою історію, специфіку, традиції і однакове право на вибір об’єднуватися чи ні. Друга теза: або 29 або одна громада".
Іван Руснак, депутат районної ради: "Хочемо ми чи не хочемо, а реформа стартувала. І попри недосконалість прийнятих рішень наверху, маємо подати свої пропозиції. Підтримую депутата Івана Гулея щодо п’яти-шести громад".
Юрій Ткачук, суховерхівський сільський голова:  "Наша сільська громада має свій статут, в якому зазначено: будь-які рішення стосовно об’єднання чи приєднання приймаються виключно на референдумі".
Микола Рошко, депутат районної ради: "Впевнений, що тут сидить еліта і кадровий потенціал Кіцманського району — це сільські голови. І з цим треба рахуватися, і з ними треба радитися. Маємо зберегти район і кожне село".
Павло Лупул, голова районної ради: "Реформа потрібна, але об’єднання громад має відбуватися добровільно. Можливо в інших регіонах України і доцільне таке жорстке об’єднання, а в нас, якщо залишили б 29 сільських громад, то це був би найкращий варіант. Коли після прийняття Закону ми почали обговорювати пропозиції з утворення спроможних громад, найголовніше, чого боялися, щоб без нашої згоди населені пункти не відійшли до інших районів, тому і йшла мова про одну або дві громади. Мене обурює те, що кошти, які отримували в минулому році сільські ради, забрали, а зараз обіцяють повернути після об’єднання. Від укрупнення громад ріст виробництва не збільшиться. Найголовніше, що наверху врешті-решт зрозуміли необхідність враховувати думку та інтереси жителів громад".
Іван Загарія, брусницький сільський голова: "Як громадянин, як сільський голова, як історик скажу: Буковина є своєрідний край, є і буде. Якщо масштаби держави дійсно потребують адміністративного реформування, то в нашому краї це недоречно. Архівні документи свідчать, що кожна із наших громад була і в австрійські часи, і в румунські, і в радянські. Брусницька сільська рада налічує шість сіл. Звичайно, працювати складно, але якби у нас були традиції податків, тобто якби громади знали, які в них податки, то мали б стабільність і могли прораховувати свої витрати. А то щороку все щось нове: одні податки забирають, інші — дають. Тому і важко спрогнозувати спроможність громад. Якщо керівництво держави планувало цю реформу, то цього року нас треба було наділити найбільшими повноваженнями".
Олексій  Добровольський, іванківський сільський голова: "По кілька разів у тиждень ми зустрічаємося, щоб вирішити, як нам розділитись, аби потім об’єднатись. А рішення, як зазначається в статті 7 Закону «Про добровільне об’єднання громад», має бути прийняте на підставі місцевого референдуму. В такому разі, що ми вирішуємо? За нами стоять наші люди, їхнє майно, їхня земля. Сільські голови — це на законодавчому полі найбільша сила. Тому до їхніх думок і виступів треба прислухатися".
Віктор Колісник, депутат районної ради: "Нам випало жити саме в такий історичний відрізок, коли впроваджується адміністративна реформа в державі. Ми повинні запропонувати свою думку і свою позицію, бо влада від реформи не відмовиться. Необхідно долучити всі служби, юристів, фінансистів, все прорахувати і вийти зі своїми пропозиціями, щоб потім не шкодувати".
Тарас Канюк, ошихлібський сільський голова: "У деяких виступах, скажу прямо, відчувається фальш. Чому, коли ми вирішили на сесіях Ошихлібської, Дубівецької, Шипинецької сільських рад про об’єднання, то нам закидають, що не було обговорення. А як виноситься пропозиція про одну або дві громади на території району, то хіба такі обговорення були? Реформа повинна бути, але чому мова йде про фінансування лише однієї або двох громад, а не більше?".
Голова РДА Іван Друцул наостанок запропонував продовжити обговорення ще протягом цього тижня, а наступного вівторка провести підсумкове засідання робочої групи та прийняти рішення.
  • Джерело: районна газета "Вільне життя"

Tеми