Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Кіцманський район

Новини

16.06.2015 11:11

Нелегкий вибір |  На шляху європейської інтеграції

Обговорення формування спроможних територіальних громад на Кіцманщині, яке має відбутися відповідно до Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад», було першим питанням на черговій сесії районної ради, що відбулася минулого вівторка, 9 червня. Ця непроста тема викликала емоційне обговорення і дискусії, адже про переваги і недоліки реформи ми знаємо небагато, а звістка про те, що у більшості сіл не буде сільрад, викликає побоювання занепаду населених пунктів і ускладнення отримання адміністративних послуг їх жителями.
Голова райдержадміністрації Іван Друцул проінформував присутніх на сесії, що з цього питання в районі працює робоча група, яка після аналізу фінансової спроможності об’єднаних громад запропонувала створити дві: Кіцманську і Мамаївську. Також є пропозиції створити ще одну — Ставчанську громаду, або об’єднати весь район в одну Кіцманську. За словами голови райдержадміністрації,  які саме громади об’єднуватимуться, буде вирішуватися на сесіях сільських, селищних, міської рад. Це прописано в законі «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

— Кіцманський район був утворений в листопаді 1940 року, майже 75 років тому.  Я вважаю, цю реформу слід провести так, щоб збереглися адмінмежі нашого району. Адже були думки і «перекроїти» його, долучивши села Кіцманщини до громад сусідніх районів — Сторожинця, Снятина, Вашківців, Чернівців і так далі, — сказав Іван Васильович. — Об’єднувати громади слід, враховуючи їх фінансову спроможність, а не просто укрупнювати. Ми починаємо процес на виконання даного закону, вносимо пропозиції, які далі направляються до облдержадміністрації і виноситимуться на сесії обласних рад. Районна влада ні в якому разі не буде виходити за межі своїх повноважень і приймати рішення щодо об’єднання громад. Питання складне і дуже серйозне, адже ми вже мали негативний досвід реформування колгоспів, інші реформи, які пішли не зовсім так, як були задумані. Тому ми лише вносимо пропозиції, як сформувати громади за принципом економічної і територіальної доцільності, щоб вони мали можливість надати адміністративні і соціальні послуги, які зараз покладені на райдержадміністрації. 
Депутат Василь Мошук повідомив, що на позачергових сесіях сільських рад у Шипинцях, Ошихлібах, Дубівцях депутати висловили бажання об’єднати ці населені пункти в одну Шипинську громаду.   
Депутат Микола Подільчук зауважив, що райрада не уповноважена вирішувати, як об’єднуватися громадам, а якщо депутати райради приймуть рішення з першого питання, винесеного на розгляд сесії, то це означатиме згоду з пропозиціями робочої групи. Адже вирішувати це мають самі мешканці району.
Ставчанський сільський голова Іван Тодорович сказав, що люди на сьогоднішній день вже не вірять у реформи, які починають з низової ланки. Вони не знають, що покращиться після об’єднання громад, нема гарантій, що всі податки, які зараз обіцяють віддати громадам, потім не заберуть у держбюджет.
Із роз’ясненням ситуації виступив керівник Регіонального Офісу реформ у Чернівецькій області Ігор Баб’юк, який повідомив, що він з групою експертів вивчили Закон та методику формування спроможних громад і надають консультації. В ОДА розроблені Перспективні плани формування спроможних територіальних громад, районів області, щоб створити громади, які економічно і соціально самодостатні. Це об’єднання не буде один раз і назавжди, воно не відбудеться за рік-два. І це складний процес не лише для України, а й для інших країн, де відбувалася реформа децентралізації. За основу реформування місцевого самоврядування взято польський досвід.

— Справа в тому, що ЄС та різні міжнародні фонди не хочуть мати справу з країною, де місцеве самоврядування не відповідає європейським стандартам і світовій методиці. Вони хочуть вести спілкування напряму з місцевою владою, яка має повноваження приймати рішення. Я закликаю вас підтримати пропозицію об’єднання громад, щоб дати можливість об’єднатися тим, хто цього хоче, — сказав Ігор Баб’юк. — Центр громади має розгалужену інфраструктуру для функціонування 19 структур: податкова, пенсійна, освітня, охорони здоров’я, правоохоронних органів, соцзахисту і т.д. Тому занадто роздрібнювати район не варто. Реформа складна, не все досконало прописано, довкола неї багато чуток. Але статус населених пунктів після об’єднання не змінюватиметься, і силоміць ніхто не приєднуватиме ні до міста, ні до іншого села.
Виступив на сесії і перший заступник голови обласної ради Ярослав Курко, який розповів про мету об‘єднання громад.
— У Кіцманському районі 43 населених пункти, 28 місцевих рад, 70 тисяч жителів. Якщо всім живеться добре і все всіх задовольняє — то нічого не потрібно міняти. Але скрізь люди кажуть, що потрібно проводити ефективні реформи. Не може невеличке село з доходом бюджету, припустимо, 100 тисяч, утримувати сільську раду за 200 тисяч гривень. Ця різниця покривається дотаціями, субвенціями. Треба разом подумати, як зробити об’єднання громад, знайти компромісне виважене рішення, — сказав Ярослав Степанович. — В області вже є багато спроможних сільських громад. До прикладу, ваші Мамаївці або Волока Глибоцького району, де працюють люди навіть з Чернівців, або Перебиківці Хотинського району, яке є крупним центром овочівництва. Об’єднання треба прораховувати фінансово, а не емоціями. І хоча сесія не приймає рішення щодо об‘єднання громад, ми маємо цю реформу обговорити, зрозуміти, а тоді спільно брати відповідальність і діяти. В результаті реформи потрібно не загубити все краще, що уже є, вона має бути добровільною і ефективною.
Виступаючи на сесії, міський голова Кіцманя Сергій Булега висловив і аргументував свою думку про об‘єднання громад:
— Громаді не доведена і посадовим особам не доведена ефективність цієї реформи. Немає гарантій, що нас забезпечать дотаційними коштами, які потрібні для функціонування району і громад. До прикладу, на місцях вирішити земельні спори без місцевого землевпорядника неможливо. Сільські громади мають право об’єднатися, з ким вони вирішать. Але чи матимуть вони можливість забезпечити виконання усіх 19 делегованих повноважень? Чи, не маючи достатньої інфраструктури, людей з проблемами відправлятимуть до органів влади у Кіцмань? Я особисто вважаю, що це буде роздрібнення району і поспішати це робити не потрібно. Якщо ми вже мусимо робити реформу, хоч до неї багато питань і заперечень, то вона може з часом мати і зворотній хід. Я пропоную поки що запропонувати об’єднати район в одну Кіцманську громаду, щоб була можливість безболісно повернутись назад на ту кількість сільрад, яка є зараз. Тоді в центрі й далі можна буде надавати всі 19 повноважень, виконувати всі функції, це буде справедливо до сільських голів, які після об’єднання продовжать бути лідерами у своїх селах, лише називатимуться старостами. Не потрібно сьогодні приймати ніяких рішень, поки ми не обговоримо ці питання з жителями, депутатами місцевих рад.
Голова районної ради Павло Лупул пояснив, що пропозиція винести на обговорення сесій районних рад цю реформу виникла на колегії ОДА. Депутати можуть лише взяти інформацію до уваги і потім обговорити її в громадах.
— Ця реформа ще недосконала, багато людей її не сприймають. Ми повинні її обговорити на сесіях місцевих рад, зібраннях громад населених пунктів району, зрозуміти її переваги і недоліки. Я вважаю, що ситуація непроста, адже реформа об‘єднання згідно з законом добровільна, тому і втілення її має починатися за згодою кожного жителя. Ми не можемо таку ще недосконалу реформу вже впроваджувати, але обговорювати, дискутувати, генерувати пропозиції — зобов‘язані. Про неї інформація повинна дійти в кожну хату, до кожного жителя Кіцманщини. Я пропоную головам населених пунктів організувати обговорення об’єднання у своїх громадах, — сказав Павло Миколайович. 
Депутат Валерій Рудько зауважив, що ця реформа проводиться для людей, а не для чиновників, щоб адмінпослуги наблизити до жителів району. Хіба легше буде людям з Брусниці чи Станівців їздити до Мамаївців, ніж тепер — до Кіцманя?
— Чи захочуть самодостатні громади об’єднуватися з тими, в кого постійний дефіцит бюджету? Крім того, депутатів не залучили до розробки пропозицій об’єднання громад, тому виникла така гостра дискусія на сесії. Ми не можемо нічого зобов’язувати сільських голів, вони мають вирішувати долю громад з жителями своїх населених пунктів, — сказав Валерій Юрійович.
Депутат Ігор Гринюк висловився за те, щоб спочатку провести реформування центральних органів влади, а не дробити райони на громади.
Після більш, як двогодинного обговорення першого питання, депутати рішення по ньому не прийняли. А після перерви перейшли до розгляду інших питань порядку денного, по яких були прийняті конкретні рішення.

  • Джерело: районна газета "Вільне життя"

Tеми