Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація
  • SiteHeart

Хотинський район

Новини

13.04.2017 13:01

Повідомляє Новоселицька ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області. |  Повідомлення податкової інспекції


За І квартал від платників податків Новоселицької ОДПІ до місцевих бюджетів надійшло понад 52 мільйони гривень

За І квартал 2017 року до місцевих бюджетів від платників податків Новоселицької ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області надійшло 52496,4 тисяч гривень, що на  7,2 % більше за показники січня-березня 2016 року та додатковими надходженнями в сумі 3537,8 тисяч гривень.

Від сплати податку з доходів фізичних осіб – 27061,11 тисяч гривень, темп росту 128,4 % до відповідного періоду минулого року: додатково надійшло 6001,2 тисяч гривень.

На 45% у порівнянні з відповідним періодом минулого року збільшилися надходження до місцевих скарбниць від сплати єдиного податку: перераховано 10793,2 тисяч гривень. Додатково надійшло 3343,8 тисяч гривень. У розрізі категорій платників, фізичні особи – підприємці за січень-березень 2017 року сплатили 8211,8 тисяч гривень єдиного податку. Єдиного податку з юридичних осіб (ІІІ група) у січні-березні 2017 року сплачено 1044,9 тисяч гривень. Четвертою групою платників податків – юридичних осіб протягом січня-березня 2017 року до місцевого бюджету сплачено 1536,5 тисяч гривень єдиного податку.

Сплата акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів забезпечила до місцевих бюджетів 4876,1 тисяч гривень. Це на 29,0 % більше за минулорічні дані за відповідний період, додатково надійшло 1785,5 тисяч гривень. Від плати за землю надійшло 8037,0 тисяч гривень.

Надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у І кварталі 2017 року складають 45078,1 тисяч гривень. Темп росту до січня-березня 2016 року у відповідних умовах складає 145,0 %, додатково забезпечено 13940,9 тисяч гривень.

Новоселицька ОДПІ закликає громадян виконати свій громадський обов’язок та задекларувати отримані доходи

З початку цьогорічної кампанії декларування до Новоселицької ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області подано 780 декларацій про майновий стан і доходи, отримані у 2016 році. Загальна сума задекларованих доходів складає 13523,7 тис.грн.. Про це повідомила в.о. начальника Новоселицької ОДПІ Анжела Паскар.

Зокрема, 327 громадян – задекларували інші доходи на суму 394,7 тис.грн.;

54 громадян подали декларації із задекларованими сумами отриманого доходу від продажу сільськогосподарської продукції на суму 742,4 тис.грн.;

14 декларантів – спадкоємці, якими задекларовано 1026,4 тис.грн. доходів, отриманих у вигляді спадку. Спадкоємцям нараховано 50,7 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб.

10 осіб задекларували доходи від продажу нерухомого майна – 199,1 тис.грн..

1 громадянин отримав дохід в розмірі 20 тис.грн. від продажу рухомого майна.

Громадяни, які  вирішили скористатися правом на податкову знижку подали 35 декларацій. Сума податку на доходи фізичних осіб, задекларована ними до відшкодування, становить 70,9 тис.грн.

Посадовець нагадала, що податкова декларація про майновий стан і доходи, відповідно до норм Податкового кодексу, подається до 1 травня 2017 року. Оскільки, цьогоріч останній день подання декларації припадає на вихідний день, то відповідно до податкового законодавства він переноситься на перший робочий день, тобто у 2017 році останнім днем подання декларації є 3 травня. При цьому, сума податкового зобов’язання, зазначена в поданій річній декларації, сплачується громадянином самостійно до 1 серпня 2017 року.

Щороку працівники податкової інспекції з метою інформування громадян щодо необхідності декларування доходів, отриманих у минулому році проводять масштабну інформаційну роботу, використовуючи різні методи агітаційної та роз'яснювальної роботи для населення, адже державна скарбниця не тільки наповнюється за рахунок сплати податків, а ще й повертає частину коштів громадянам. Кожному декларанту в Центрах обслуговування платників надається весь спектр необхідних послуг та практична допомога в заповнення декларації.

Шановні громадяни! До завершення кампанії декларування доходів залишилося 19 днів! Наголосимо, що декларування доходів – це перш за все виконання громадянами свого конституційного обов'язку, індивідуальний внесок в добробут держави, особливо в цей непростий для країни час.

Про електронні сервіси ДФС розповіли в Новоселицькій ОДПІ

Днями,  начальник відділу обслуговування платників Новоселицької ОДПІ Лідія Марущак під час брифінгу розповіла про електронні сервіси для платників податків та про функціонування електронного кабінету платника податків.

Сьогодні платники податків мають можливість отримувати адміністративні та консультативні послуги, не відвідуючи податкової інспекції. Завдяки розширенню кількості он-лайн послуг та функціоналу Електронного кабінету платника, представники бізнесу та громадяни можуть віддати перевагу зручним сервісам.

«Зусилля фіскальної служби направлені на створення сприятливих умов для ведення підприємницької діяльності суб’єктами господарювання. Одним із кроків на шляху до порозуміння між фіскальною службою та платниками податків є впровадження електронного документообігу», - зазначила Лідія Петрівна.

Впровадження сучасних інформаційних технологій дозволяє платникам податків значно спростити процедуру податкового обліку та обміну інформацією фіскальною службою. Адже сьогодні йдеться не лише про можливість подання звітності в електронному вигляді. Розуміючи важливість оптимізації  цього процесу, Державна фіскальна служба України запровадила цілу низку безкоштовних сервісів для платників податків, скориставшись якими вони мають змогу отримати необхідну послугу, довідку чи інформацію не відходячи від свого робочого місця.

Зокрема, за допомогою Електронного кабінету платника, здійснюється взаємодія органів ДФС і суб’єктів господарювання у режимi реального часу. На сьогодні Електронний кабінет забезпечує надання цілого спектру необхідних послуг, серед яких найбільш запитуваними є  отримання інформації з реєстрів платників податку на додану вартість та платників акцизного податку з реалізації пального, листування з органами ДФС, стан розрахунків з бюджетом.

Також, в рамках кампанії  декларування доходів громадян та електронного декларування доходів державних службовців фізичним особам через Електронний кабінет платника надано можливість отримати відомості про отримані доходи та утримані податки, а також підготувати, заповнити та надіслати декларацію про майновий стан і доходи фізичних осіб в електронному вигляді.

Лідія Петрівна докладно зупинилася на сервісі, який дозволяє громадянам фізичним особам отримати відомості про суми отриманих доходів та утриманих податків, що досить важливо в період декларування доходів за минулий рік, подання електронних декларацій та призначення житлових субсидій.

Для створення відповідного запиту для довідки платникові необхідно увійти до кабінету за допомогою електронного ключа (фізичної особи) та виконати кілька простих процедур. Як правило, відповідь про доходи надходить користувачу упродовж однієї доби.

Аби отримати електронні ключі, достатньо звернутися до Акредитованих центрів сертифікації ключів. У фіскальній службі Чернівецької області електронний цифровий підпис можна безкоштовно отримати у Секторі реєстрації користувачів за адресою: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану буд. 200а, 1-й поверх, каб. 110.

Не меншим попитом користується послуга отримання інформації з реєстрів ДФС в режимі он-лайн. За допомогою цієї послуги платник може отримати інформацію про взяття на облік платників податків, з реєстру страхувальників, реєстру платників єдиного податку, реєстру платників ПДВ, реєстру платників акцизного податку з реалізації пального, інформацію про РРО, інформацію про книги ОРО, реєстр неприбуткових підприємств та організацій, реєстр осіб, які здійснюють операції з товарами.

 

Платники Хотинщини перерахували до Зведеного бюджету понад 26,5 мільйонів гривень

За підсумками січня - березня 2017 року платники податків Хотинського відділення Новоселицької ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області перерахували до Зведеного бюджету 26515,0 тисяч гривень.

При цьому  Державний бюджет отримав 8061,1 тис. грн, що на 528,6 тис. грн.. більше від планових призначень. До місцевих скарбниць мобілізовано 18453,9 тис.грн, розрахункові показники перевиконано на 5215,4 тис.грн..

Найвагомішу частку в загальній структурі надходжень до державного бюджету  займають: податок з доходів фізичних осіб – 38,8 % ( 3126,5 тис. грн.), податок на додану вартість – 31,5 % (2537,5  тис. грн.), військовий збір –  13,9 % ( 1118,5 тис. грн.) та податок на прибуток  – 6 % (453,1  тис. грн.).

Основними бюджетоформуючими платежами місцевого бюджету є податок з доходів фізичних осіб – 50,8 % ( 9379,4 тис. грн.), єдиний податок – 23,9 % (4414,8 тис.грн.), плата за землю –  12,7% (2337,0 тис. грн.), акцизний податок – 8,4 % ( 1555,0 тис. грн.).

Фахівці Хотинського відділення Новоселицької ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області нагадують платникам податків, що кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2016 року, наближається до завершення.

Обов’язок щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) у платників податків виникає:

- при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування чи отримання у дарунок майна не від членів сім’ї першого ступеня споріднення тощо;

- при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, операції з інвестиційними активами;

- при отриманні іноземних доходів;

- в інших випадках, передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду.

Обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:

- від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом Податкового кодексу України (далі – Кодекс);

- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до ІV розділу Кодексу;

- у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.

 

 

Деклараційна кампанія-2017: оподаткування доходів отриманих у валюті

Запитання – відповідь

 

1. Коли виникає об`єкт оподаткування ПДФО у ФО, яка отримує дохід у вигляді електронних грошей (WebMoney тощо): під час зарахування коштів на електронний гаманець чи під час конвертування банком у грошову одиницю?

Пунктом 2.1 гл.2 Правил Національної системи масових електронних платежів, затверджених постановою Правління Національного банку України від 10.12.2004 №620, визначено, що електронний гаманець (далі - гаманець) - платіжний додаток платіжної картки, кошти за операціями з яким обліковуються на консолідованому картрахунку емітента і який дозволяє його держателю в межах установленого ліміту виконувати платіж за товари (послуги).

Платіжний додаток картки - програмний засіб, розміщений у пам’яті платіжної картки, за допомогою якого здійснюється ініціювання переказу коштів з рахунку платника або з відповідного рахунку банку з метою оплати вартості товарів (послуг), перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі, а також здійснення інших операцій, передбачених технологією Національної системи масових електронних платежів (далі – НСМЕП). Може завантажуватися як готівкою, так і з рахунку завантаження клієнта. Платіжними додатками в НСМЕП є гаманець та чек.

Тобто, фізична особа, яка одержує дохід у вигляді електронних грошей, може за допомогою електронного гаманця користуватися ними, зокрема,- виконувати безготівкові розрахунки. Фактично це гроші, які обертаються не у формі паперових грошей, а через впровадження до сфери розрахунків комп’ютерної технології та сучасної системи зв’язку.

Відповідно до пп.168.1.3 пп. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі – ПКУ) якщо згідно з нормами р.IV ПКУ окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов’язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Отже, якщо фізична особа отримує дохід у вигляді електронних грошей (WebMoney, UkrMoney, RBK Money, MoneXy, «Яндекс. Деньги» та інші) об`єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб у такої фізичної особи виникає у день зарахування коштів на електронний гаманець.

При цьому, якщо дохід не підлягає оподаткуванню під час його нарахування чи виплати, але не є звільненим від оподаткування, фізична особа зобов’язана самостійно включити суму такого доходу до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

2. Що є базою оподаткування ПДФО для доходів, які отримані платником податку в іноземній валюті?

Відповідно до п. 164.3 ст. 164 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах.

Згідно із п. 164.4 ст. 164 ПКУ під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Враховуючи вищевикладене, базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб для доходів, які отримані платником податку в іноземній валюті, є ці доходи, що перераховані у гривню за валютним курсом Національного банку України, який діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів.

3. Яким чином оподатковуються ПДФО доходи за операціями з валютними цінностями?

Відповідно до пп.165.1.51 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами і доповненнями (далі – ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, доходи від операцій з валютними цінностями (крім цінних паперів), пов’язаних з переходом права власності на такі валютні цінності, за виключенням доходів, оподаткування яких прямо передбачено іншими нормами р.IV ПКУ.

Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п.164.4 ст.164 ПКУ).

 

 

 

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПОДАТКОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА ВИСВІТЛЮВАЛИСЬ ПІД ЧАС ЧЕРГОВОЇ ІНТЕРНЕТ – КОНФЕРЕНЦІЇ

http://cv.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/291667.html

 

Головне управління ДФС у Чернівецькій області спільно з інформаційним порталом 0372 UA провели Інтернет – конференцію на тему: «Застосування положень Податкового кодексу України в обчисленні та адмініструванні податків».

Заступник начальника Наталія Чернівчан, яка відповідала на запитання платників зазначила, що фіскальна служба області і надалі буде робити все необхідне, щоб кожен з платників мав можливість оперативно одержували потрібну інформацію.

Пропонуємо до уваги найбільш актуальні питання та відповіді:

 

Якщо підприємство орендує приміщення у фізичної особи, які знаходяться в іншій області. Куди сплачувати ПДФО за орендовані приміщення?

Суми ПДФО, що сплачує податковий агент - юрособа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), зараховують до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням (розташуванням) (ст. 64 Бюджетного кодексу України). Нарахований відокремленим підрозділом на користь фізосіб ПДФО перераховують до відповідного бюджету за його місцезнаходженням (пп. 168.4.3 Податкового кодексу України). Якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) ПДФО, усі обов’язки податкового агента за нього виконує юрособа. У такому випадку суму податку перераховують до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо у платника податків, крім обов’язків сплати податків за своїм місцезнаходженням, виникає такий обов’язок на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов’язаний стати на облік органу контролю за таким неосновним місцем обліку (пп. 7.1 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588).

Отже, ПДФО підлягає сплаті до відповідного місцевого бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) власних або орендованих приміщень (будівель) у різних регіонах України, в яких працюють наймані працівники такого суб’єкта господарювання, незважаючи на відсутність у такого суб’єкта господарювання відокремлених структурних підрозділів.

 

Чи потрібно нараховувати ЄСВ у разі укладення цивільно-правового договору?

В листі від 15.02.2017 р. № 3128/6/99-99-13-02-03-15 ДФС України надано роз’яснення щодо нарахування ЄСВ на суми виплаченої винагороди за цивільно-правовими договорами. 

Так, якщо працівник підприємства, перебуваючи у трудових відносинах з роботодавцем, одержує дохід у вигляді заробітної плати та виконує роботу (надає послуги) відповідно до цивільно-правового договору, отримуючи винагороду, то до бази нарахування ЄСВ за звітний місяць включаються як заробітна плата (дохід), так і сума винагороди.
При цьому, якщо база нарахування ЄСВ буде меншою за розмір мінімальної зарплати, то єдиний внесок розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки ЄСВ у розмірі 22%.

Якщо працівник отримує дохід у вигляді винагороди за договором цивільно-правового характеру, який не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, ЄСВ нараховується виходячи з розміру 22% на фактично нараховану винагороду за договором цивільно-правового характеру незалежно від її розміру, але з урахуванням максимальної величини бази нарахування. 

 

Які платники єдиного податку зобов’язані з 1 січня 2017 року застосовувати РРО?

Якщо в календарному році дохід платника єдиного податку другої і третьої груп, незалежно від обраного виду діяльності, перевищить 1 000 000 грн., такий платник зобов’язаний застосовувати РРО (п. 296.10 ст. 296 Податкового кодексу України).

З 1 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 20 грудня 2016 року №1791-VIII ,,Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році” (далі – Закон).

Враховуючі внесені Законом зміни до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України та статті 9 3акону України ,,Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” при здійсненні реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, реєстратори розрахункових операцій повинні застосовувати платники єдиного податку (фізичні особи - підприємці) незалежно від обсягу отриманого доходу протягом календарного року.

Згідно з частиною п’ятою статті 6 Закону України ,,Про захист прав споживачів” перелік груп технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 3 пункту 6 розділу II ,,Прикінцеві положення” Кабінет Міністрів України у тримісячний строк, з дня набрання чинності Закону, повинен прийняти нормативно-правові акти, необхідні для його реалізації.

 

Уразі прийняття його на роботу за цивільно-правовою угодою, чи потрібно подавати повідомлення про прийняття працівника на роботу?

Постанову Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» було розроблено Мінсоцполітики відповідно до частини третьої ст. 24 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП), яка містить положення щодо укладення трудового договору. Укладення договорів цивільно-правового характеру не регулюється ст. 24 КЗпП.

 

Чи звільняється від сплати єдиного соціального внеску самозайнята особа-інвалід?

Самозайняті особи (крім осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) з 01 січня 2017 року звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

 

У разі, якщо на підприємстві працює інвалід неповний робочий день. Як оподатковувати єдиним соціальним внеском – 8,41% із мінімальної зарплати чи за фактично відпрацьований робочий час?

Вимоги щодо нарахування єдиного внеску на заробітну плату (дохід), що не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, не застосовуються до заробітної плати (доходу) працівника–інваліда, який працює на підприємстві, в установі або організації, де застосовується ставка 8,41 відсотка (5,3 відсотка, 5,5 відсотка).

 

Чи змінилися вимоги щодо ліцензування виробництва і обігу спирту, алкоголю та тютюну у 2017 році?

Так, вимоги щодо ліцензування змінились. Законом України від 20.12.2016 р. № 1791-VIII внесено зміни до Закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481 від 19.12.1995 р., зокрема щодо ліцензування.

Згідно із загальними правилами  ст.15 зазначеного закону, суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво або імпорт алкогольних  напоїв  або  тютюнових виробів  (крім виробництва вин  виноградних,  вин  плодово-ягідних  або  напоїв медових із   виноматеріалів  виключно   власного  виробництва), здійснюють поставку цієї продукції  суб'єктам  господарювання оптової  і  роздрібної торгівлі та іншим українським споживачам за наявності ліцензії на оптову торгівлю. 

Річна плата за ліцензію на оптову торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 500 000 гривень. 

Відповідно до змін, внесених Законом України № 1791 до ч. 5 ст.15 Закону № 481, з 01.01.2017 року річна плата за ліцензії на право оптової торгівлі виключно пивом для виробників пива з обсягом виробництва до 3000 гектолітрів на рік становить 30000 гривень. Обсяг виробництва розраховується з дня внесення плати за ліцензію до дня внесення наступного платежу.

У випадку невиконання зазначеної вимоги змінами до ч.2 ст.17 Закону № 481 передбачена відповідальність, зокрема, для виробників пива, які виробили понад 3000 гектолітрів пива на рік, за наявності ліцензії, річна плата за яку встановлена в розмірі 30000 гривень, - 200 відсотків вартості реалізованої партії товару, але не менше 500000 гривень.

 

Чи змінено у 2017 році порядок надання податкової знижки на оплату вартості навчання та який термін подання податкової декларації для отримання податкової знижки?

Так, пунктом 75 розділу І Закону України від 21.12.2016 №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», що набрав чинності з 01.01.2017, внесені зміни до підпункту 166.3.3 пункту 166.3 статті Податкового кодексу України (далі – ПКУ), яка регламентує правила включення до податкової знижки з податку на доходи фізичних осіб оплаченої вартості навчання фізичної особи.

В оновленій редакції п.п.166.3.3 ПКУ визначено, що дозволяються включати до податкової знижки витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих і професійно-технічних навчальних закладів (раніше у нормі було зазначено «на користь закладів освіти»).

Крім того, з 2017 року для отримання податкової знижки у разі оплати вартості навчання членів сім’ї першого ступеня споріднення не обов’язково, щоб такий член сім’ї не одержував заробітної плати, тобто такий член сім’ї може бути працевлаштованим, отримувати зарплату, а особа, яка оплачує на його користь вартість навчання, може включити витрати до податкової знижки.

До 01.01.2017 року сума витрат, дозволена до включення до податкової знижки, не могла перевищувати суми місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (у 2016 році – 1930 грн.). З 01.01.2017 року всі обмеження щодо розміру витрат скасовані.

Платники податку на доходи фізичних осіб, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2016 року, можуть подати податкову декларацію – по 31 грудня (включно) 2017 року.

 

У минулому році у дарунок вiд бабусі неповнолітня дитина отрималa нерухоме майно (квартиру). Чи є oб’єктoм оподаткування зазначений дохід тa чи пoтрібно подавати річну податкову декларацію прo майновий стан і доходи, oскільки дитина є неповнолітньою?

Відпoвіднo дo пп. «а» п.179.4 cт.179 Пoдаткoвoгo кoдексу України платники податку звільняються від oбoв’язку подання податкової декларації незалежнo від видів та сум oтриманих доходів, зoкрема, якщo вoни є неповнолітніми особами і при цьoму перебувають на повному утриманні іншиx oсіб та/абo держави станoм на кінець звітнoго податкового року. Вoднoчас згіднo з п. 179.6 цiєї статті oбoв’язoк щoдo заповнення та пoдання податкової декларації від імені платникa пoдатку покладається на опікуна абo піклувальника щoдо доходів, отриманих неповнолітньою oсобою.

При цьoму п.99.2 cт.99 Пoдаткового кодексу передбаченo, щo грошові зoбoв’язання неповнолітніх осіб викoнуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) дo набуття неповнолітніми особами цивільнoї дієздатності в повному oбсязі. Батьки (усиновителі) неповнолітніх і непoвнолітні у разі невиконання грошoвих зoбoв’язань неповнолітніх несуть солідарну майнoву відповідальність за погашення грoшових зобов’язань та/абo податкового боргу.

Також, згіднo з нормами Податкового кoдексу вартість будь-якoгo oб’єкта спадщини (дарунка), щo успадковується (приймається) спадкоємцями (обдаровуваними), якi не є членами сім’ї спадкодавця (дарувальника) першого ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків.

У нашому випадку, внуки та бабуся є членами сім’ї другого ступеня споріднення.

Таким чинoм, батьки (усиновителі) абo опікуни (піклувальники) у разi отримання неповнолітньою дитиною спадщини (дарунка) зобов’язані подати податкову декларацію вiд імені неповнолітньої дитини тa сплатити податок нa доходи фізичних осіб у рoзмірі 5 відсотків та військовий збір у розмірі 1,5 відсотка.

Щодо оформлення спадщини у 2017 році – то з 1 січня 2017 року об’єкти спадщини, які успадковуються не тільки членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, але й об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї другого ступеня споріднення оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

 

 

За який період необхідно сплатити єдиний внесок у разі припинення підприємницької діяльності та подати Звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна»?

У разі припинення діяльності фізичні особи - підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані подати самі за себе Звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Термін сплати зобов’язань, визначених фізичною особою - підприємцем або особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, у Звіті з позначкою «ліквідаційний», настає в день подання такого Звіту, відповідно єдиний внесок необхідно сплатити до дати подання Звіту включно.

 

Який порядок проведення органами ДФС документальних перевірок у зв’язку з припиненням діяльності фізичної особи-підприємця?

Підпунктом 65.10 п. 65.10 ст. 65 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) визначено, що внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи здійснюється, зокрема, у разі наявності у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.

Водночас, визначено, що державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань та застосування санкцій за їх невиконання.

Документальні позапланові перевірки у зв’язку з припиненням діяльності фізичної особи – підприємця, а також за заявою фізичної особи про зняття з обліку платника податків здійснюються контролюючими органами, до компетенції яких належить питання проведення перевірок.

Згідно з п.п. 78.1.7 п.78.1 ст. 78 Кодексу однією з підстав, яка надає контролюючому органу право на проведення документальної позапланової перевірки, може бути, зокрема, припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця або подання заяви про зняття з обліку платника податків.

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків – фізичної особи приймається керівником контролюючого органу (його заступником або уповноваженою особою) з урахуванням вимог ст. 78 – 82 Кодексу.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Пунктом 85.2 ст. 85 Кодексу визначено, що після початку перевірки платник податків зобов’язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов’язані з предметом перевірки.

Тривалість документальних позапланових перевірок не повинна перевищувати 5 робочих днів для суб’єктів малого підприємництва та 10 робочих днів для інших платників податків, крім великих платників податків і фізичних осіб – підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому п. 82.2. ст. 82 Кодексу.

Для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, не повинна перевищувати 3 робочі дні, за наявності за два останні календарні роки одночасно таких умов:

платником податку подано податкову декларацію про відсутність доходів від провадження господарської діяльності;

платник податку не зареєстрований як платник податку на додану вартість;

в контролюючих органах відсутня податкова інформація щодо:

використання платником податку найманої праці фізичних осіб;відкритих платником податку рахунків у банках та інших фінансових установах.

Продовження строків проведення документальних позапланових перевірок можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 2 робочих дні для суб’єктів малого підприємництва та 5 робочих днів для інших платників податків, крім великих платників податків.

Пунктом 86.1 ст. 86 Кодексу визначено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого Кодексу (з урахуванням його продовження).

У разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов’язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені Кодексу.

 

Скажіть, коли потрібно вперше подавати нову звітність з ПДВ?

Декларація з ПДВ за новою формою за березень подається до 20 квітня 2017 року, а за І квартал 2017 року – до 10 травня 2017 року.

Платники ПДВ також мають врахувати, що уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок відповідно до останніх змін подається починаючи з 01 квітня 2017 року.

Нагадую, що Наказ Мінфіну України від 23.02.2016 № 276, яким внесено зміни до форми податкової декларації з ПДВ, набрав чинності з 01.03.2017 року.

 

Роз’ясніть, які зміни відбулись у реєстрації платників ПДВ?

З 20 березня 2017 року набрали чинності зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2016 № 1125 «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів та Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» (далі – наказ № 1125), якими скасовано або спрощено (удосконалено) окремі документи, що подаються платниками податків до контролюючих органів та видаються контролюючими органами платникам податків.

Так, наказом № 1125 внесено зміни до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (далі – Порядок № 1588), та Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130. Вдосконалено та спрощено форму реєстраційної заяви платника ПДВ за формою 1 – ПДВ. У новій формі заяви виключено відомості щодо:  найменування контролюючого органу, де здійснюється реєстрація або перереєстрація платника;  місцезнаходження (місця проживання) платника (за винятком перереєстрації у зв’язку із зміною місцезнаходження (місця проживання));  контактних телефонів заявника та відповідальних осіб платника; кількості працюючих тощо.

Новою формою заяви передбачено, що у разі добровільної реєстрації або у разі перереєстрації платником ПДВ особа подає лише один (перший) аркуш заяви.

Два аркуші заяви подаються лише при обов’язковій реєстрації, а також при реєстрації платниками ПДВ інвесторів (операторів) за угодою про розподіл продукції, учасників договору про розподіл продукції, учасників договору про спільну діяльність, управителів майна.

З якого періоду спадщина (подарунок) від членів сім’ї другого ступеня споріднення буде оподатковуватись за нульовою ставкою?

З 25.03.2017 набрав чинності Закон України від 23.02. 2017 № 1910-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини», яким звільнено від оподаткування спадкоємців другого ступеня.

Так, звільняється від оподаткування податком на доходи фізичних осіб вартість спадщини, яку від спадкодавця одержують члени його сім’ї другого ступеня споріднення: рідні брати та сестри, баба, дід та онуки. До цього часу чинним Податковим кодексом передбачалося звільнення від оподаткування членів родини спадкодавця лише першої лінії споріднення.

Спадкоємці першого і другого ступенів також звільняються від необхідності проведення оцінки успадкованих об’єктів спадщини для цілей оподаткування. При цьому для всіх інших спадкоємців податок залишається у розмірі 5 %.

Норми Закону застосовуються до доходів у вигляді спадщини/дарунка, отриманих починаючи з 1 січня 2017 року.

Одночасно повідомляємо, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Майже 8,5 тисяч платників перебувають на обліку у Новоселицькій ОДПІ

Загалом на початок квітня цього року на обліку у Новоселицькій ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області зареєстровано 8479 платників податків. Про це повідомила начальник відділу обслуговування платників Новоселицької ОДПІ Лідія Марущак. Зокрема, обліковується - 2177 юридичних осіб та 6302 фізичних осіб - підприємців, що на 921 платник податків менше, ніж на 1 квітня торік.

У січні – березні 2017 року взято на облік 630 новостворених платників податків, серед яких: 14 юридичних осіб та 616 фізичних осіб - підприємців. Від початку цього року свою діяльність припинили 1193 платників податків. Це  8 юридичних осіб та 1185 фізичних осіб-підприємців.

Варто зазначити, що вказана значна кількість платників податків – фізичних осіб, якими припинено свою діяльність пов’язана із нововведеннями в законодавстві щодо сплати ЄСВ незалежно від отримання доходів, прийнятими в кінці минулого року. Тобто, суб’єкти господарювання, які довготривалий час не вели взагалі господарської діяльності та які не сплачували податки, прийняли рішення щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Платниками податку на додану вартість протягом 2017 року зареєстровано майже 187 суб’єктів господарювання, з них 163 юридичних осіб та 24 фізичні особи.

Платниками єдиного соціального внеску зареєстровано 9676 платників, з них 2028 юридичних осіб та 7648 фізичних осіб.

Відповідальність за відсутність у підприємця на загальній системі оподаткування Книги обліку доходів і витрат

Новоселицька ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області нагадує, що фізичні особи – підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Форма Книги, яку ведуть фізичні особи – підприємці (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність) та Порядок її ведення затверджені наказом Міндоходів України від 16.09.13 №481.

Ненадання платником податків фіскальним органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Крім того, ст..164 прим.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ці дії вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від 5 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зазначена норма визначена ст..121 та п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України.

Реєстрація податкових накладних - за новою формою

Новоселицька ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області нагадує, що з 16.03.2017 р. податкові накладні/розрахунки коригування прийматимуться до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) за новою формою (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.02.2017 №276 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 28.02.2017 за №269/30137 (далі – наказ №276).

У зв’язку із набранням чинності наказу №276, Державна фіскальна служба України у листі від 10.03.2017 №5953/7/99-99-15-03-02-17 «Про податок на додану вартість» (далі – лист ДФС №5953) повідомила наступне.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 розділу V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку на додану вартість (далі – ПДВ) зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Абзацом другим пункту 201.10 статті 201 розділу V ПКУ визначено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту.

Разом з тим, пунктом 5 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 31.12.2016 №1797-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі – Закон №1797) зобов’язано Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності Законом №1797 прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

З метою недопущення порушення прав платників податку, створення комфортних умов для платників ПДВ, реєстрація в ЄРПН до 16.03.2017 (по 15.03.2017 включно) податкових накладних/розрахунків коригування за формою, яка була діючою до внесення змін наказом №276, не визначається як помилка, допущена при складанні податкової накладної, та не може бути єдиною підставою для невизнання податкового кредиту за такою податковою накладною. Такі податкові накладні/розрахунки коригування є підставою для віднесення зазначених в них сум податку до складу податкового кредиту (за умови дотримання всіх інших вимог ПКУ щодо формування податкового кредиту).

Лист №5953 розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням: http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/71541.html.

 

До уваги платників екологічного податку

 

Новоселицька ОДПІ Головного управління ДФС у Чернівецькій області нагадує платникам екологічного податку про те, що Законом України від 20 грудня 2016 року № 1791-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема, ставки екологічного податку викладені у нових розмірах і порівняно з діючими у 2016 році збільшені на 12 відсотків. Збільшені ставки повинні застосовуватися при обрахуванні податкових зобов'язань, що виникли з 1 січня 2017 року.

Граничними термінами подання податкових декларацій та сплати податкових зобов'язань з екологічного податку вважаються за:

I квартал ц. р.: 10 травня та 19 травня 2017 року відповідно;

II квартал ц. р.: 9 серпня та 18 серпня 2017 року відповідно;

III квартал ц. р.: 9 листопада та 17 листопада 2017 року відповідно;

IV квартал ц. р.: 9 лютого та 19 лютого 2018 року відповідно.

Якщо платник екологічного податку не планує здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів протягом 2017 року, то такий платник повинен повідомити про це податкову інспекцію за місцем розташування джерел забруднення та скласти заяву довільної форми про відсутність у нього у звітному році об'єкта обчислення екологічного податку. В іншому разі платник податку зобов'язаний подавати декларації відповідно до вимог Кодексу.

 

Списана дебіторська заборгованість може зменшити фінансовий результат

У Новоселицькій ОДПІ зазначають, що різниці, що виникають при формуванні резерву сумнівних боргів визначено п. 139.2 ст. 139 Податкового кодексу, відповідно до підпунктів 139.2.1, 139.2.2 якого (у редакції, що діє з 01.01.2017 р.), фінансовий результат до оподаткування збільшується:

на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів.

Фінансовий результат до оподаткування зменшується:

на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів, на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), яка відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу.

Отже, починаючи з 01.01.2017 року платник податку зменшує фінансовий результат до оподаткування на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів). При цьому зменшення фінансового результату здійснюється лише на суму дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, чинним на дату її списання, незалежно від періоду створення резерву сумнівних боргів за такою заборгованістю.

 

Триває деклараційна кампанія – 2017

 

Новоселицька ОДПІ Головного управління ДФС у Чернівецькій області нагадує,що з початку 2017 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2016 року.

Обов’язок щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) у платників податків виникає:

- при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування чи отримання у дарунок майна не від членів сім’ї першого ступеня споріднення тощо;

- при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, операції з інвестиційними активами;

- при отриманні іноземних доходів;

- в інших випадках, передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду.

Обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:

- від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом Податкового кодексу України (далі – ПКУ);

- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до ІV розділу ПКУ;

- у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.

Tеми