Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Герцаївський район

Новини

03.10.2018 10:48

На Новоселиччині, Хотинщині та Герцаївщині громадяни – власники нерухомості сплатили до місцевих бюджетів більше 1,0 мільйона гривень  |  Повідомлення податкової інспекції
З початку року мешканці Новоселицького, Хотинського та Герцаївського районів сплатили до місцевих бюджетів 1337,6 тис.грн. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Надходження у порівнянні з аналогічним періодом минулого року збільшилися на 664,9 тис. гривень. Про це повідомили в Новоселицькому управлінні Головному управлінні ДФС в Чернівецькій області.
Нагадаємо, щороку органи ДФС направляють за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) фізичної особи – власника нерухомості податкові повідомлення-рішення про сплату суми відповідного податку з зазначенням платіжних реквізитів. Податок на нерухоме майно сплачується не лише за житлові приміщення, а і за об’єкти нежитлового фонду. Особи, які отримали податкове повідомлення-рішення зобов’язані сплатити податок протягом 60 днів з дня його отримання;
Якщо повідомлення – рішення про сплату податку на нерухоме майно не отримано, це не означає, що платити податок не потрібно. В цьому випадку слід звернутися до територіального податкового органу за місцем своєї реєстрації.
Слід зазначити, що громадяни мають право звернутися з письмовою заявою за місцем проживання до ДФС для проведення звірки даних, щодо об’єктів нерухомості, площі, права на користування пільгою. У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником на підставі оригіналів відповідних документів, ДФС проводить перерахунок суми податку і надсилає йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення скасовується.
У разі, якщо платник не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених Кодексом (протягом 60 днів з дня отримання повідомлення), такий платник притягується до відповідальності у вигляді штрафу (ст. 126 Податкового кодексу України).
Штраф застосовується у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Також органи ДФС мають право (п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України) та зобов’язані (п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Кодексу) нарахувати платнику податок за попередній період, але не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати нарахованих платником грошових зобов’язань.



03.10.2018 10:46

Новоселицькі, Хотинські та Герцаївські роботодавці сплатили понад 195 мільйонів гривень єдиного соціального внеску |  Повідомлення податкової інспекції
З початку року надходження ЄСВ від роботодавців Новоселицького, Хотинського та Герцаївського районів склали 195534,9 тис. гривень, що на 39207,8 тис.гривень перевищує рівень минулого року. Рівень сплати єдиного соціального внеску у даних районів зростає щомісячно.
Найбільші суми до соціальних фондів сплатили страхувальники Новоселицького району – 88332,16 тис. гривень ЄСВ, платники Хотинського району – 68803,14 тис.грн., Герцаївський район – 38399,82 тис.грн.
Нагадуємо, що єдиний соціальний внесок – це основне джерело наповнення пенсійного фонду та фондів соціального страхування. У 2018 році мінімальний страховий внесок фізичних осіб-підприємців та фермерських господарств складає 819,06 гривні, ставка ЄСВ на доходи найманих працівників – 22 відсотки, максимальна величина бази нарахування внеску – 15 розмірів мінімальної зарплати.



03.10.2018 10:42

ПЛАТНИКАМ ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК - «ПРО ФОРМИ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ, ЯКІ ПОВИННІ ПОДАВАТИСЯ ПЛАТНИКАМИ ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК ТА НЕПРИБУТКОВИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ» |  Повідомлення Головного управління ДФС у Чернівецькій області
У Головному управлінні ДФС у Чернівецькій області повідомляють, що за результатами аналізу переліку питань та відповідей до Контакт – центру ДФС, питання подання фінансової звітності платниками податку на прибуток та неприбутковими організаціями потребувало інформаційної підтримки.
Відповідно фахівцями фіскальної служби було підготовлено брошуру «Про форми фінансової звітності, які повинні подаватися платниками податку на прибуток та неприбутковими організаціями»
Електронна версія знаходиться на офіційному порталі «Територіальні органи ДФС у Чернівецькій області» за посиланням: http://cv.sfs.gov.ua/listivki-ta-broshuri/352325.html



03.10.2018 10:41

З 2 ЖОВТНЯ ВСТАНОВЛЕНІ НОВІ МІНІМАЛЬНІ ЦІНИ НА АЛКОГОЛЬ |  Повідомлення Головного управління ДФС у Чернівецькій області
Фахівці Головного управління ДФС у Чернівецької області інформують, з 2 жовтня 2018 року змінено розмір мінімальних цін на алкогольні напої. Мінімальні ціни встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 05 вересня 2018 року № 748 «Про внесення змін до постанови КМУ від 30 жовтня 2008 року № 957», яка опублікована 22 вересня в офіційному виданні «Урядовий кур’єр» № 78 (6294) та набирає чинності через 10 днів з дня її опублікування, тобто 2 жовтня 2018 року.
Постановою, зокрема, підвищено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін залежно від коду виробів: на горілку та лікеро-горілчані вироби на 12,4-19,6%; віскі, ром та джин на 12; коньяк (бренді) на 6,6-9,5%, вина на 4,5-13,5 відсотка.
Так, наприклад, мінімальну роздрібну ціну за пляшку горілки 0,5 літра вмістом спирту 40 % підвищено з 79,55 до 89,40 гривень, або на 12,4 %.
У фіскальному відомстві наголошують, відповідно до чинного законодавства, у разі реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін передбачено штрафні санкції. Розмір штрафу, який застосовується до суб’єкта господарювання, складає 100% отриманої партії алкогольного напою, але не менше 10 000 гривень.



03.10.2018 10:40

СПІЛКУВАННЯ ОНЛАЙН: ЗАСТОСУВАННЯ НОРМ ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ В АДМІНІСТРУВАННІ ПОДАТКІВ І ЗБОРІВ |  Повідомлення Головного управління ДФС у Чернівецькій області
Отримати кваліфіковані коментарі, щодо практичного застосування норм Податкового кодексу мали можливість буковинці під час онлайн спілкування. На запитання платників податків відповідав заступник начальника Головного управління ДФС у Чернівецькій області Загарюк Микола Васильович.
Така форма спілкування гарантує заощадження часу платників податків та робить отримання консультації від фахівців фіскальної служби зручним і доступним – акцентував Микола Васильович.
До уваги бізнес – спільноти, блок запитань – відповідей розміщений на офіційному порталі «Територіальні органи ДФС у Чернівецькій області» за посиланням: http://cv.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/352298.html.



03.10.2018 10:38

НА ОБОРОНОЗДАТНІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ АРМІЇ БУКОВИНЦІ НАПРАВИЛИ ПОНАД 131,7 МЛН ГРН  |  Повідомлення Головного управління ДФС у Чернівецькій області
З початку 2018 року свій внесок - 131,7 млн грн на обороноздатність української армії зробили платники області, перераховуючи півтора відсотка із своїх доходів в скарбницю у вигляді військового збору. Інформує очільник фіскального відомства Буковини Віталій Шпак та акцентує, в порівнянні з показниками минулого року надходження патріотичного податку помітно збільшились на 26,6 мільйонів гривень.
Насамперед, продовжує посадовець, слід відзначити активну позицію роботодавців та представників бізнес-середовища Буковини, які з розумінням виконують свій громадянський і економічний обов’язок і перед державою, і перед тими, хто сьогодні захищає незалежність та єдність нашої країни.
Слід пам’ятати, сплата військового збору обов’язкова у разі, якщо виникає податкове зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб. Платниками військового збору є фізичні особи - резиденти та нерезиденти, які отримують доходи в Україні - наголошує Віталій Шпак.



28.09.2018 15:01

ПОРЯДОК ЗДІЙСНЕННЯ РОЗСТРОЧЕННЯ ТА ВІДСТРОЧЕННЯ ПОДАТКОВОГО БОРГУ |  Повідомлення Головного управління ДФС у Чернівецькій області
У Головному управлінні ДФС у Чернівецькій області роз’яснюють, що відповідно до п.п. 19 прим. 1.1.24 п. 19 прим. 1.1 ст. 19 прим. 1 та п.п. 20.1.29 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право приймати рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу, а також про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством.
Підставою для розстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов’язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків (п. 100.4 ст. 100 ПКУ).
Підставою для відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов’язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків (п. 100.5 ст. 100 ПКУ).
Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу (п. 100.2 ст. 100 ПКУ).
Згідно з п. 1.4 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 574 (далі – Порядок), розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) вважається наданим, якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення органу доходів і зборів та укладено договір про розстрочення (відстрочення).
Визначення сум грошових зобов’язань (податкового боргу), що підлягають розстроченню (відстроченню), здійснюється за даними інформаційної системи, що ведеться органами доходів і зборів.
Строк дії розстрочення (відстрочення) податкового боргу починається з дати прийняття органом доходів і зборів рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов’язання (податкового боргу) та закінчується датою, зазначеною у договорі про розстрочення (відстрочення) грошового зобов’язання (податкового боргу), за винятком випадків дострокового погашення такого податкового боргу (п. 1.9 Порядку).
Отже, контролюючі органи мають право надавати відстрочення та розстрочення податкового боргу на підставі заяви платника податків, прийнятого контролюючим органом відповідного рішення та укладеного договору про розстрочення (відстрочення) податкового боргу.
Крім того, відповідно до п. 65 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово (до 01 січня 2020 року) контролюючий орган за заявою платника податку надає розстрочення (рівними частинами) сплати податку на додану вартість на термін, зазначений у заяві платника податку, але не більше 24 календарних місяців, без нарахування процентів, пені та штрафів, визначених ПКУ, при ввезенні на митну територію України з поміщенням в митний режим імпорту обладнання, що класифікується за визначеними у цьому пункті товарними підкатегоріями згідно з УКТ ЗЕД.При наданні розстрочення сплати податку на додану вартість норми ст. 100 ПКУ не застосовуються.
Порядок надання розстрочення сплати податку на додану вартість та застосування забезпечення відповідно до п. 65 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому розстрочення сплати податку на додану вартість згідно з п. 65 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ не надається при ввезенні на митну територію України у митному режимі імпорту обладнання, якщо воно має походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом України та/або визнаної державою-агресором по відношенню до України згідно із законодавством, або ввозиться з території такої держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом України.




28.09.2018 15:00

ЗА КОРИСТУВАННЯ ЛІСОВИМИ РЕСУРСАМИ БУКОВИНСЬКІ ПЛАТНИКИ СПРЯМУВАЛИ В БЮДЖЕТНИЙ КОШИК ПОНАД 27,1 МЛН. ГРН. |  Повідомлення Головного управління ДФС у Чернівецькій області
Впродовж січня-серпня 2018 року в Чернівецькій області платники рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів до Зведеного бюджету сплатили більше 27,1 млн грн. Перерахували дану рентну плату лісокористувачі – юридичні особи, фізичні особи, а також фізичні особи – підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами. Про це розповідають у Головному управлінні ДФС у Чернівецькій області та зауважують, порівняно з минулим роком надходження збільшились на 4,6 млн грн.
Відтак, у розподілі платежу, з початку року лісова рента поповнила державний кошик на 11,5 млн грн. До місцевих бюджетів надійшло 15,6 млн грн.
Звертаємо увагу, статтями 256, 257 та 258 Податкового кодексу України визначені платники, об’єкт оподаткування, ставки, порядок обчислення і сплати рентної плати.
Водночас, слід нагадати, платники обчислюють суму рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів наростаючим підсумком з початку року та подають податкові декларації контролюючим органам за місцезнаходженням лісової ділянки (п.п.257.3.5 п.257.3 ст.257 ПКУ).
Граничними термінами подання податкової звітності та сплати податкових зобов’язань за ІІІ квартал 2018 року – 9 та 19 листопада 2018 року відповідно.



28.09.2018 14:58

ПОНАД ПІВ МІЛЬЙОНА ГРИВЕНЬ ПЕНІ СПЛАТЯТЬ БІЗНЕСМЕНИ ЗА ПОРУШЕННЯ ТЕРМІНІВ РОЗРАХУНКІВ В ІНОЗЕМНІЙ ВАЛЮТІ  |  Повідомлення Головного управління ДФС у Чернівецькій області
У Головному управління ДФС у Чернівецькій області інформують,що впродовж січня-серпня 2018 року проведено 52 перевірки суб'єктів господарювання, що працюють у зовнішньоекономічній сфері. В області 60 суб’єктів господарювання, які мають прострочену дебіторську заборгованість за межами України, на загальну суму 8,8 млн. дол. США. У розрізі валют - 2,2 млн. рос. руб., 7,7 млн. дол. США, 0,9 млн. Євро, 0,2 тис. англійських фунтів стерлінгів.
Цими перевірками, за порушення термінів розрахунків в іноземній валюті за зовнішньоекономічними контрактами, до державного бюджету донараховано 589,3 тис. грн. пені.
У відомстві нагадують, що порядок розрахунків в іноземній валюті при здійсненні експортно-імпортних операцій та відповідальність за недотримання термінів розрахунків визначено Законом України від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті». Порушення резидентами, строків, передбачених ст. 1 і 2 Закону 185 або встановлених Національним банком України відповідно до ст. 1 і 2 Закону 185, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом НБУ. Розрахунки за операціями з експорту й імпорту товарів, передбачені в ст.ст. 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються в строк, що не перевищує 180 календарних днів.



28.09.2018 14:57

ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ БУКОВИНИ ДОДАЛО 56,2 МЛН.ГРН. НАДХОДЖЕНЬ ДО КАЗНИ |  Повідомлення Головного управління ДФС у Чернівецькій області
Розповідають у Головному фіскальному відомстві Буковини. Та деталізують, з початку 2018 року платники податків за використання природних запасів Буковини: лісів, водних ресурсів та надр, перерахували до бюджетів всіх рівнів понад 56,2 млн грн.
Варто виокремити, з них найбільшу суму сплачених ресурсних платежів складає рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів - 27,1 млн. грн. Також, значною є частка рентної плати за користування надрами – 17,2 млн. грн. Крім того, платники регіону за використання води сплатили 11,9 млн. грн. рентної плати.
У відомстві наголошують, що немалу частку податків за користування природними багатствами отримує місцевий бюджет. Так, за вказаний період, згідно з розподілом коштів у розпорядженні місцевих громад регіону залишилось більше 27 млн грн надходжень від користувачів природних ресурсів. Натомість, до державного бюджету спрямовано понад 29,2 млн грн рентних платежів.



28.09.2018 10:28

Під час засідання колегії обговорили питання дотримання норм законодавства при призначенні (перерахунках) пенсії на пільгових умовах |  Повідомлення Пенсійного фонду
Про стан виконання Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та виплати пільгових пенсій обговорили на засіданні колегії при начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Михайлові Романіву.
Станом на 1 вересня 2018 в області одержують пенсію за віком на пільгових умовах, призначену в різних роках, 13104 особи. З них за роботу в шкідливих умовах праці за Списком №1 – 1787 осіб; за Списком №2 – 5836 пенсіонерів.
На засіданні колегії відмітили, що в області продовжує проводитись багатоступеневий контроль за правильністю прийняття рішень про призначення пенсій за віком на пільгових умовах. Всі надані заявниками документи, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення детально аналізуються, а рішення приймаються лише після проведення зустрічних перевірок достовірності їх видачі. Зазначені заходи дали змогу унеможливити допущення помилок чи прийняття рішень на підставі документів, які містять недостовірні дані, що могло призвести до надміру виплачених коштів.
Очільник пенсійної служби краю Михайло Романів зосередив увагу присутніх на необхідності продовжувати роботу щодо надання допомоги громадянам краю у зборі та підготовці документів для підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. Наголосив на посиленні контролю за станом опрацювання пенсійної документації та безумовного дотримання норм законодавства при призначенні (перерахунках) пенсій.
Під час колегії також обговорили питання організації обслуговування громадян, співпраці з соціальними партнерами, популяризації електронних сервісів Пенсійного фонду України.
Прес-служба Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області




27.09.2018 10:13

До Місцевих бюджетів Новоселиччини, Хотинщини, Герцаївщини надійшло 26 мільйонів гривень плати за землю  |  Повідомлення податкової інспекції
Новоселицьке управління ГУ ДФС у Чернівецькій області інформує, по земельному податку до місцевих бюджетів Новоселиччини, Хотинщини, Герцаївщини за 8 місяців 2018 року надійшло 26256,2 тис. грн. Досягнуто ріст збору до минулого року на 1172,0 тис. грн.
В тому числі земельного податку з юридичних осіб надійшло 12183,1 тис.грн., від фізичних осіб надійшло земельного податку в сумі 15272,1 тис.грн., що на 2371,0 тис.грн. більше надходжень минулого року.
За серпень п.р. надійшло 5836,4 тис. грн. земельного податку. Досягнуто ріст збору до минулого року на 981,5 тис. грн.
Проінформували в Новоселицькому управлінні ГУ ДФС у Чернівецькій області і щодо динаміки надходжень плати за землю.
Так, щомісячні надходження податку у січні, лютому в середньому 2374,4 тис.грн., березні, квітні, травні –середньомісячний показник склав 2536,4 тис. грн.
Після отримання податкових повідомлень-рішень по платі за землю, податкові надходження зросли зокрема, у червні – 3374,5 тис. грн, липні – 3602,3 тис. грн., серпні – 5836,4 тис. гривень.
За словами начальника Новоселицького управління ГУ ДФС у Чернівецькій області Яни Габовди, основними факторами зростання надходжень плати за землю стала своєчасна індексація та оновлення нормативної грошової оцінки земель, укладання нових договорів оренди з врахуванням реальної вартості землі, збільшення ставок земельного податку органами місцевого самоврядування та відміна необґрунтованих пільг.
Досить ефективно позначилась на результатах надходжень співпраця з органами місцевого самоврядування. Відтак ті громади, які подбали про проведення інвентаризації земель та отримання реальної вартості землі в ході переукладення договорів оренди, отримали відповідний фінансовий ресурс.





Повідомляє Новоселицька ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області



27.09.2018 10:12

Платники Новоселиччини, Хотинщини, Герцаївщини спрямували до бюджетів понад 137,3 мільйона гривень ПДФО  |  Повідомлення податкової інспекції
Оподаткування зарплат та інших доходів платників податків Новоселицького управління ГУ ДФС у Чернівецькій області дозволило поповнити бюджети на 137340,2 тис. гривень. Надходження податку на доходи фізичних осіб за вісім місяців перевищили рівень минулого року на 26279,9 тис. гривень або майже на 23,7 відсотки.
Із загальної суми до державного бюджету надійшов 34335,5 тис. гривень, що майже на 6570,0 тисяч гривень більше, ніж торік. До місцевих скарбниць перераховано 103004,7 тис. гривень, порівняно з аналогічним періодом 2017 року зростання склало 19709,5 тис. гривень.
На збільшення надходжень податку вплинули декілька факторів, зокрема, підвищення мінімальних зарплат, спільний контроль органів виконавчої влади і місцевого самоврядування за своєчасністю виплати заробітних плат на рівні не менше встановленого законодавством, а також заходи з детінізації ринку праці.



27.09.2018 10:04

Система e-Receipt: бізнес очікують зміни щодо реєстрації розрахункових операцій  |  Повідомлення податкової інспекції
Новоселицьке управління ГУ ДФС у Чернівецькій області інформує, що постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2018 року № 472 (далі - Постанова № 472) було затверджено проведення пілотного проекту щодо реєстрації та експлуатації новітніх моделей програмних та/або програмно-технічних комплексів, призначених для реєстрації розрахункових операцій. Отже, бізнес очікують зміни щодо реєстрації розрахункових операцій, які дозволять спростити та здешевити процес, а також покращити умови ведення господарської діяльності.
Слід зазначити, що інноваційна електронна система e-Receipt передбачає:
- можливість використання новітніх моделей комплексів та їх миттєву фіскалізацію;
- можливість використання контрольно-звітної інформації, що передається від пристрою (чеки) суб’єктами господарювання, для самоконтролю та громадянами для захисту їх прав як споживачів;
- відмову від друку паперових чеків;
- відмову від послуг інформаційного екваєра;
- безкоштовне програмне забезпечення та інтерфейси користувачів - суб’єктів господарювання та покупців;
- створення центру супроводження бізнесу, який включатиме адміністраторів серверного обладнання та службу підтримки користувачів;
- цілодобову доступність користувачів до системи, можливість їх обслуговування у режимі 24/7/365.
Заходи, які здійснюються для вдосконалення процедур реєстрації і застосування РРО, спрямовано на дерегуляцію відносин між державою та бізнесом у сфері застосування РРО, адже створення нової системи з досить широким функціоналом стане не тільки ефективним інструментом контролю за проведенням розрахункових операцій з боку держави, а й зручним електронним сервісом для користувачів РРО та громадян-покупців.
Нагадуємо, що інноваційна система реєстрації та обліку реєстраторів розрахункових операцій - e-Receipt, розроблена ДФС, передбачає оnline реєстрацію пристроїв (персональні комп’ютери, планшети, смартфони), без подання до контролюючих органів будь-яких паперових документів та не потребує абонентської плати за користування нею. Е-Receipt може бути встановлена та підтримуватиметься будь-яким пристроєм. Вона передбачає програмне забезпечення для платника (продавця), покупця та ДФС, а також буде інтегрована з «Електронним кабінетом». Всі кейси цієї системи є безкоштовними для її користувачів та не потребують абонентської плати за користування. Крім того, система e-Receipt працюватиме цілодобово та міститиме значний масив інформації для забезпечення потреб її користувачів.
Система e-Receipt також матиме можливість інтегруватися з іншими системами ДФС та бухгалтерськими програмами, відповідатиме вимогам захисту інформації та передбачатиме мінімальні затрати часу на процес фіскалізації.



27.09.2018 10:02

У яких випадках ФОП – платники ЄП застосовують РРО?  |  Повідомлення податкової інспекції
Фахівці Новоселицького управління ГУ ДФС у Чернівецькій області роз’яснюють, що пунктом 1 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями, встановлено, що суб’єкти підприємницької діяльності мають право здійснювати розрахунки без застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій при здійсненні роздрібної торгівлі продовольчими товарами (крім підакцизних товарів), що здійснюється фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок.
Згідно з п. 296.10 ст. 296 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) РРО не застосовуються платниками єдиного податку:
- першої групи;
- другої – четвертої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень.
У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 000 000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим.
Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку. Норми п. 296.10 ст. 296 ПКУ не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту.
Доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ).
Враховуючи викладене вище, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої – четвертої груп, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів у разі:
- перевищення в календарному році незалежно від обраного виду діяльності обсягу доходу понад 1 000 000 гривень;
- здійснення реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, незалежно від групи єдиного податку та обсягу річного доходу;
- здійснення роздрібної торгівлі підакцизних товарів, у тому числі пивом у пляшках і бляшанках.



Tеми