Територіальні громади Чернівецької області

 • вхід на портал
 • реєстрація

Валя Кузьмина (Глибоцький район)

Загальні відомості

Історія громади

Історія громади

 

Села, як і люди – у кожного своя доля. Так само вони мають своє минуле, майбутнє і сьогодення, тобто свою історію. Тим-то і цікаві ці своєрідні дивосвіти зі своєю чарівністю і принадою, батьками здобутими.

З усіх сторін село Валя Кузьмина спокій бережуть велетні дуби, буки – Валякузьминські кодри.

За свою багатовікову історію село Валя Кузьмина перебувало у складі різних держав.

Перша згадка про наше село датується 1490 року.

Припускають, що назва села пов’язана з прізвищем багатого боярина Кузьмина, який успадкував цю долину, а з румунської мови „ВАЛЯ” – це долина, яка була його власністю і тому село назвали „Валя Кузьминулуй” у перекладі на українську мову означає „ДОЛИНА КУЗЬМИНА”.

Характеристика села Валя Кузьмина

Характеристика села Валя Кузьмина

 

Село розташоване шість кілометрів від обласного центру міста Чернівці, та двадцять кілометрів від районного центру селища Глибока. Довжина села становить чотирнадцять кілометрів, площа села – 2546 гектарів землі. Через село протікають дві річки „Невільниця” та „Дерелуй”.

Наше село на обласній карті, наче зіниця ока Буковини.

В селі Валя Кузьмина проживають 1874 жителі – люди різних національностей: українці, румуни, росіяни, молдовани, німці, болгари, які поруч один з одним живуть у злагоді і мирі.

Згідно по господарських книг Валякузьминської сільської ради в селі налічується 600 дворів і надалі інтенсивно село розбудовується молодими сім’ями.

В селі є такі об’єкти соціальної сфери:

·       Валякузьминська загальноосвітня школа I-II ступенів.

·       лікарська амбулаторія, яка надає медичні послуги  жителям села;

·       сільська та шкільна бібліотеки, які обслуговують понад 1000 читачів;

·       відділення зв’язку, яке обслуговує 600 дворів;

·       навчально-виховний комплекс „Веселка”, який був відкритий у 2006 році, після реконструкції початкової школи та дитячої дошкільної установи на 65 місць за кошти місцевого бюджету та особистої участі громади села;

·       65 місць за кошти місцевого бюджету та особистої участі громади села, 3 вересня 2007 року відкрилися двері нового спортивного залу площею 500 квадратних метрів, який будували з участю Українського Фонду Соціальних Інвестицій, який надавав кошти в сумі 705 тисяч гривень, хоча дана споруда коштує 1 млн. 300 тисяч гривень, різницю, яку надали бюджети: сільський, районний, обласний, підприємці села, спонсори та 205 добродушних жителів села, які повірили, що така споруда буде в селі. І вона стоїть, дякуючи невтомній праці сільського голови Гронік Наталії Олексіївни, працьовитої, милої, ділової, енергійної жінки, яка за малий період роботи на посаді сільського голови (з 2001 року) зробила стільки добрих справ для свого рідного села і його жителів. За що з великою повагою відносяться до неї односельчани.

Наше село відоме далеко за його межами і об’єктами бізнесу, які допомагають економічно і культурно розвиватися:

а саме:

 Комплекс „Смерекова хата”  ПП Блонська Тетяна Северинівна. 

           Оздоровчий табір „Вогник Буковини” директор Пинзар Іван Олексійович.

Пансіонат з лікування „Буковина” директор Гончар Леонід Іванович.

 Кафе–бар „Турецький” ПП Стримбу Михайло Миколайович.

Кафе-бар „Аліса” ПП Кожухарь Ганна Петрівна.

Кафе-бар „Аврора” ПП Чорней Аврора Лазарівна.

            Кафе-бар „Спайдер” ПП Зав’ялець Дмитро Григорович.

            Магазин–бар „Ліліана” ПП Стрілецька Олена Штефанівна.

Магазин-бар „У Дмитра” ПП Луцу Олена Костянтинівна.

Магазин „Вікторія” ПП Марчик Олександр Степанович.

Магазини Чагорського сільського споживача, які постійно допомагають селу економічно і культурно розвиватися.

На території села працює ЗАТ  „Чернівецька птахофабрика” на якій працює понад 150 жителів села, яка вносить важливий вклад до місцевого бюджету.

 Працює КП Валякузьминське, яке розливає джерельну воду.

Однією з найголовніших рис села, яка відрізняє його проявом віків від інших сіл – Валякузьминська толерантність.

Різні національності, віросповідання, політичні погляди ніколи не заважали Валякузьминцям жити в злагоді і взаєморозумінні.

За ці роки село соціально-економічно і культурно виросло. З кожним днем жителям села краще живеться, завдячуючи їх працьовитості і людяності до рідного села.

Керівництво села велику увагу приділяє економічному та соціально-культурному розвитку села, турбується проблемами мешканців села.

Розпочато капітальний ремонт будинку культури села. Проводиться ремонт асфальтованих доріг.

З метою газифікації села Валя Кузьмина було створено Валякузьминське сільське громадське товариство «Валякузьминське-2007», основним завданням якого є: сприяння у реалізації державної програми газифікації сільської місцевості України.

В даний час за ініціативою Валякузьминської сільської громадської організації «Кодри Кузьмина» та співпрацею Програми ПРООН  впроваджується мікропроект «Покращення умов надання лікувальних  послуг громаді Валя Кузьмина шляхом проведення робіт по енергозбереженню в приміщенні лікарської амбулаторії», за допомогою якого буде покращена система енергозбереження в лікарській амбулаторії, замінивши дерев’яні вікна на металопластикові, застарілі електрокотли на сучасні.

Незручність для відвідувачів становить недотримання належного температурного режиму, особливо в зимовий період. Старі великі дерев’яні вікна зсохлися і пропускають холодне повітря,  через що хворі люди не можуть отримати належне обстеження і лікування, застарілі електрокотли, 80-років випуску, часто виходять з ладу та споживають велику кількість електроенергії. Якщо ми реалізуємо МП «Покращення умов надання лікувальних  послуг громаді Валя Кузьмина шляхом проведення робіт по енергозбереженню в приміщенні лікарської амбулаторії», тоді досягнемо належного температурного режиму у приміщенні лікарської амбулаторії, зекономимо чималі кошти місцевого бюджету за енергоносії. Так як при будівництві спортивного залу в с. Валя Кузьмина спільно з УФСІ були встановлені електрокотли для опалення даної споруди та встановлений 3-х зонний електролічильник і внаслідок чого більше електрики споживалося в нічний час, коли саме дешевше світло, а в період навчальний для підтримки температурного режиму включався електрокотел в середньому положенні і призвело до витрат коштів в два рази менше ніж за аналогічний період минулого року. Пропонується встановити електрокотли з автоматичною системою підключення-відключення, при чому не потрібно утримувати на роботі 4-х операторів, а тільки 2-х, що значно призведе до економії фонду заробітної плати. Сучасні нові електрокотли проявляють себе надійно і в разі виходу з ладу спрацьовує самовідключення від електромережі, що призводить до самозбереження об’єкту і термінового встановлення виду поломки, а також вони естетично привабливі і технічно оброблені.

Участь у МП дасть змогу громаді села Валя Кузьмина вирішити одну із багатьох проблем, які існують на даний час і отримувати якісні медичні послуги у комфортному приміщенні Валякузьминської лікарської амбулаторії.

Розширяється телефонна мережа села. Майже в кожній домівці встановлено телефон.

Належна увага приділяється розвитку фізичної культури і спорту в селі. В селі діє спортивний комплекс «Лідер»,  при якому  діють різні спортивні секції. При сільській раді в штаті працівників є спортивний інструктор.

Велика увага приділяється благоустрою сільських доріг. За останній час стан їх значно покращився. Проведено поточний ремонт центральної асфальтованої дороги.

Постійно проводиться робота щодо покращення санітарного стану та благоустрою населених пунктів. Стало традицією проведення весняного та осінніх місячників благоустрою села.

Використання виконавчим комітетом такого ресурсу, як органи самоорганізації населення, створює відповідні умови для залучення громадян до управління, сприяє вирішенню ряду соціально-економічних  проблем в селі.

Природні ресурси

Природні ресурси

 

Село розташовано біля обласного центру в лісостеповій зоні з  помірно-континентальним кліматом. Через село протікають дві річки: Дерелуй, Невільниця.

Лісовий фонд села  становить 1476 гектар землі. В селі є понад 1476  га. залісненої території, на яких найбільше таких дерев, як: бук, дуб, клен, ясен, тополя, горіх та інші.

 Розроблено джерело мінеральної води. Працює КП Валякузьминське, яке розливає джерельну воду.

Тваринний світ представлений: зайцями, лисицями, польовими мишами, горобцями, воронами, голубами та інші.

 Місцевість багата рослинністю, серед яких понад 80 видів лікарських рослин. Ґрунти родючі, в основному чорноземи, дерново-підзолисті.

Культурна спадщина

Культурна спадщина

 

Історичною гордістю села є могутній, віковий дуб, якому понад 510 років, є пам’ятник – некрополь загиблим воїнам у Першій світовій війні 1914 – 1918 рр.

Духовними місцями є Свято-Михайлівська церква побудована за кошти прихожан у 1940 році, два будинки молитви.

Вже стало традицією проведення Дня Села, яке святкується 21 листопада, де всі жителі села беруть активну участь.  Готуються національні страви. Також проводяться організовано різдвяні свята (Новий Рік, коляда, Маланка), великодні свята, державні та національні свята.

Соціальна інфраструктура

Соціальна інфраструктура

 

а) установи освіти 

 

На території Валякузьминської сільської ради знаходиться Валякузьминська ЗОШ I-II ступенів та НВК «Веселка».

Дітям початкових класів та малозабезпеченим надається безкоштовне харчування.

В школах облаштовані комп’ютерний клас (5 комп’ютерів). Керівництво шкіл ведуть активну роботу щодо підключення Інтернету. В школі діють спортивні секції із футболу, волейболу, баскетболу, боротьби самбо та інші. Діти, які займаються в секціях приймають активну участь в районних, обласних змаганнях на яких займають призові місця. Діють гуртки художньої самодіяльності, де задіяні діти молодших і старших класів.

Навчально-виховний комплекс „Веселка” був відкритий у 2006 році, після реконструкції початкової школи та дитячої дошкільної установи на 65 місць за кошти місцевого бюджету та особистої участі громади села. Колектив його складає 15 чоловік.

В даний час є велика потреба в розширенні дитячої установи, на черзі до якої знаходиться більше 100 дітей.

б) медична служба

 

У селі Валя Кузьмина є лікарська амбулаторія, яка побудована 1989 році і діє по даний час. В лікарській амбулаторії працюють: 18 чоловік, з них – 2 сімейні лікарі, лікар-стоматолог, сімейна медична сестра вищої категорії, 15 чоловік обслуговуючого персоналу. Вони надають медичні послуги 1863 жителям села.

В даному закладі функціонує:

- денний стаціонар на 5 ліжок

- зубний кабінет

- фіз. кабінет

- аптечний пункт

- лабораторія.

Медичні працівники якісно надають послуги:

- інвалідам I, II, III;

- воїнам –афганцям;

- чорнобильцям;

- інвалідам та учасникам ВВВ;

- інвалідам дитинства.

- пенсіонерам;

- хворим, які перебувають на диспансерному обліку;

- багатодітним матерям;

- новонародженим дітям.

До важкохворих виїжджають додому медпрацівники.

Спорт і відпочинок

Спорт і відпочинок 

 

На території села знаходяться такі спортивні об’єкти:

·        сільський спортивний стадіон;

·        шкільний спортивний стадіон;

·        спортивний комплекс „Лідер”

·        спортивний майданчик НВК „Веселка”

 

Належна увага приділяється розвитку фізичної культури і спорту в селі. При спортивному комплексі «Лідер» діють різні спортивні секції по волейболу, баскетболу, футболу, тенісу. При сільській раді в штаті працівників є спортивний інструктор.

Для належного подальшого розвитку фізичної культури та спорту потрібно провести реконструкцію стадіону, покращити матеріально-технічне оснащення, придбання спортивного інвентарю.

Культура

Культура


В клубі працюють гуртки художньої самодіяльності, до яких задіяні молодь та діти шкільного віку. Працівники культури періодично проводять звітні концерти та конкурси, з яких найкращі номери обираються для участі в районних та обласних культурно-масових заходах.

Для покращення умов працівників закладу культури та якісного проведення дозвілля сільських мешканців необхідно покращити матеріально-технічну базу, завершити ремонт, забезпечити роботу опалювальної системи його.

Валякузьминські сини і дочки – це люди, які тісно пов’язані з Буковиною, Україною, назавжди зберігають любов до рідного села, несе у своїх серцях його мову, пісню, звичаї і традиції.

Вишивки майстринь: Цуркан Н.Ф., Тимофеєвої О.П., Котик Д.І. прикрашали виставки обласних і районних конкурсів.

Ансамбль „Кузьминяночка” та тріо „Вір” заполонили серця слухачів села, району, області. Вони є учасниками і лауреатами районних та обласних фестивалів художньої самодіяльності, керівник Смирнов Юрій Миколайович.

На сьогоднішній день сільський клуб на реконструкції.

Ресурси та інфраструктура

Населення (за останнім переписом): 1863 чол.

Відстань до міста Чернівці: 4 км.

Покриття мобільним телефонним зв’язком: МТС, Київстар, Life, Beeline, Jeans, Djuce, інші оператори.

Заклади:

 

1

Пошта

Є

2

Міліція

Немає

3

Медичні заклади

Є

4

Банківські установи

Немає

5

Навчальні заклади

Є

6

Клуби, бібліотеки, заклади культури

Є

7

Культурно-мистецькі колективи

Є

8

Краєзнавчі, художні, меморіальні музеї

Є


Традиційні народні промисли:

 1. Столярні вироби.
 2. Весільні вироби.
 3. Вишивка.

Природні ресурси, пам’ятки:

 

1

Лісові угіддя

Є

2

Угіддя реліктових, лікарських рослин

Є

3

Водні ресурси (річки, мінеральні / лікувальні джерела)

Є

4

Гори (схили, тощо)

Є

5

Інші природні ресурси (мінерали, копалини, тощо)

Є

6

Пам’ятки природи (печери, скелі, урочища,  тощо)

Є

7

Пам’ятки історії та архітектури (замки, церкви, тощо)

Є

 

Додаткова інформація

Чим пишається громада?

 • Ансамблем "Кузьминяночка"
 • Тріо ВІР
 • Дитячим ансамблем "Веселка"
 • КП Валя-Кузьминське
 • Смерековою хатою
 • Вогником Буковини

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Громада

Дата виникнення (першої історичної загадки)

1

с.Валя – Кузьмина

1490 рік

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

Основні історичні події, що відбувались на території громади

Всеукраїнська велогонка.

Відзначення роковин Штефана Великого біля віковічного дуба з участю громади Румунії.

Наукова міжнародна конференція з питань туризму.

 

Видатні особистості, які народилися, мешкали(ють) або працювали(ють) на території громади

 

Чим пишається громада?

Ансамбль «Кузьминяночка», Тріо ВІР, дитячий ансамбль ВЕСЕЛКА.

КП Валя-Кузьминське, Смерекова хата, Вогник Буковини.

 

Що варто подивитися потенційному туристу?

Кабінет українознавства, памятник-некрополь, віковий дуб, комплекси відпочинку:

Смерикова хата, Зелена діброва, Спайдер, Аврора, Буковина, Вогник Буковини.

 

Що може привабити потенційного інвестора?

Земля, Ліс

Які головні плани на найближчі 3 роки у:

Соціальній сфері Газифікація села,реконструкція сільського клубу, капітальний ремонт доріг, капітальний ремонт лікарської амбулаторії, добудова НВК Веселка, добудова шкільної їдальні і майстерні.

Економічній сфері Відновлення роботи цеху по випуску чіпсів, будівництво цеху по виготовленню весільних виробів, відкриття після реконструкції Зеленої діброви.

Туристичній сфері Відкриття музею села, включення до туристичного маршруту Чернівці – Сучава.

Культурній сфері

Реконструкція сільського клубу, придбання аудіо – відео апаратури для клубу.

 

 

 1. Провідні підприємства (будь-якої форми власності)

Назва підприємства/підприємець

Галузь та профіль діяльності (промисловість, сільське господарство, послуги, торгівля

1

ЗАТ Чернівецька птахофабрика

Сільське господарство

2

КП Валякузьминське

Промисловість

3

Комплекс „Смерекова хата”

Торгівля

4

 

 

 1. Провідні туристичні заклади

Назва готелю/бази відпочинку/хазяїна приватної оселі для прийому туризму

Характеристика (кількість місць, зручності, послуги, вартість перебування)

Адреса, телефон контактна особа

1

Готель Зелена діброва

80, зі зручностями, 150грн.

с.Валя Кузьмин, Ляхомська В.С.

2

Пансіонат Буковина

100, часткові зручності, 80 грн.

с.Валя Кузьмин,

4-26-31, Гончарук Л.І.

3

Табір Вогник Буковини

450, часткові зручності, 80 грн.

с. Валя Кузьмин, т

.4-26-25

Пинзар І.О.

 1. Традиційні народні промисли

Опис традиційного народного промислу

1

Столярні вироби

2

Весільні вироби

3

Вишивка

 

 1. Наявність

 

Є

Нема

1

Лісові угіддя

+

 

2

Угіддя реліктових, лікарських рослин

+

 

3

Водні ресурси (річки, мінеральні/лікувальні джерела)

+

 

4

Гори (схилі, тощо)

+

 

5

Інші природні ресурси (мінерали, копалини, тощо)

+

 

6

Памятки природи (печери, скелі, урочища, тощо)

+

 

7

Пам’ятки історії та архітектури (замки, церкви, тощо)

+

 

 

 

Фотогалерея