Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Глибоцький район

Новини

01.04.2010 10:25

Відкрито пам’ятник розстріляним 1 квітня 1941 року в урочищі Варниця |  Слово на спомин

Трагічна подія, що сталася на цій землі 1 квітня 1941 року, навічно увійшла в історію Глибоччини. Загинули безвинні мирні люди, котрі з хоругвами пішли назустріч смерті. В далекому  41-му хтось поширював серед румунського населення чутки про заслання в Сибір. Рятуючись від цього, люди прийшли до місцевої районної влади з вимогою дати дозвіл на перетин радянського кордону і перехід до Румунії. Звісна річ, їх почали вмовляти не порушувати прикордонний режим, а бути законослухняними. Але вмовляння не дали позитивних результатів. По натовпу то тут, то там говорили про те, що 1 квітня українсько-румунський кордон буде відкрито і можна буде спокійно перейти його. Група громадян румунської національності з Верхніх і Нижніх Петрівців, Купки, Широкої Поляни, Просіки і Карапчева 1 квітня 1941 року, після остаточної відмови дати дозвіл на перехід до Румунії, пішли з райцентру у напрямку Широкої Поляни. Там їх намагалися зупинити, але збурений натовп продовжував іти вже на Білу Криницю. Поблизу кордону їх знову намагалися зупинити, зробили кілька попереджувальних пострілів, але даремно. Тоді прикордонники застосували зброю, у результаті чого загинули сотні мирних людей. Ця трагедія, яку можна було попередити, увійшла в нашу історію чорною  сторінкою. Комусь було вигідно внести сум’яття в життя буковинців і згубити невинні душі.

Поминальну літургію на місці трагічних подій відслужили єпископ Хотинський і Буковинський Милетій,  благочинний району отець Горда, священики району.

Вступним словом відкрив та вів мітинг-реквієм сільський голова Старововчинецької сільської ради Петро Остафійчук. В скорботній хвилині мовчання пломеніла свіча пам’яті. 

Поминальні, скорботні промови на мітингу виголосили начальник управління з питань внутрішньої політики Іван Пазяк, керуючий справами обласної ради Аркадій Моїсей,  радник Генерального консульства Румунії в Чернівцях Дорін Попеску, голова  райдержадміністрації Петро Панчук,  голова районної ради Григорій Ванзуряк, голова громадської організації «Буковинський незалежний центру актуальних досліджень Ауріка Божеску, директор – координатор Департаменту культури, культів та культурної спадщини Сучавського повіту Даніел Гринчук. Оцінку подіям 69-ти річної давності давали у своїх виступах голова румунського культурологічного товариства –“Голгота” Петро Гріор, референт народного депутата України Іона Попеску Петро Поставка, також були присутні представники фундації «Про Радауць». Учні Купського НВК на українській та румунській мовах зачитали вірш Василя Бику «У Білій Криниці».

Від організаторів заходу та родичів всім присутнім було роздано поминальні калачі. До пам’ятного знаку покладено вінки та квіти.Фотосесія