Територіальні громади Чернівецької області

  • вхід на портал
  • реєстрація

Глибоцький район

Новини

24.03.2010 12:37

«Heifer Projekt International» на теренах Глибоччини, або як можна «у дар» (тобто майже безкоштовно) отримати теличку, насіння, саджанці… і не тільки |  Сільське господарство

Та, перш за все, щоб читачам донести  мету візиту, доречно  коротко розповісти про дану програму. «Хайфер» в перекладі з англійської — телиця. Фонд заснований 64 роки тому. Це неприбуткова благодійна організація, яка працює над подоланням голоду і бідності у світі та надає допомогу у вигляді тварин, рослин, знань, навичок, а також інших ресурсів бідним родинам. З часу заснування програма  підтримала близько 7 млн. сімей у 125 країнах світу та у 38 штатах Америки, допомагаючи подолати бідність та голод і досягти самозабезпечення.
Засновник «Хайфер» Дан Вест після війни роздавав сухе молоко на території Іспанії. Та коли побачив, що щодня  одні і ті самі люди приходять за допомогою, то зрозумів: треба шукати інший вихід. Він почав роздавати людям тварин, птицю, тяглову силу, насіння, саджанці плодових дерев, кущі плодоягідних культур.
Та нехай читачі не подумають що це просто подарунок.  Люди, які отримали тварину в дар, мають «передати дар» — перший приплід жіночої статі або рівноцінний еквівалент від наданої тварини — іншим родинам, які потребують допомоги. Це створює своєрідну естафету, яка охоплює ще більшу кількість людей, розширюючи коло тих, хто отримав надію.
Протягом 14 років роботи в Україні програмою охоплено понад 15 областей, започатковано близько 50 проектів. За цей час 2730 сільських родин з різних регіонів України отримали допомогу у вигляді високопродуктивних тварин, елітного насіння, обладнання, консультативну допомогу. У минулому році програмою охоплено 6 сіл Сторожинецького району. Це, зокрема, Банилів-Підгірний, Стара Жадова, Бросківці, Комарівці, Панка, Красноїльськ.
Піонером  програми на Глибоччині є с. Йорданешти. Чому?
Минулого року начальник відділу управління АПР Олександр Іонець кілька разів їхав у Львівський регіональний офіс вищезгаданої благодійної фундації, щоб переконати фахівців у доцільності втілення проекту у Глибоцькому районі. Спільно з фахівцями  розробив відповідний проект. Його мета — покращення добробуту 205 селянських родин в селах Йорданешти та Кам’янка за рахунок відродження особистих селянських господарств, розвитку молочного скотарства, картоплярства та виробництва зерна. Проектом передбачено надання: 20 нетелей української молочної червоно-рябої породи для 20 селянських родин, 2,5 тонни елітного насіння тритикале для 20 сімей та 3,5 тонни насіннєвої картоплі для 35 родин, а також комбікормів, мінеральних добрив, засобів захисту рослин та проведення тренінгів з ключових принципів ХПІ.
Варто додати, що в минулому році в Йорданештах створений сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Агросервіс-Сірет», який має автомобіль КамАЗ, трактор, надає послуги  з оранки присадибних ділянок та майнових паїв, має невеличкий млин, де можна змолоти зерно та купити комбікорми. В даний час переобладнують автомобіль-асенізатор для відкачки стоків з вигрібних ям. Інша автомашина буде задіяна на вивезенні побутових відходів з дворів селян. В  планах чимало інших задумів щодо покращення довкілля та забезпечення селян необхідним реманентом, запчастинами, добривами тощо.
Управлятиме проектом вищезгаданий кооператив у партнерстві із Глибоцькою районною дорадчою службою, яка буде залучена до проведення спеціалізованих тренінгів, розробки бізнес-плану, надання консультацій фахівцями із рослинництва та тваринництва.
Список родин на передачу дару затверджуватимуть на загальних зборах кооперативу «Агросервіс-Сірет», відповідність якісних показників переданих тварин та насіння конт-ролюватиме правління кооперативу, ветлікар та представники Львівського регіонального офісу ХПІ. Проект розрахований на 5 років.
У Йорданештському  будинку культури зібралось кілька десятків людей. Їм було цікаво ознайомитись з новацією. У селі найвища щільність худоби на кількість  дворів. Дехто з присутніх згадав  розповіді батьків та дідів, що щось подібне було за Австрії та Румунії. Тодішня влада, на диво, активно підтримувала бідного сільгоспвиробника. Люди поки що обговорюють пропозиції, зважують, аналізують.
— Ми будемо проводити ретельний відбір кандидатів на отримання дару, — сказав Мирон Петришин. — У Сторожинецькому районі бажаючих було багато, тож застосували метод жеребкування.
Спілкування з населенням, численні запитання та пропозиції селян свідчать, що місцеві жителі — добрі газди і обізнані з веденням сільського господарства. Це поки що наш перший візит в село, але їх буде ще чимало. Проект має пройти експертизу в Києві, опісля затвердять у США. Його вартість — 132 тис. долларів, 104 надає ХПІ, 28 тис.  — це бюджетні кошти та кошти кооперативів. Я вважаю, що на 90% проект затверджений,  ми проводили ретельний відбір населених пунктів. Якщо все пройде гладко, то з 1 липня почнеться  його реалізація.
Будемо сподіватися.